Bilim Heyeti Üyesi Tevfik Özlü: Omicron bağışıklığıyla salgının sonu gelebilir

MrM

New member
Sıhhat Bakanlığı Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, ‘Omicron’ varyantı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özlü mevcut olay sayılarından daha fazla virüsün yaygın olduğunu belirterek, insanlara “aşı olun” davetinde bulundu.

‘OMİCRON’UN ÇOK YAYGIN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Özlü yaptığı açıklamada, “Omicron’a bağlı dalga dünyada devam ediyor. Hadise sayıları tabi test yapılanlar üzerinden tüm dünyada bedellendiriliyor. halbuki ‘Omicron’ artık biraz basitlaştı gördüğümüz kadarıyla. bir epeyce kişi yavaşça bir üst teneffüs yolu hastalığı üzere ya da bir soğuk algınlığı üzere nezle, grip üzere geçiriyor. O bakımdan test de yaptırmıyor. Yaptırmak da istemiyor beşerler testi zira test yaptırdığında müspet çıkarsa ömrü ona bağlı olarak biraz aksayacak; okuluna, işine gidemeyecek, randevuları iptal etmek zorunda kalacak. O bakımdan test yaptırmadan griptir geçer, deyip aldırış etmiyor. Ben bu mevcut olay sayılarının ötesinde ‘Omicron’un epey yaygın olduğunu düşünüyorum. Etrafımızda son 1 ay ortasında kesinlikle üst teneffüs yolu hastalığı geçiren bir hayli kişinin olduğunu biliyorum. Boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı, yanma, baş ağrısı, yavaşça burun akıntısı, hapşırma, yavaşça öksürük üzere semptomlarla ayakta geçiriliyor. Genel prestijiyle baktığınızda ağır bir tablo pek oluşmuyor ötürüsıyla da teşhis olmuyor. bu biçimde bir durum var” dedi.

‘AŞISINI YAPTIRMAYANLARIN BİR AN EVVEL AŞILANMASINI İSTİYORUZ’

‘Omicron varyantının, salgının seyrindeki tesirini de kıymetlendiren Özlü, “‘Omicron’ varyantının bu kadar süratli yayılması ve fazlaca şükür fazlaca hastane yükünü artırmaması, ağır bakım muhtaçlığının fazlaca olmaması şu biçimde bir beklentiye yol açtı. ‘Acaba bu süratli bir biçimde tüm dünyada herkesi enfekte ederse ve bir bağışıklık oluşturursa salgının sonunu getirebilir mi?’ Evet, bu mümkün olabilir. bu biçimde olabileceğini biliyoruz. Sahiden salgının birinci devirlerine bakarsanız, hadise sayıları hayli daha fazla lakin hayat devam ediyor. Şu anda bu kadar hastalığın yaygın bulunmasına karşın hepimiz olağan hayatımızı yaşamaya devam ediyoruz. Önlemlerle bir arada doğal ki. Yani biraz bayağı olağan bir hastalığa döndüğü üzere bu yalnızca ‘Omicron’un daha yavaşça yapan hastalık olmasıyla ilgili değil. Bence hem de yaygın aşılama ile daha evvel hastalığı geçirenlerin kazandığı bağışıklıkla elde edilen bir sonuç. Ülkemizde 2 doz, 3 doz ve hatta 4 doz aşısını yaptırmış olan fazlaca sayıda insan var. Kâfi mi? çabucak hemen değil. Tabi aşısını yaptırmayanların da bir an evvel aşılanmasını istiyoruz.” (DHA)