Bir Banjo Protestosu: Jamar Roberts'ın Zor Zamanlar İçin Dansı

B-Boy

Global Mod
Global Mod
“Bu eğlenceli değil.”

Koreograf Jamar Roberts, topluluk için yaptığı ilk çalışma olan “We the People”ın kısa süre önce yapılan provasında Martha Graham Dans Topluluğu üyelerine bunu söyledi.

Eğlence karşıtı nota gerekliydi çünkü müzik aksini gösteriyordu. “We the People”, şarkıcı-söz yazarı Rhiannon Giddens'ın son ve en eğlenceli albümü “You're the One”dan yeni düzenlenmiş şarkılara dayanıyor. Verandada sallanan sandalye müziği ya da ayak sesleri eşliğinde yapılan bir müzik.

Ancak Graham Company'nin New York City Center'daki sezonunun bir parçası olarak New York prömiyerini 17 Nisan'da yapacak olan Roberts'ın dansı hiç de fena değil. Kot pantolon giymiş bir protesto. (Kostümler Karen Young'a aittir.) İşin büyük bölümünde dansçılar seyircilerin karşısına yumruklarını kaldırarak çıkıyorlar. Hızlı ve sert hareket ediyorlar; Roberts'ın prova sonrası bir röportajda söylediği gibi “insanlara bağırıyormuş gibi”.

Bazı açılardan bu tutum müziğin tonu ve çağrışımlarıyla çelişiyor. Başka bir durumda, bu sürtünme, tellerin arasındaki yay gibi, sesin içinde saklı olan acıyı, öfkeyi ve direnci ortaya çıkarır. Hatta Roberts'ın yaklaşık 20 yıldır dansçı olduğu ve 2019'dan 2022'ye kadar koreograf olarak çalıştığı Alvin Ailey'in “kanlı anılar” dediği şeyi yüzeye çıkardığını bile söyleyebilirsiniz.

Roberts'ın sanatsal eğilimlerinin bir sonucu olarak, bu diriliş aynı zamanda dolaylı olarak Graham Company'nin sanat yönetmeni Janet Eilber'in de aklındaki şeydi. Roberts'ı Giddens'la eşleştirme planının, aynı zamanda Graham'ın yardımcısı ve biyografi yazarı olan çığır açan koreograf Agnes de Mille'in 1942 tarihli kovboy balesi “Rodeo”nun olası bir yeniden canlandırılmasından kaynaklandığını söyledi. Bunlara step dansı ve kare dansı dahildir.

“Amerikan halk dansları 'rodeo'nun göçmen ve köle topluluklarından nasıl ortaya çıktığına dair sohbeti başlatmak istedik” dedi.

Birisi Eilber'ı, kariyeri büyük ölçüde yaylı çalgılar orkestrası müziğinin kültürlerarası, siyah-beyaz köklerini ve banjonun siyah tarihini ortaya çıkarmaya ve geri almaya adamış olan Giddens'a yönlendirdi. Bu görevi sürdürürken MacArthur Bursu, Grammy Ödülleri ve Pulitzer Ödülü'nü aldı (“Omar” operasıyla Michael Abels ile birlikte). Son zamanlarda misyon, Giddens'ın pop yıldızı Beyoncé'nin “Cowboy Carter” albümüne yaptığı katkılardan destek aldı ve bu da country müziğinin karanlığı hakkında tartışmalara yol açtı.

Giddens'tan Aaron Copland'ın Rodeo için türü belirleyen müziklerini yeniden tasarlaması istendiğinde bunun yerine Punch Brothers'tan Gabe Witcher'ı önerdi. Bluegrass grubu yeni düzenlemesini City Center'da çalacak. Eilber, bu versiyona eşlik edecek bir parça istedi ve Roberts'tan, yine Witcher tarafından yeniden düzenlenen Giddens müziğini kullanarak Amerika'nın daha kapsamlı ve daha kapsayıcı bir vizyonunu sunacak bir çalışma yaratmasını istedi. “Rodeo” ile “Biz İnsanlar”ı birleştiren ve şirketin yüzüncü yıl kutlamasını iki yıl erken başlatan Şehir Merkezi sezonuna “Amerikan Mirasları” adı veriliyor.

Roberts, Giddens'ın müziğinin uzun süredir hayranı olmasına rağmen yolunu bulmakta zorlandığını söyledi. Witcher'ın tamamen enstrümantal düzenlemesinin dışında bırakılan şarkı sözlerinde anlatılan hikayelere kapılmaya devam etti. “Şarkılar benim için gerçekten kolaydı” dedi. “Bunu biraz düşürmenin bir yolunu bulmaya çalışıyordum.”

Sessiz aralar düşündü. İlk bölümde, Leslie Andrea Williams dönüşümlü olarak göğsünü havalanabilecek kadar yükseğe kaldırıyor ve onu lezzetli bir balon gibi söndürerek kavislendiriyor. Bir başkasında, kadın dansçılardan oluşan bir falanks yükseliyor ve agresif bir şekilde tepiniyor. Üçüncüsünde, Lloyd Knight Siyah Güç selamı vererek uzanıyor ve top gibi kıvrılıyor. Dizleriyle yere çöküyor ve sonra kelepçelenmeye hazır bir şekilde elleri arkasında, yüz üstü yatıyor.

Roberts, “Komik oyunlara karşı olduğumdan değil” dedi. “Fakat Amerika şu anda zor bir dönemden geçiyor. Güneyde siyahi bir aileden gelen siyahi eşcinsel bir adam olarak bu benim ve benim gibi insanlar için gerçekten zordu ama benim hikayem dışında pek çok hikaye oyunda çok önemli hale geldi.

Giddens bir telefon görüşmesinde sonuçlara hayran kaldığını söyledi: “Gerçekten o kadar çok şey söylüyor ki, söylemek istediğimi bile bilmeden söylemek istedim.” Giddens'ın hakkında yazdığı “Another Wasted Life” adlı şarkı Üç yıl hapis yattıktan sonra duruşmasız intihar eden Kalief Browder “We the People”da yer almıyor ancak dansında bunun ruhunu hissediyor.

“Banjo melodilerimi küçümseme eğilimindeyim” dedi. “Ama aslında içinde çok şey var. Çaldığım 1850 âşık banjosundaki sesim hem acıya hem de zevke odaklanıyor. Müziğin bir hikayesi var ve Gabe ile Jamar onu buldu.”

Roberts, “Rhiannon ve ben aynı işi yapıyoruz” dedi. “Bu kazı eskiyi yeni kılıyor ve gizli hikayeleri gün yüzüne çıkarıyor. Biz aynı kabileye mensupuz.”

Roberts'ın da bildiği gibi bu tür kazılar da Graham geleneğinde yer alıyor. Graham şirketinin dışından gelmesine rağmen onların teknolojisi konusunda eğitim almış. En önemli öğretmenlerinden biri Graham grubunun baş dansçısı olan Peter London'dı. Roberts, kendisini yeni trendleri takip eden çağdaş bir koreograftan ziyade Graham tarzında modern bir dans koreografı olarak gördüğünü söyledi.

“Graham'ın sözcük dağarcığı her zaman vücudumdaydı ve her zaman çalışmalarımda da vardı.”

“We the People”da Amerikan halk danslarından ipuçları ve ahır dansına yakışan kıvrımlı ayak hareketleri var ama Graham’ın “Appalachian Spring”i gibi bu vurgular modern bir dans yaklaşımıyla dönüştürülüyor. Nefes almanın dramatizasyonu olarak adlandırdığı Graham tekniğinin özü olan kasılma ve gevşeme, “Biz İnsanlar”da yapısaldır. Ancak bu son provada bazen Roberts'ın Graham dansçılarına doğru tam vücut saldırısıyla nasıl hareket edeceklerini öğretmesi gerekiyormuş gibi görünüyordu.

“Bu geleneğe o kadar derinden bağlılar ki” dedi, “içeriye girip onlardan biraz farklı bir şey yapmalarını istersem” – Graham merkezli hareketin yanı sıra, Graham bağlamından çıkarılmış – “sanki vücutları hissediyor.” kafası karışır. Bunun üzerinde çalışıyoruz.”

Roberts, serbest çalışan bir koreograf olarak (son zamanlarda New York City Ballet ve San Francisco Ballet gibi kurumlarda çalışmış) kendisi ve birlikte çalışması gereken dansçılar arasında tanıdık bir dilden yoksun olduğu için kendisini “deneyimsiz” hissedebileceğini söyledi.

Ama Graham şirketinin o kadar da dışında değil. Knight onun en iyi arkadaşlarından biridir; Gençlerle Miami'de aynı okulda eğitim gördüler. Ve sessiz aralardan birinde solo çalan Alessio Crognale-Roberts, Roberts'la evli. (“Ona bir solo veremedim,” dedi Roberts.)

Roberts, kocasının rolü hakkında “LGBTQ topluluğunu temsil ediyor” dedi. Roberts, “Bedeninde özgürlük ve uyum arasındaki bu mücadele var.” Crognale-Roberts aynı zamanda “hayallerini gerçekleştirmek için çabalayan ve hayallerini gerçekleştirmeye çalışan” İtalya'dan gelen bir göçmen. Bu soloda da böyledir.

Diğer iki solist Williams ve Knight siyah. Williams, Graham kumpanyasındaki dansçıların genellikle tipik tipte olduğunu, siyah dansçıların güçlü veya seksi rolleri veya belki de anne figürünü oynadığını söyledi. Roberts hakkında “Beni tanıdığını hissettim” dedi. “Birinin beni bir arketipe sığdırmak yerine benim için görmesi çok özel hissettirdi.”

Yakın zamana kadar Graham için çalışan neredeyse hiç siyah koreograf yoktu. Giddens'ın Roberts'a yaptığı tek istek, siyah dansçılara odaklanmasıydı.

Röportajında ”'Amaç ne?' gibi bir şey” dedi. “Bittiğinde bu nasıl bir şok dalgasına neden olabilir? Sistemik bir değişim yaratmaya çalışıyoruz ve eğer Siyah sanatçıları ön plana çıkarma fırsatı varsa, bunu değerlendirmeliyiz.”

“Bu, kara bir hikaye olması gerektiği anlamına gelmiyor” diye devam etti. “Aslında olmasa daha iyi.” “We the People”da Williams ve Knight'ı izlemenin hoşuna giden şey bunun normal hissettirmesiydi.

Giddens, son zamanlarda çok fazla performans çeşitliliği ve katılım olduğunu belirtti ve sanatçıları işe aldığı, onları desteklediği ve önlerinden çekildikleri için Graham şirketine itibar etti.

Merhamet çağrısında bulunarak, “İnsanlar uzun zamandır taşlaşmış olan yolları değiştirmeye çalışıyor” dedi. “Jamar ve ben bu fırsatı içimizdeki bir şeye cevap veren bir şey yaratmak için değerlendirmek istedik ve bunu yaptık.”

Roberts için protesto duruşu yeni bir yön ve onu tedirgin ediyor. “O kadar basit ki biraz utanç verici” dedi. Ancak bunun etkili olabileceğine de inanıyor. “Bu bir konuşmanın başlangıcı” dedi.