Bir Spice Girl çağdaş bir dansçıyla tanıştığında

B-Boy

Global Mod
Global Mod
İngiliz koreograf Jules Cunningham, şair Kae Tempest’in cinsiyetçi temalarına ve oyun yazarı Sarah Kane’in karanlık duygularına dokunan zekice, derinlemesine meditatif eserlerin yaratıcısı. Melanie Chisholm bir pop yıldızı (Sporty Spice veya Mel C), 1990’larda dünya çapında bir sansasyon yaratan ve hala ezici bir şekilde ünlü olan tamamı kadınlardan oluşan Spice Girls grubunun üyesi.

Görünüşe göre pek örtüşmüyor. Ancak geçen hafta, Cunningham (kendini ikili olmayan olarak tanımlayan ve o ve onlar zamirlerini kullanan) ve Chisholm, dansçı Harry Alexander ile birlikte, Cunningham’ın yeni çalışması How Did We Get Here’da Sadler’s Sites’te çok satan bir seyirci önünde performans sergilediler. , Pazar gününe kadar devam eder.

Purcell’in Dido ve Aeneas’ından bir alıntıya, Nina Simone ve Janis Ian’ın şarkılarına ve Wibke Tiarks’ın bir elektronik müzik parçasına ayarlanan bu sessiz düşünceli üçlü, Cunningham’ın kariyerinin etkilerini yansıtıyor – Merce Cunningham Dance Company’de 10 yıl (ilgisiz), sonra üç diğerleri Michael Clark Company ile dans ediyor. Uzun süreli dengeler, uzun, balistik çizgiler ve ani yön ve dinamizm değişiklikleri, daha hassas, kişisel etkileşimlerle yumuşatılan üç oyuncunun hepsinden talep ediliyor. (Ve evet, Chisholm ve Cunningham’ın biraz şarkı söyleme anı var.)

Oraya nasıl gittin?

Her ikisi de İngiltere’nin kuzeyinden gelen ve her ikisi de kariyer peşinde koşmadan önce gençken ciddi bir şekilde dans eğitimi almış olan 43 yaşındaki Cunningham ve 49 yaşındaki Chisholm arasında oldukça fazla örtüşme olduğu ortaya çıktı. (Chisholm bale, step ve caz dansı okudu ve Spice Girls’e katılmadan önce Alexander’ın da katıldığı Bird College Sahne Sanatları Okulu’na katıldı.) Ve Cunningham bir Spice Girls hayranıydı, daha sonra Chisholm’un solo sanatçı olarak kariyerini takip etti ve uzun zamandır dansına ve varlığına hayran kaldı.

Cunningham, Mart ayında Sadler’s Sites sanat yönetmeni ve CEO’su Alistair Spalding ile bir araya geldiğinde, Chisholm ile çalışmak istediklerini söylediler.

Spalding yakın tarihli bir telefon görüşmesinde “Jules bana Mel’in onun için bir rol model olduğunu söyledi” dedi. “Mel’in oyunda olacağını düşünmemiştik ama ‘Neden sizi bir araya getirip ne olacağını görmüyoruz’ dedim. Sonra stüdyoya girdiler.”

“Ünlü bir kişi geliyor gibi görünebilir, ancak bu gerçekten sanatsal bir fikirdi ve Jules’un bundan gerçek bir şey çıkaracak dürüstlüğe sahip olduğunu biliyordum.” (Eleştirmenler, Chisholm’u ikisiyle bütünleştiği için kabul etti ve övdü. çok daha deneyimli konser dansçıları.)

Hafta sonu Sadler’s Sites’te bir kulis röportajında Cunningham ve Chisholm akıl-beden karşılaşmaları ve bu süreçten öğrendikleri hakkında konuştular. İşte röportajdan düzenlenmiş alıntılar.

Jules, Melanie ile çalışmak istediğinden bahsettiğinde Alistair şaşırdı mı?

JULES CUNNINGHAM
Ne yaptığımı bildiği için biraz şaşırmıştı. Farklı dünyalar çarpışıyor gibiydi ama gençliğimden beri Spice Girls benim için çok yakındı. Dinden çok dünyada olduklarını hissediyorum; Her zaman onlardan bahsedildiğini duyarsınız. Ancak zihin biraz gizemlidir – olası işbirliklerini hayal eder, ne olabileceğini gerçekten bilmeden bir şeyler hakkında hayal kurarsınız. Sanatçı olmanın bir parçası.

Melanie, Sadler’s Sites sana yaklaştığında ne düşündün? Çağdaş dans manzarasına aşina mıydınız?

MELANIE CHISHOLM
Hiç de bile. Üniversitede step, bale, modern, caz dansı yaptım ama çağdaş, göz korkutucu bulduğum bir dünyaydı. Biraz müzikal tiyatro izlemiştim, biraz bale izlemiştim, televizyonda biraz da dans izlemiştim ama neredeyse çağdaş hiçbir şey izlememiştim. Alistair bana geldiğinde, bacağımı mı çekiyorsun diye düşündüm. Kuzeyde büyüyen ve dansçı olmak isteyen bir genç için Sadler’s Sites inanılmaz, efsanevi bir yerdi.

Göz korkutucu olsa da onu keşfetmem gerektiğini hissettim.

İlk görüşme nasıl geçti?

CHISHOLM
Bir arkadaşla bir fincan çay içmek gibiydi!

CUNNINGHAM Sonsuza kadar konuştuk. Birkaç gün sonra Harry bize katıldığında stüdyoya gidiyorduk. Beraber ısındık. Sonra bir şeyler denemek, birbirimizin fiziksel özelliklerini, Mel’in farklı durumlarda nasıl hissettiğini öğrenmekle ilgiliydi. Fiziksel olarak o kadar formdaydı ki, bizim yapabileceklerimizle onun yapabilecekleri arasında bir boşluk olduğunu hiç hissetmedim. Vücudunda çok şey vardı. Parçanın teması budur: Bir insanı fiziksel olarak tutan nedir, vücut nasıl konuşur.

Başından beri bu fikre sahibim ama dansçılarla çalışırken başka bedenler aracılığıyla çalışıyorsunuz ve bu size başka fikirler veriyor. Ne istediğinizi bilmekle onun olmasına izin vermek arasında bir denge bularak bir parçanın kendi şeklini almasına izin vermelisiniz. Duygusal beden hakkında çok konuştuk. Her zaman tanınmayan bir zeka türüdür.

CHISHOLM Bunun dansçı olmanın neşesi olduğunu hatırladım. Duygusal olarak nasıl hissettiğinizi gerçekten nasıl etkileyebileceği veya yansıtabileceği konusunda vücudunuzla uyum içindesiniz. Oyun hayat hakkında, duygular hakkında, hisler hakkında ve benim hayatımı ve deneyimlerimi göstermem gerekiyordu.

Süreç benim için büyüleyiciydi çünkü yaşadığımdan çok farklı bir dünya. Bir konser veya video için prova yapıyorsanız, koreografiyi hemen önceden öğrenin. Bütün bunlar çok zaman aldı. Zaman zaman sabrımı sınadı ama bana yaratıcı sürece geri dönmemi, her şeyin nefes alıp büyümesine izin vermemi hatırlattı. Üçümüzün arasındaki güven, zaman ayırmadan gerçekleşemezdi.

Skor nasıl gelişti? Melanie, herhangi bir girdin var mı?

CHISHOLM
Hiç de değil, hepsi Jules’a kalmıştı. Müzik bilgisi çok yönlü ve benim için yeni bir ses dünyasının kapılarını açtı, tıpkı birlikte yaptığımız küçük şarkılara ilham veren Meredith Monk gibi. Ve kendimi hemen açılış numarasıyla özdeşleştirdim – “Stars”ın şöhret deneyimiyle ilgili bir Nina Simone versiyonu.

CUNNINGHAM Bu parça, parçanın başlangıç noktasıydı. YouTube’da Simone’un bunu gösteren bir videosu var ve verdiği her notada duyguyu hissedebiliyor ve çaldığını fark edebiliyorsunuz. Tüm bunlarla dansta başa çıkmanın bir yolunu bulmak ve peşini bırakmamak istedim.

İşbirliği sizi nasıl etkiledi?

CHISHOLM
Dans etmek bana çok sevdiğim ve geride bıraktığım birçok şeyi hatırlattı. Jules, Harry ve tüm ekibin müziği, ışığı, kostümleri ve kendilerini sanata adamalarını izlerken çok ilham aldım. Bu bir sabır egzersiziydi – benim için ve onun için çünkü dayanıklılık ve beceriye sahip olmak için koreografiyi ezberlemem çok daha uzun sürdü.

Sizden işleri belirli bir şekilde yapmanızın beklendiği bir sektörde çalışmak, bana bu kitabı yırtıp atma ve bir sanatçı olarak içgüdülerime güvenme cesaretini verdi. Bu yıl bir albüm yapmak için stüdyoya geri döneceğim ve cesur olacağım.

CUNNINGHAM Kendimi çeşitli şekillerde zorlamak zorunda kaldım ve bu beni zihinsel olarak bulunduğum yerden çıkardı ve çok minnettar olduğum tamamen farklı bir alana götürdü. Bundan sonra ne yapmak istediğime dair bazı düşüncelerim var ama önce tüm bunları düşünmek istiyorum.

CHISHOLM Başka bir Spice Girl ile çalışırsan aşırı derecede kıskanırım.