Can Bozdoğan: Ulusal kadro tercihini çabucak hemen yapmadım

PeLe

New member
Can Bozdoğan: Ulusal kadro tercihini çabucak hemen yapmadım Dönem başında Schalke 04’ten kiralanan 20 yaşındaki Can Bozdoğan, dikkat çeken futboluyla kısa müddette ismini bütün Türkiye’ye duyurdu. Can Bozdoğan Beşiktaş taraftarına net bildiriler yolladı.

‘En uygunu için çalışıyorum’

“Alt yaş kümelerinin neredeyse hepsinde Almanya Milli Takım forması giydim. 15 yaşında birinci sefer teklif aldım Türkiye’den. Fakat oradaydım ve orada devam etmek istedim. Gelecekle ilgili artık konuşamam. Buna gelecekte karar vermem gerekecek. Kendimi geliştirmek ve en uygununu yapmak için çalışıyorum.”

‘niçin başarılı olamadık, bilmiyorum’

Şampiyonlar Ligi’nde oynamak benim için bir hayaldi. Bu hayalimi Beşiktaş formasıyla gerçekleştirdiğim için fazlaca memnunum. Ajax’a karşı birinci maçımda 90 dakika alanda kaldım. Eksiksiz histi. Beşiktaş niye Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olamadı sorusuna gelince… Âlâ soru, nitekim bilmiyorum…”

‘Futbola 5 yaşında başladım’

“Babam 18-19yaşlarında Berlin’e üniversite okumak için gelmiş. çabucak sonrasında annemle tanışıyor. Burada evleniyorlar. İki kardeşiz. Benim dışımda bir de kız kardeşim var. Babam ünlü bir ressam ve bununla birlikte profesörlük yapıyor. Hatta Türkiye’de bir üniversitede vazife aldı. Lakin artık Almanya’da. Annem ise Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’nda memur olarak çalışıyor. Futbola 5-6 yaşlarında başladım.”

‘11 yıl Köln’de oynadım’

“İlkbaşlarda3-4yaşlarında babam futbola götürmeye başlamıştı. 5 yaşında bir kulüpte oynamaya başladım. Annem bana daha epeyce takviye oldu diyebilirim. Maçlara ve antrenmanlara genelde o gdolayıyordu. Babam hem de akademisyen olduğu için daha ağır olan kişiydi. 7 yaşlarında Köln alt yapısına girmiştim. Çok fazla çocuk bulunmasına karşın heyecanlı ve gergin geçen günün akabinde bendeki yeteneği görüp seçmişlerdi. 11 yıl Köln’de oynadım. 18yaşına geldiğimde birfazlaca kulüp beni takımına katmak istiyordu. Ben Schalke’yi tercih ettim.”

‘A Takım’a hazırlıyorlar’

“A Takım’a kadar yükseldim ve genç yaşta A Takım’la oynama fırsatı yakaladım. 1 hafta içerisinde her şey gelişti. Lakin alt yapıdaki hazırlık niçiniyle hiç zorluk çekmeden A Takım’da forma giymeye başladım. Zira makul bir disiplinle sizin dert yaşamamanız ismine o sürece hazırlıyorlar.”

‘Sergen Yalçın karizma’

“Beşiktaş’ı duyar duymaz ve Beşiktaş’a karşı hissettiğim hisler yüzünden bu tercihi yaptım. Sergen hoca, Beşiktaş’ın efsanesi ve karizma. Onun maçlarını canlı izlememiştim ancak Youtube’dan izlemiştim. İnanılmaz bir yetenek, epey uygun golleri ve performanslarını gördüm. Beşiktaş’taki geleceğimle alakalı da şunu söyleyebilirim. Burası olağanüstü bir kulüp, hayli da uygun hissediyorum kendimi, gelecek her şeyi gösterecek.”

‘Önder hoca, hoş bir hava getirdi’

“Yeni hocanın gelmesi kadroda her vakit bir şeyleri değiştirir. Bu futbolun tabiatında olan bir şey. Farklı bir karakter olur, farklı tercihler olur. Yeni hoca geldiği vakit bir değişim hissedilir. Başkan hoca geldiği vakit hoş bir hava getirdi. Teknik ve taktik olarak Almanya’da farklı disiplin ve formasyonlarda alana çıkabiliyorsunuz. Türk futbolunda daha fazlaca temas var.”

‘Pjanic’le nefes almak bile şans!’

“Pjanic, Josef, Atiba, Oğuzhan ve Teixeira üzere epeyce kıymetli futbolcularla tıpkı ekipte nefes almak bile genç bir oyuncu için büyük talih. Hepsinin epeyce farklı özellikleri var. Kendime ne katarsam kardır gözüyle bakıyorum. Ekibe gelen her genç oyuncu için bu düzeyde ki oyuncularla idmana çıkmak bile farklı motivasyon kaynağı.”

‘Taraftara hayran olmamak mümkün değil’

“Ben karakter olarak daima kazanmak istiyorum. Beşiktaş grubu da daima üstlere oynamak isteyen bir grup. Ligi bitirebileceğimiz en yukarda bitirmek istiyoruz. Taraftara gelince, inanılmaz uygun bir taraftarımız var. Birinci maçımda epeyce etkilenmiştim. Çok kuvvetli bir tezahürat yapıyorlardı. ömrümde bu biçimde bir şey görmemiştim. Hayranlık duymamak mümkün değil.”

KAYNAK: FANATİK