Çin, tüm süreksiz Covid-19 kısıtlamalarını kaldırıyor

Muhabir

New member
Çinli yetkililer Omicron virüsünün zayıflaması ve daha fazla insanın aşılanması niçiniyle getirilen tüm süreksiz Covid-19 kısıtlamalarını 30 Kasım’dan itibaren kaldırdığını duyurdu. Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinin merkezi Guangzhou’daki Haizhu, Tianhe, Panyu ve Liwan bölgelerinde geçerli olan süreksiz denetim tedbirlerinin kaldırıldığı, daha evvel belirlenmiş yüksek riskli alanlar haricindeki tüm alanların ‘düşük riskli alanlar’ olarak sınıflandırıldığı vurgulandı. Yetkililerin, mega kent Guangzhou’da cadde ve sokaklardaki bariyerleri kaldırdığı, yolları açtığı görüldü.

Başkent Pekin’de bilhassa denetim önlemlerinin halkın üstündeki tesirini en aza indirecek biçimde bir daha düzenlendiğini belirten yetkililer, meskenlerinden dışarı çıkmayan başşehir sakinlerinin Covid-19 testlerine katılmalarının gerekmediğini tabir etti. Hastanelerin acil servis ve kadın-doğum üzere kıymetli kısımlarında Covid-19 hadisesine rastlansa bile bu kısımların kapatılmayacağının altı çizildi.

‘KENDİMİ RAHATLAMIŞ VE ÇOK KEYİFLİ HİSSETTİM’

Bir Guangzhou kenti sakini duyuruyla ilgili “Kapalı idare önlemlerinin kaldırılmasından son derece mutluyum. Salgın daha bitmiş değil. Kendimizi uygun korumalıyız” tabirlerini kullanırken bir öteki kent sakini “Bugün denetim önlemleri kaldırıldıktan daha sonra birden kendimi rahatlamış ve hayli keyifli hissettim” dedi.