Dans için şaşırtıcı bir sahne: metro platformu

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Ja’Bowen’ın bir şarkı hissettiğini anlayabilirsiniz. İster hassas, fısıldayan tonlara vuruyor, ister ritmik kalıpları gaddarlık ve hızla vuruyor olsun, ayaklarının topraklanmış gücü mütevazi bir yeri canlandırıyor: bir metro platformu.

Ama ince ve kıvrak ayaklarının arkasında onun varlığı var. Titizliği, zarafeti ve mizahıyla, doğaçlama tiyatrosundan akan kalabalığı etkisiz hale getirirken step dansı zanaatını ciddiye alıyor.

Ja’Bowen’a rastlamak, New York’taki bir sanat sırrını keşfetmek gibidir. Vücudunun netliği ve yarattığı müzik, öngörülemeyen bir alanda güçleri dengeliyor. Aylardır bu Chicago nakli, Delancey Caddesi/Essex Caddesi’ndeki Uptown F-Bahn platformuna kaliteli kablolar getiriyor.

Musluklar ve ahşap bir tahta ile yarattığı şey – portatif sahnesi – iki yönlü bir deneyim. Dansları, kendisiyle bir kalabalık arasında akan enerji dalgaları için kaplardır. İnsanları gülümseten bir dans sanatçısıdır. Her yaştan. İçinde Metro.

“Gerçekten heyecanlanıyorum ve sonra seyirci gerçekten heyecanlanıyor ve sonra biraz arkama yaslanıyorum ve seyirci biraz sessizleşiyor” dedi. “İleri geri giden bir tenis maçı gibi.”

Doğaçlamaları genellikle yavaş başlar. “Dürüst olmak gerekirse,” dedi, “bazen insanlar aşağıda olmama dikkat etmezler veya umursamazlar.”

Bir dansçı ya da herhangi bir sanatçı gerçekten çok fazla sevgiye ihtiyaç duyduğunda, diğer tarafa bakma eğilimindeyim. Yes’Bowen farklıdır. Kendi dünyasında kaybolmuş gibi görünebilir, etrafındaki insanların devreye girdiğini ve dikkatini verdiğini hissedene kadar kendi kendine dans edebilir – canlı bir performans izlemek için sosyal medyaya ara verir. Sonra enerjisini kalabalığa gönderir.

Yes’Bowen, izleyicilerin hızlı dans etmesini sevdiğini biliyor ama cebinde oturup sallanmayı tercih ediyor. İç odağı -yabancılarla dolu bu savunmasız alanda dinleme ve tepki verme şekli- derin beden-zihin farkındalığının savunmasız bir ifadesidir. Ve müzikal duyarlılığı ayaklarının altında başlasa da burada bitmiyor. Tüm benliğiyle dans ediyor. Müzikteki seviyeler ve duygularla oynamayı sever.

Ja’Bowen, Chicago’daki bir bozkır ailesinden geliyor; burada ağabeyi ve bir arkadaşı, kısmen o zamanlar bir genç olan Ja’Bowen’a biraz iş vermek için kolektif şirket MADD Rhythms’i kurdu. Ja’Bowen, Percussive Forvet grubuna resmi bir eğitim almadan katıldı. Gerekli beceriyi kazandıktan sonra sokaklarda performans sergilemeye başladı.

Ja’Bowen, “Bu, yeteneğimi her şeyden çok geliştirdi,” dedi. “Provalarda beceriler geliştirirsiniz, ancak performans farklıdır.”

Yaklaşık bir dakika uzaklıkta bir tren olduğunu ve numarasını bitirdiğinde mikrofonunu eline alıyor ve onu hayranlıkla izleyen perondaki çocukları bir adım öğrenmeye davet ediyor. Çocukları davet ediyorum ve herkese iyi günler diliyorum ve bu bilerek oldu” dedi. “Biliyor musun, sadece step dansından daha fazlası, şehre ve içinde bulunduğum ana biraz iyi enerji getirmek için çalışıyorum.”

Bu fikir defalarca kanıtlanmıştır. “Hey, step dansçıları!” Bir gün, platformun karşı tarafından bir kadın bağırdı. Onu Instagram’da nerede bulacağını bilmek istedi.

İlhamı nereden geliyor? Aynı zamanda bir aktör ve müzisyen olan Ja’Bowen, step dansını izleyicilerle etkileşim kurma aracı olarak kullanma biçiminde Jimmy Slyde ile Sammy Davis Jr. ve Gregory Hines’ten büyük ölçüde yararlandı. “Önemli olan sadece ayak hareketleri değil, sunumları,” dedi, “sahnede seyirciyle konuşma biçimleri, hareketsiz durma biçimleri.”

Tap, diye ekledi, müzik gibidir. “Çalmadığın notalar, çaldığın notalar kadar önemlidir.”

Metroda aşılacak dördüncü bir duvar yok. Yolcular, Ja’Bowen ile günleri hakkında konuşur. Yol tarifi soruyorlar. Ona performansından ne kadar etkilendiğini anlatıyorlar. erkekler ağladı. “Sanatımı sunma biçimimde çok açık ve savunmasız olduğum için olduğunu düşünüyorum” dedi. “Küçük etkileşimler gerçekten çok şey ifade ediyor çünkü bence bu şeyler size sanatınızın sanat olduğunu gerçekten gösteren şeyler. İnsana dokunuyor.”

Haberler için Angelo Silvio Vasta’nın videoları.