Dans topluluklarının dikkatini çekiyor ve hazırlıklı

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Yakın zamanda koreograf Amy Hall Garner, Alvin Ailey Amerikan Dans Tiyatrosu stüdyolarında yeni bir parça olan “Century”nin sonu üzerinde çalışıyordu. Bu an için müzik seçerken, Count Basie Orkestrası’nın, kariyerini takip eden herkes için özel bir yankı uyandırabilecek bir başlığı olan bir kaydını seçmişti: “Bu büyük bir şeyin başlangıcı olabilir.”

46 yaşındaki Garner’ın yeni başladığı söylenemez. Ancak Ailey’in ana kumpanyası için yaptığı ilk çalışma olan ve şirketin sezonunun bir parçası olarak cuma günü New York City Center’da prömiyeri yapılan “Century” BalletX, Hubbard Street Dance Chicago, Miami City Ballet ve Paul Taylor Dance kumpanyasının prömiyerlerine yaklaşıyor. . Mayıs ayında New York City Ballet için ilk eserini sahneye çıkaracak. Aniden büyük liglerin her yerinde yer alıyor.

Ailey provasından sonra Garner, “Bunu kesinlikle hafife almıyorum” dedi. “Kendime geldiğim anın bu olduğunu hissediyorum ve bundan keyif alıyorum. Zamanlama muhteşem.”

Garner ayrıca son başarısını yıllar süren sıkı çalışmaya bağladı. “Okulda ve bir sanatçı olarak öğrendiğim tüm araçları stüdyoya götürüyorum çünkü buna ihtiyacım var” dedi. “Tüm deneyimler bana eşlik ediyor.”

Bu deneyimler alışılmadık derecede kapsamlıydı. Huntsville, Alabama’da doğup büyüyen Garner, küçük bir çocukken özel bale dersleri almaya başladı. Yerel “Fındıkkıran” yapımında küçük koyundan Şeker Perisi’ne kadar yükseldi ve New York’taki School of American Ballet’te iki yaz lise eğitimi aldı.

Bu arada step dansı ve caz eğitimi de aldı. Juilliard’a kaydolurken Martha Graham ve José Limón’un modern dans tekniklerini öğrendi. Garner, okulun “sizi soydu ve tüm türlere dönüşebilmeniz için saf bir şekilde yeniden inşa ettiğini” söyledi. “Bu bilginin vücutta nasıl iletildiğini görmeyi öğrendim.”

Bu beceri zamanla ona koreograf olarak yardımcı olacaktı, ancak Juilliard’da birkaç parça yapmış olmasına rağmen kendisini yalnızca bir dansçı olarak görüyordu. Çoğu sınıf arkadaşının aksine Ailey veya Taylor gibi şirketlerin seçmelerine katılmadı; Hiç birine üye olmadı. Bunun yerine Broadway şovu “Fosse”ye katıldı ve müzikal tiyatroda kaldı; “Contact” gibi şovlarda Gwen Verdon, Ann Reinking ve Susan Stroman gibi karakterlerle çalıştı. Aynı zamanda Radio City Rockette olarak da dans etti.

Daha sonra Juilliard’dan koreograf olan en yakın arkadaşı Darrell Grand Moultrie, Garner’dan kendisine yardım etmesini istedi.

Moultrie, “Her zaman tek gözü vardı” dedi. “Ve çok müzikal.” Beyoncé’nin “The Mrs. Carter Show Dünya Turu”nun koreografisini yaptığında Garner, hareketleri modelleyerek ve bunları yıldıza öğreterek yardımcı oldu. Yıllar sonra, 2019’da Ailey’in ana topluluğu için ilk eseri olan “Ounce of Faith”i yaptığında Garner onun yanındaydı, önerilerde bulundu ve dansçılara koçluk yapılmasına yardımcı oldu.

Moultrie, “Bu birbirimize ‘Sen benim asistanım değilsin’ dememizle ilgiliydi” dedi. “‘Ortak olarak ilerliyoruz ve bunu yapacağız çünkü hep birlikte yükselebiliriz.'”

Garner ayrıca öncelikle koreografiye yeni başlayan öğrenciler için kendi çalışmalarını da yaptı. 2012’de Ailey II için ilk parçası olan “Virtues”u yarattı. Ancak 2019’da Juilliard için bir dans sergileyene kadar Taylor Company’nin sanat yönetmeni Michael Novak’ın dikkatini çekmedi.

Novak, “İnanılmaz bir müzisyenlik ve çok fazla neşe vardı” dedi. “Bir nevi aşık oldum.”

Novak, Garner’ı dans gösterisi için görevlendirdiğinde Şubat 2020’ydi. Pandemi bu planın ertelenmesine neden oldu ancak Garner, Miami City Ballet ile işbirliği içinde Mayıs ayında Taylor grubu için sanal bir çalışma yarattı. Bu şirketlerin canlı performanslara dönmesinden kısa bir süre sonra Garner onlar için ilkleri yarattı.

Bu noktada herkes onun işini istiyor gibiydi.

Ancak Novak, Garner’ın ilgi saldırısına hazır olduğunu söyledi: “Çok farklı yaratıcı ortamlarda çalıştı, bu yüzden dansçılardan ihtiyaç duyduğu şeyi inanılmaz hızlı bir şekilde nasıl elde edeceğini ve aynı zamanda onları süreç konusunda heyecanlandırmayı biliyor.”

Ailey’in yardımcı sanat yönetmeni Matthew Rushing, Garner’ın çalışmalarının kendisine Ailey’inkini hatırlattığını söyledi. “Tanıdık bir ruh var”

Garner, “Yüzyıl”ın bazı yönlerinin aslında Ailey’e ve onun histrionikliğine bir saygı duruşu niteliğinde olduğunu söyledi. Ama her şeyden önce iş onun için kişiseldir. Bu, 30 Aralık’ta 100 yaşına girecek olan büyükbabası Henry Spooner’a bir doğum günü hediyesi.

Çoğunlukla hard swing cazdan oluşan müzik seçimi Spooner’ın sevdiği sanatçılardan geliyor: Count Basie, Ray Charles. Ya da onun Louisiana’daki yetişme tarzından ve Gloryland Baptist Kilisesi’ndeki koroda onlarca yıl boyunca verdiği hizmetten bahsediyorlar.

Garner, tüm çalışmalarında müziğin temel olduğunu söyledi. “Müziğe saygı duymayı seviyorum” dedi. “Bu dahi benim sınırlarımı çok aşıyor. Bana ilham veriyor ve ne yapmam gerektiğini söylüyor.”

Garner, “Century” koreografisinin çoğunun Ailey dansçılarının müziğine ve özelliklerine yanıt verdiğini söyledi; “Onu iyi gösteren şeylere” odaklandı. Ancak Spooner’ın kişisel tarzından ve Garner’ın rahmetli büyükannesiyle dans etme tarzından da belli bir hareket geliyor.

Koronavirus pandemisinin ilk 18 ayı boyunca Garner ve eşinin yanı sıra oğulları ve ebeveynleri Spooner ile birlikte yaşadı. “Dört nesil aynı evdeydik” dedi ve şöyle devam etti: “Ve muhtemelen başka türlü gerçekleşmeyecek pek çok derin konuşma yaptık.”

Spooner’ın doğum günü yaklaştığında Garner’ın annesi bir parti önerdi. Garner şöyle anımsıyor: “Ben de ‘Evet, ona bir parti vermeliyiz’ dedim, ama neden onu ve bana verdiklerini kutlayan bir sanat eseri yapmıyorum?” Garner, büyükbabasına vermek istediği şeyi vermek istiyor. sanatını gören insanlara her zaman şunu vermek ister: “İyi hissettiren bir şey.”

Garner, Spooner’a planlarından bahsettiğinde bir şey yapması gerekip gerekmediğini sordu. Ona, “Hayır, sadece orada otur ve izle” dedi.