DeAndre Yedlin: Kur’an-ı Kerim okuyorum!

PeLe

New member
DeAndre Yedlin: Kur’an-ı Kerim okuyorum! Galatasaray’dan ABD’nin Inter Miami kadrosuna transfer olan DeAndre Yedlin, yaklaşık bir yıllık Türkiye tecrübesini ünlü Amerikan kanalı ESPN’e anlatırken, bilhassa Batı’da yükselen İslamafobi hakkında epeyce çarpıcı yorumlarda bulundu.

ESPN’in “İstanbul’da yaklaşık bir yıl geçirmesine karşın, her sabah altında gümbürdeyen koca kente, yabancı bir lisanın sıra dışı ritimlerine, sokaklarda yankılanan ezanlara şaşkınlıkla uyandı” biçiminde tanımladığı Yedlin, “Bu tecrübeleri yaşadığım için kendimi epey şanslı hissediyorum. İnsanların uçakta Müslümanları gördüğü ve çıldırdığı ülkemdeki İslamofobi’den, her blokta cami gördüğüm bir yere gelmek. İnanılmaz. Çok sevdim.” dedi.

KUR’AN-I KERİM OKUYOR

DeAndre Yedlin, Seattle’da orta sınıf bir Yahudi konutunda büyüdü. Budizm ve reenkarnasyon fikrini benimsedi. Biraz Kızılderili kanı taşıyan yarı beyaz, yarı Afrikalı Amerikalı olan Yedlin, “Benimle tanışan herkes, ‘Düşündüğüm üzere değilsin’ diyor. Beşerler nasıl göründüğüme nazaran beni muhakkak bir biçimde klişeleştiriyor. Dövmelerim. Giyinme halim… Gerçekte kim olduğumu anlamıyorlar.” diye konuştu.

ESPN, Amerikalı oyuncunun okuduğu kitaplar içinde Kur’an-ı Kerim’in de bulunduğunu yazdı.

“SÜPER LİG ÇILGINLIK”

DeAndre Yedlin, Üstün Lig maçlarının da yaşadığı hiç bir şeye benzemediğini belirterek, “İzlenmesi en heyecan verici liglerden biri olduğunu düşünüyorum. Maçlar çılgın. Her an birkaç taraftar alana dalabilir. Sakatlık müddeti ekseriyetle çift haneli sayılara ulaştı. Konut sahibi seyirciler, bilhassa epey büyük bir kadro olan Galatasaray’a karşı şiddetli ve fanatik. Adaptasyon süreci beklediğimden çok, hayli daha zordu” yorumunu yaptı.

“MAÇI KAZANAMAYINCA SUSMAK DAHA İYİ”

ESPN, Galatasaray taraftarı için de şu yorumu yaptı:

“G.Saray için oynamak, Premier Lig’de Newcastle yahut Sunderland’de oynamaktan farklıydı. Yedlin’in büyüdüğü ve profesyonel mesleğinin başladığı, uygun huylu Seattle’dan uzak bir dünyaydı. İstanbul’un neresine gitse biri onu tanıdı. Yedlin, ‘O kadar fazlaca Galatasaraylı taraftar var ki. Ve hepsinin söyleyecek bir şeyi var’ dedi. Galatasaray kazanamayınca Yedlin susmanın daha yeterli olduğunu anladı.”

“KAYBEDERSENİZ UÇAK CENAZE GİBİ”

ESPN, Sivasspor maçı daha sonrası Yedlin’in yaşadığı ortamla ilgili şu tespitlerde bulundu: “Galatasaray’ın kaybetmesinin akabinde meskene dönüş uçağı cenaze üzere geldi. Arda Turan, ‘Eğer bir maç kaybederseniz, bu korkunç’ demişti.”

FATİH TERİM: “MÜKEMMEL OLSA BURADA OLMAZDI”

Kendi alanında kalmayı yeğleyen stoperlerden epeyce az yardım alan Yedlin, fazla ileri gitmekten rahatsızdı. Bu sebeple artta fazlaca boşluk verdi. “Bunu biliyorum” dedi. Utanarak, “Beni burada olmaktan alıkoyan tahminen de bu” dedi.

Fatih Terim ise, “Buradaki her oyuncunun bu biçimde bir sorunu var. DeAndre niye Türkiye’de? Eksiksiz olsaydı daha yeterli bir yerde olurdu. O yeterli bir çocuk. ‘Hadi DeAndre! Git! Git! Git!’ diyordum. kimi vakit yapıyordu, kimi vakit yapamıyordu” diye konuştu.

TEKRAR BEDELSİZ

İngiliz takımı Newcastle United’dan bedelsiz olarak Galatasaray’a gelen Yedlin, bir daha bedelsiz olarak kulüpten ayrıldı.