Doktorlar neden çoğu zaman dürüst değil?

Mezopotamya

New member
Bayan G.'nin laboratuvar sonuçları pek iyi görünmüyor. Bu dahiliyedeki son stajım, koridorda uzmanla birlikte duruyorum ve ekrana bakıyorum: Hemoglobin, kreatinin, sodyum, potasyum, TSH, AST, ALT, NT-proBNP – neredeyse tamamı normların dışında. Uzman, “Muhtemelen yıllardır doktora gitmemiştir” diyor.

Ziyaret bilgisayarını odaya itiyorum. Bayan G. orada yatıyor: solgun, neredeyse grimsi. Nefes almakta zorlanıyor gibi görünüyor. Uzman battaniyenin üzerine içinde delik malzemesi bulunan bir kase yerleştirir. Akciğerlerin fonksiyonunu daha iyi değerlendirmek için kan gazı analizi (BGA) yapılmalıdır. Doktor, Bayan G.'ye kan gazının nasıl alındığını anlatıyor: “İğneyi atardamarınıza saplayacağım” diye başlıyor.

Bayan G. gözlerini açıyor ve başını çeviriyor. Birinin atardamara iğne batırması fikri pek rahatlatıcı değil. Doktor ona “Hiç fena değil, sadece bir dikiş, en fazla iki dakika sürer” dedi. “Merak etme!” Hastanın kolundaki atardamarı yokluyor ve onu bıçaklıyor. Bayan G. elime uzanıyor. Kan gazı şırıngası parlak kırmızı renkte titreşen kanla dolar. “Aslında bu kadar. Sen de yapabilirsin,” diyor doktor bana. “Bir sonraki BGA'yı tek başına yaparsın.” Bayan G. elimi bırakıyor.

Sanki hastayı aldırmaya ikna etmişiz gibi. Eğer bir şeyler ters gitseydi şu anda bu kadar iyi bir ruh halinde olmazdık.

Öğleden sonra ikinci iğneyle G Hanım'la birlikteyiz. Kan gazı analizinde solunum fonksiyonunun zayıf olduğu görüldü. İkinci iğnenin amacı akciğerler ile kaburgalar arasındaki boşlukta nefesinizi kısıtlayan sıvının toplandığı plevral efüzyon üzerindeki baskıyı hafifletmektir.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Asistan doktor iğneyi Bayan G'nin sol tarafına batırır. Ultrason görüntüsünde iğnenin sıvı dolu boşluğa nasıl girdiğini görebilirsiniz. Bayan G.'nin sessizce öksürmeye başlaması için birkaç nefes alması gerekiyor. Bir mendil istiyor. Mendil koyu kırmızıya dönüyor, ona steril bir kompres uzatıyorum ve tedirgin oluyorum. “Hastanın burnu kanıyor!”

Ben bunu söylerken Bayan G. büyük, kanlı bir et parçasını kompresin içine tükürüyor. Kötü hissediyorum. Aniden her şey çok hızlı oluyor. Bayan G. bilincini kaybediyor ve hayata döndürülmesi gerekiyor. Şok odası, entübasyon, yoğun bakım ünitesi. Sakin kalmaya çalışıyorum ama içimdeki her şey bağırıyor: Aman Tanrım, burada neler oluyor? Doktor iğne batmasıyla bir yerini yaralamış olsa bile hasta bir parça et tükürmezdi.

Gerçekçi bir tablo çizmeyi unuttular

Eve giderken bu sabahki cümleleri aklımdan çıkaramıyorum: Merak etmeyin, maksimum iki dakika sürer. Sabah onu mantıklı bir işlem yaptırmaya ikna ettik ama riskler konusunda hiçbir şey söylemedik. İlk başta her şey yolunda gitti. Ve şimdi?

Cümlelerin amacı hastanın işlemle ilgili korkusunu hafifletmekti. Ama gerçek onları yakaladı. İnsanlar Bayan G.'ye gerçekçi bir resim vermeyi unuttular. Uzun vadede prosedürden kaçınılması pek mümkün olmasa bile.

Doktorların her zaman her şeyi söylememesinin birçok nedeni vardır. Bazen tamamen zaman baskısıdır. Ya da özellikle Bayan G'ninki gibi standart prosedürlerde herhangi bir komplikasyon oluşmayacağı inancı. Stajım artık sona erdi. Benim için bir daha asla hafife almayacağım açık: Endişelenmene gerek yok.

Mascha Osang ve Leon-Alexander Regin (“Siemens”), Berlin'deki tıp öğrencileri olarak sırayla günlük yaşamlarını aktarıyorlar. Sütunlar iki haftada bir görüntülenir.