DSÖ’den salgın ne vakit bitecek sorusuna karşılık

Muhabir

New member
DSÖ Avrupa Yöneticisi Hans Kluge, son devirde Omicron mutasyonu ile koronavirüs hadiselerinin bir daha yükselişe geçmesinin akabinde salgına ait kritik açıklamalarda bulundu.

Salgının ne vakit son bulacağını kestirim etmenin “imkansız” olduğunu tabir eden Kluge, “Gelecekte yeni ve daha tehlikeli mutasyonlar görüp görmeyeceğimizi söylemek imkansız. Salgın ne vakit son bulacak bilemiyorum lakin nasıl son bulacağını söyleyebilirim. Salgın, dünya genelinde yüzde 70 aşılama oranına ulaştığımızda, koronavirüs enfekte olan bireylerin tedavisinde kullanılacak tesirli ve inançlı ilaçlar geliştirdiğimizde son bulacak” dedi.

Kluge, koronavirüsün grip üzere endemik hale gelebileceğini tabir ederek, “Doğal yolla ve aşı ile bağışıklığın artmasının bu salgını bitirmesini umuyoruz. Bulaşmasını engellemek bize bağlı. Artık, koronasız olamayabiliriz lakin salgından kurtulmuş olabiliriz” açıklamasını yaptı.

“GELECEK YILIN, BU YILDAN DAHA DÜZGÜN OLACAĞINI UMUYORUM”

Dünya genelindeki sıhhat sistemlerinin, koronavirüs salgını 2022’de istikrara kavuşturacağını lisana getiren DSÖ Avrupa Yöneticisi, “Virüsle yaşıyoruz ve virüs daima bir adım önde gidiyor. 2022 yılında fikir yapımızı değiştirmemiz lazım” dedi.

Kluge salgınla ikinci yılı geri bırakmak üzere olduğunu ve dünyanın geçen yıla oranla daha güzel bir durumda olduğunu söyleyerek, “Her geçen gün, hayatları kurtaran daha tesirli ve inançlı aşılarımız var. Virüsün daha kuvvetli olduğunu anlıyoruz ve kendimizi, sevdiklerimizi korumak için almamız gereken tedbirleri biliyoruz. Korona virüs tedavisinde oyunun kurallarını değiştirecek yeni ilaçlar piyasaya çıkıyor. Gelecek yılın, bu yıldan daha yeterli olacağını umuyorum” dedi.