DTSO, Kürtçe öykü yarışına katılan çocuklara tablet ikram etti

Morgoth

New member
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kürtçeyi seçmeli ders olarak seçen öğrenciler için düzenlediği öykü yarışına katılan 120 çocuğa tablet armağan etti. Kürtçe öyküler yazan öğrencilere tabletleri, DTSO’da düzenlenen merasimde Lideri Mehmet Kaya ve idare şurası üyeleri verdi.

DTSO’nun Kürtçe öykü yazma yarışına ait yaptığı açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Bilindiği üzere Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca 2012 yılında müfredata alınan seçmeli Kürtçe dersi büyük heyecan uyandırmış, derse değerli oranda talep bulunmasına karşın öğretmen atamaları maalesef yetersiz kalmıştır.

Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulması olağan olarak kâfi değildir lakin pahalı bir adımdır. Her ne kadar seçmeli ve yetersiz olsa da çocuklarımızın kendi ana lisanlarında eğitim almaları kıymetli ve kıymetlidir. Kürtçe seçmeli ders tartışmaları devam ederken biroldukça aile Kürtçe seçmeli dersin olduğundan bile maalesef bihaber durumdadır. Bu noktada gazeteci, muharrir, akademisyen, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve en başta da velilere kıymetli ve tarihi vazifeler düşmektedir.

Kürtçe seçmeli ders kampanyalarının her yıl artarak devam etmesinin çok değerli olduğuna inanıyor ve kampanyaya iştirak sağlayan tüm kesitlere de sizler aracılığıyla yine teşekkür ediyoruz.

Bu vesileyle, çocuklarımızın kendi anadillerini unutmamalarını sağlamak ve bir nebze de olsa teşvik etmek hedefiyle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, 5-6-7 ve 8’inci sınıflar için seçmeli dersler içinde yer alan Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerini seçen ve Kürtçe öykü yazan 120 öğrencimize ödül olarak tablet armağan edeceğini belirtmişti. Bugün öğrencilerimize tablet dağıtmanın heyecanını ve memnunluğunu yaşıyoruz.

2023-2024 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersler için öğrenci ve ebeveynlere Kürtçeyi tercih etmeleri davetinde bulunuyoruz.” (HABER MERKEZİ)