Emma Raducanu: Tenisin yükselen yıldızı 18 yaşındaki sportmen kimdir?

Muhabir

New member
Emma Raducanu, tenis tarihinde yeni çağın başlangıcı kabul edilen 1968’ten bu yana büyük tenis turnuvalarında finale kalan en genç oyuncu oldu.

Bu yılın büyük bir kısmını tenis oynayarak ve okuldaki derslerine devam ederek geçiren 18 yaşındaki İngiliz sportmen daha beş ay öncesine kadar matematik ve iktisat derslerinin son imtihanlarına giriyordu. Şoför ehliyetini de yeni aldı.

Raducanu dünya sıralamasında 361’inci iken birinci kere çıktığı Wimbledon kortunda son 16’ya kaldı.

Temmuz ayında da, Wimbledon turnuvasının dördüncü tipine çıkarak, son 42 yılda bu pozisyona gelen en genç İngiliz oyuncu oldu. Raducanu neler başarabileceğinin işaretini veriyordu.

İngiliz atlet Amerika Açık Tenis Turnuvası’nda (US Open) finallere kalmayı beklemediğini söylemiş oldu. Maçlardaki kazanımları süratle artınca daha erken bir tarihe aldığı uçak biletini de iptal etmek zorunda kaldı.

Emma Raducanu, Çinli bir annenin ve Romanyalı bir babanın kızı. Kanada’da doğdu, 2 yaşında ailesiyle birlikte İngiltere’ye taşındı

SİMONA HALEP VE Lİ NA’YI ÖRNEK ALDI

Londra’da büyüdü, 5 yaşında Londra’nın güneydoğusundaki Bromley Tenis Akademisi’ne yazılmadan evvel bale, binicilik, yüzme, basketbol hatta go-karting bile yaptı. Raducanu’nun gelişmekte olan yeteneği, şanı dünyanın dört bir yanına salınmadan evvel tenis uzmanlarını büyülemeye başlamıştı.

Raducanu, oyun usulünde Simona Halep ve Li Na’dan etkilendiğini söylüyor. İngiliz oyuncu 2020 yılında verdiği bir röportajda, “Halep üzere atletik olmak istiyordum. Bir de Li Na. Oyununun epeyce büyük hayranıyım. Çok kuvvetli vuruşları var. Fikir yapısına bayılıyorum. Ven de o denli olmak istiyorum” demişti.

Genç oyuncu son aylarda ne kadar kuvvetli bir niyet yapısına sahip olduğunu gösterdi. Finaldilk evvel “Kazanmak için baskı hissetmiyorum. Baskıyı kişi kendi kendisine yapıyor. Geldiğim düzeyden ve göstermek istediğim performansla ilgili beklentilerim var ancak neticelerina dair baskı yok” dedi Raducanu.

Kısa bir süre evvel bir küme ünlü İngiliz isim toplumsal medyada Raducanu’yu öven bir müzik paylaştı. Oasis’in eski üyesi Liam Gallagher, Raducanu için “Tanrısal bir yetenek” nitelemesi yaptı, eski İngiliz futbolcu Gary Lineker de Raducanu’yu izlemenin “keyif verici” olduğunu söylemiş oldu.

Amerikan Açık Tenis Turnuvası US Open finalinde Raducanu, bir öbür tenis dâhisi Kanadalı Laylah Fernandez ile karşı karşıya geliyor. Fernandez’in babası da bir devir Ekvador’un ulusal futbol kadrosundaydı.

Fernandez de kısa bir süre evvel 19 yaşına bastı.

Bütün benzerliklere karşın Raducanu karşılaştırmalardan uzak durdu ve oyununa, anı yaşamaya odaklandı.

Emma Raducanu yarı finale çıktığında yaptığı açıklamada bunu şu biçimde tabir etti:

“Bana nazaran kendinizi ve aldığınız sonuçları diğerleriyle kıyaslamak mutluluğun en büyük hırsızıdır. Herkes kendi işini yapıyor. Yani, ben 18 ay boyunca yarışmadım ancak artık buradayım. Bu da kendinize inanırsanız her şeyin mümkün olduğunu gösteriyor.”