Erdoğan teşekkür etmişti: Beyaz Baretliler’in lideri Cumhuriyet’e konuştu

Muhabir

New member
Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvelki gün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Orman yangınlarıyla gayretimizde dayanağını, geçmiş olsun dileklerini, taziyelerini ileten, yardıma hazır olduklarını bildiren, yardım gönderen tüm dost ülke ve tertiplere milletim ismine teşekkür ediyorum” dedi.

Paylaşımda ülke bayraklarının yer aldığı görselin alt kısmında, çeşitli sivil savunma takımları ve kuruluşların logoları da yer aldı. Ortalarında en dikkat çekeni ise Beyaz Baretliler oldu.

İsmi daha evvel bir fazlaca spekülasyona mevzu olan ‘Beyaz Baretliler’ tarafınca Türkiye’de yürütülen yangın söndürme faaliyetlerinin ulusal basına yansımamış olması ise akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

Cumhuriyet.com.tr’nin mevzuya ait sorularını yanıtlayan Suriye Sivil Savunması (Beyaz Baretliler) Lideri Raid Salih, kelam konusu yardımı, Suriye Sivil Savunması’nın bir “jesti” olarak kıymetlendirdi.

İşte, o yanıtlar…

“TEKLİF BİZDEN GELDİ”

-Beyaz Baretliler, Türkiye’de son periyotta gerçekleştirilen yangın söndürme çalışmalarına katıldı mı? Katıldılarsa ne üzere faaliyetler icra ettiler?

Türkiye’de meydana gelen yangınlar, Türkiye’de şubeleri olan kuzeybatı Suriye merkezli bir sivil savunma kuruluşu olarak bizleri, Türk hükümeti ve AFAD aracılığıyla, Türk halkına inisiyatifimizi sunmak için harekete geçirdi.

Bu kapsamdaki faaliyetlerimizi, Suriye ortasından donanımlı ve eğitimli takımların getirilmesine hazırlıklı olmak ve yangınla uğraşa katkı sunmak için Türkiye’ye gelen memleketler arası takımlara takviye olmak halinde tanım edebiliriz.

Şu anki iştirakimiz, tahliyelere yardımcı olmanın yanı sıra AFAD ile birlikte kimi operasyonlar gerçekleştirmek için bir ölçü lojistik ve insan takviyesi sunmak ile sonludur.

-Teklifin sahibi kim, Türk tarafı mı yoksa siz mi?

Bu doğal afeti bakılırsan biri nasıl olur da buna seyirci kalabilir, elbette bu bizim bir jestimizdir. Gerçek şu ki, rastgele bir doğal afet olduğunda farklı bir açıdan bakmamız gerekiyor, bu tüm insanlığın kaybı, bu afet ulaşabileceğimiz öbür bir yerde olursa yardım etmekten çekinmeyiz. Bu insani bir bakılırsavdir.

AFAD İLE UYUM

-Yangın söndürme çalışmalarına nasıl katkıda bulundunuz?

Tahliye operasyonlarında ve AFAD ile koordineli olarak, yangından etkilenen nüfus için süreksiz konutların hazırlanmasında, Türkiye ofislerinde bulunan grupların yeteneklerine katkı sağladık.

Aslında bu yangınların söndürülmesi için tüm gruplarımızla bir arada katkıda bulunmayı diledik, bu doğal afetin bilhassa nüfus ve iklim üstündeki sonuçlarının nasıl olacağını kimse hayal edemez.

RUSYA’YA NAZARAN TERÖRİST, ABD’YE NAZARAN KAHRAMAN

“Suriye Sivil Savunması”
ismiyle da bilinen Beyaz Baretliler, Suriye iç savaşının bütün şiddetiyle devam ettiği 2014’te kuruldu. İsmi bir hayli ‘kimyasal’ provokasyonla da anılan örgüt Suriye, Rusya ve İran tarafınca “terörist grup” olarak tanımlanıyor.

Örgüt, geçtiğimiz senelerda, eski İngiliz istihbarat subayı James Le Mesurier’in İstanbul’da kuşkulu bir cinayete kurban gitmesiyle gündeme gelmişti. Her ne kadar Beyaz Baretliler’in üst seviye yöneticileri inkar etse de Mesurier, örgütün kurucusu olarak biliniyor.

Trump idaresindeki ABD Dışişleri Bakanlığı tarafınca 2018 yılında Beyaz Baretlilere ait yapılan açıklamada, “Beyaz Baretliler”in büyük bir dezenformasyon kampanyasına maksat olduğu, bu durumun, gönüllüleri risk altında bıraktığı söylenmişti. Periyodun bakanlık sözcüsü Heather Nauert, “Beyaz Baretliler binlerce insanın hayatını kurtarmış ve kurtarmaya devam eden insani bir yardım kuruluşudur. Birçoğunuz onların güzel çalışmalar yaptığını ve yapmakta olduğunu biliyor” demişti.