Evrak sahteciliğinin önüne geçiyor

Undertaker

New member
Emniyet Genel Müdürlüğünün evrakların uydurma olup olmadığını ve üzerinde tahrifat yapılıp yapılmadığını gösteren doküman inceleme aygıtı, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığınca düzenlenen “Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri”nde sergilendi.

ATO Congresium Kongre ve Stant Merkezi’nde düzenlenen aktiflikte TÜBİTAK’ın geliştirdiği, Kriminal Daire Başkanlığı Doküman İnceleme Şube Müdürlüğünün para, çek, senet, pasaport üzere dokümanlar üstündeki sahteciliği anında ortaya çıkarmak için kullandığı aygıt ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Kıymeti ve resmi niteliği olan her türlü evrakın geçersiz ya da tahrifatlı olup olmadığını anında tespit eden aygıt, kullanıcı yorumuna gerek kalmaksızın kesin sonuçlara ulaşılmasına imkan sağlıyor.

İncelenen dokümana ziyan vermeyen aygıt, evraktaki yazıların hangi sırayla yazıldığına, mühür ve imzanın hangi sırayla atıldığına ait bilgi veriyor.

Aygıt konusunda bilgi veren Kriminal Daire Başkanlığı Doküman İnceleme Şube Müdürlüğü Komiser Yardımcısı Berkan Kuş, şube olarak dokümanlar üzerinde dört alanda incelemelerde bulunduklarını belirtti.

Savcılık makamlarının talepleri doğrultusunda inceleme yaptıklarını tabir eden Kuş, “Belgede sahteciliğin incelenmesi, el yazısı ve imza incelemesi, makine yazıları incelemesi ve tahrifat incelemesi alanlarında talepleri yerine getiriyoruz. Sahteciliğin tespiti konusunda doküman inceleme aygıtımız bize yardım sağlamaktadır.” diye konuştu.

İMZA ATACAĞIMIZ EVRAKI DENETİM EDELİM

Farklı mürekkepteki kalem ile senet üzerine yazılan yazıyı aygıtın anlık olarak tespit ettiğini anlatan Kuş, bölge müdürlüklerinin 9’unda aygıtın kullanımda olduğunu aktardı.

Doküman sahteciliği konusunda ikazlarda bulunan Kuş, şunları kaydetti:

“Bizim vatandaşlarımızdan ricamız rastgele bir çek yahut senet düzenlendiğinde meblağ kısımları yazıldıktan daha sonra kapatma çizgileri, meblağa ne kadar yakın olursa daha sonradan eklenme konusunda mağdur duruma düşmelerinin önüne geçebilirler. Bunun haricinde günlük hayatta çoğunlukla karşılaştığımız işlerden birisi kargo işleri ile uğraşıyoruz ya da uygun niyetli olduğunu düşündüğümüz bir satıcı kapımızı çalıyor. Biz de uygun niyetli olarak ona yardımcı olmak için eseri alırken gösterilen kısma çabucak imza atarız. Masumane görünen bir doküman tahminen de ismimize düzenlenmiş, bizi mağdur duruma düşürecek senet olabilir. Rastgele bir şahıs sizden bir kutucuğa imza atmanızı istediğinde kesinlikle o kutucuktan imzanızı dışarıya taşıracak biçimde atarsanız mağduriyet yaşamanızın önüne geçmiş olursunuz. İmza atacağımız evrakı denetim edelim. Yani sağına, soluna ve altına bakmamızda yarar var.”

KAYNAK: AA