Gözden Geçirme: Dalgalanan, akan ve dokuyan bir Tere O’Connor dansı

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Bu spot ışığı anları neredeyse mesih gibi görünebilir, ancak “Rivulets” düetler, üçlüler, dörtlüler ve sayısız diğer konfigürasyonların yanı sıra çok sayıda solo içeriyor olsa da, hepsi birlikte dans etmekle ilgili. Birçok bölüm karşı dansa veya kadrile benzer: daireler, çizgiler, yıldızlardan oluşan balo salonu düzenlemeleri; Dansçılar geçerken el ele tutuşurlar. Genellikle çözülmeden önce hızlanan ve sıkılaşan bir dokuma vardır.

Yani bilinç akışının müzikal bir dinamiği vardır. Bir O’Connor çalışması için alışılmadık bir şekilde, “Rivulets” koreografın kendisi tarafından notalandırılır (Her zamanki işbirlikçisi James Baker ile yapılanlardan temel olarak farklı değildir.) Sesleri koreografi kadar çeşitlidir: basit piyano ve yaylılar, sci -fi synth pedleri ve ters vokaller, elektronik sinyaller ve endüstriyel gürültü, yağmur ve rüzgar. Sallanan ritimler farklı biçimlerde geri döner. Dansın değişen formuna, gelgitlere uyum sağlayan müzik, hava durumu gibi davranır – açıkça rastgele olmayan ancak tahmin edilmesi zor olan karmaşık bir sistem izlenimini güçlendirir.

Koreografın aynı zamanda besteci olması görünmez bir el hissini pekiştiriyor, ancak programın da belirttiği gibi koreografik malzeme dansçılarla işbirliği içinde oluşturuldu. Bu sekiz dansçının kendi anları var – Mac Twining erken, kurdele benzeri bir solo dönüşte; Leslie Cuyjet’in Tess Dworman’ın sımsıkı sarılmış yoğunluğuyla gerilim içinde kendini tutması – ama onun huyları, O’Connor’ın önceki eserlerindeki dansçılarınkinden daha az belirgin, daha az karizmatik.

Ve o parçalara kıyasla buradaki uyumsuzluk mizahı daha incelikli ve dağınık, atı eşelemek gibi bir adım ile bale dersinde daha sonra gelen bazı adımlar arasındaki benzerlikte saklı. Yumuşak huyluluğuna şaşırdım ve biraz hayal kırıklığına uğradım.

Ancak, bu benim nişanlı kalmamı engellemedi. “Derecikler”in bir teması olmayabilir ama aklıma sürekli bir şey geldi. Doğru olmasına rağmen “her şeyin bir arada var olması” değil. Belki de Reid Bartelme’nin garip bir şekilde eski moda kostümlerindeki yeşilin baskınlığıydı ya da tüm grup oluşumları, çok sayıda zıplayan adım, salınımlı ritimler ve dokuma desenleri: “Dereler”in gelgitlerini izlerken sürekli şöyle düşündüm: ” Tere O’ Connor bir İrlanda dansı yaptı.”

Tere O’Connor dansı

17 Aralık’a kadar Baryshnikov Sanat Merkezi’nde; bacnyc.org.