Gülse Birsel, hayalindeki cumhurbaşkanını anlattı

Morgoth

New member
Oyuncu, senarist ve müellif Gülse Birsel, konuk olduğu tv100’de yayınlanan “Candaş Tolga Işık ile Az Evvel Konuştum” programına konuk oldu.

Gülse Birsel, Işık’ın “Cumhurbaşkanı adayın nasıl biri?” olmalı sorusunu şu biçimde yanıtladı:

“Hep birebir şeyleri istiyoruz galiba. Cumhurbaşkanı adayının epeyce değerli olmaması gereken bir ülke olmalı burası. her insanın işinde uzman olup o alanın ona delege edilmesi, ekonomiyi ve kültürü epey âlâ bilen birinin yönetmesi üzere. Cumhurbaşkanı biraz daha bir önder üzere ya da rolleri dağıtan insan üzere biri… Daha demokratik, daha fazlaca kişinin baş başa verip karar verdiği… Onun ortasında benim cumhurbaşkanı adayım şöyleki bir önder ve şöyleki kararlar verecek de dememek lazım galiba. İdealimizde alışılmış ki daha fazlaca nitelikli bir grubun yöneteceği bir Türkiye var. Rastgele bir ülke için de öyle… beraberinde epey da vatansever bir takımın yöneteceği bir Türkiye var hayalimizde. Yoksa Cumhurbaşkanı adayı sarışındır, esmedir.. Onun hayli da umurumuzda olamaması lazım güya.”

AVRUPA YAKASI niye BİTTİ?

Senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı durum güldürüsü dizisi “Avrupa Yakası”, 2004-2009 yılında ekranlardaydı. Birsel, 190’ıncı kısmıyla final yapan dizinin niye bitmiş olduğini de anlattı:

“Avrupa Yakası’nı biz bitirdik. Altıncı dönemde 190’ncı kısımda bitti. Ben dedim ki; ‘Artık Burhan Altıntop’a, Aslı’ya şuna buna yazabileceğim bir öykü kalmadı. Engin ve ben de hayli yorulmuştuk. Birinci oluyorduk, kanal ne diyeceğini şaşırdı. Israr ettiler fakat yapmak istediğimiz öteki işler vardı. Hatta Avrupa Yakası sonsuza kadar sürebilirdi lakin 190 kısmı şanlıyla şerefiyle…Belki devam etseydik eski hevesimiz olmayacaktı.”

Yapımcılığını Sinan Çetin’in üstlendiği dizinin nasıl ortaya çıktığından da bahseden Birsel, “Plato Sinema, laf içinde sen bize bir dizi yaz demişti. Ben yazayım dedim ve yazdım. daha sonrasında Sinan Çetin’de onu unutmuş. Diziyi kanala götürdük. Atv baktı dedi ki; ‘Gülse sana söylemeye de kıyamıyoruz lakin bunu kimse seyretmez. Çok AB kümesi bir iş. Çok tatlı bir iş, biz seyrederiz fakat seyircimiz seyretmez’ dediler. daha sonra ‘Senin hoş hatırın için 7-8 kısım gidelim aslına bakarsanız yaz gelecek, koyalım bakalım tahminen seyreden olur’ dendi. Çabucak birinci kısımdan birinci olduk” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)