Hareket ve Hafıza: İrlanda’da Dans Sevgisi ve Dansın Reddedilmesi

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Michael Keegan-Dolan genç hali hakkında “Bazı nedenlerden dolayı dansçı olmak istedim” dedi. “Sonra bunda gerçekten kötü olduğumu fark ettim.” Koreograf ve yönetmen Keegan-Dolan, dansçı Rachel Poirier ve İrlanda’nın güneybatı kıyısındaki uzak bir kasaba olan Dingle’deki evinden görüntülü görüşmede konuştu. Dans kumpanyası Teac Damsa’nın bulunduğu yer. “Çok trajik bir karakterdim.”

Poirier onun yanına oturdu ve kıkırdadı. “O zamanlar onu dans ederken görmemiştim” dedi, “Tanrıya şükür yorum yapmama gerek yok.”

Keegan-Dolan’ın cumartesi günü St. Ann’s Warehouse’da ilk gösterimi yapılacak olan dans tiyatrosu çalışması “72.000 Kolay Derste Nasıl Dansçı Olunur”, her şeyden çok sevdiği şey olan dans ile bedeninin gerçekliği arasındaki gerilimden kaynaklanıyor.

Hikaye ve dans karışımı bir eserde, o ve Poirier, 1980’lerde ve 1990’larda reşit olan ve dans dünyasındaki yerini bulmakta zorlanan, şu anda 54 yaşında olan Keegan-Dolan’dan yola çıkarak genç bir İrlandalının inatçı mücadelelerinin izini sürüyor. Film, erkeklik, IRA şiddeti ve eğitimini ilerletmek için gittiği İngiltere’de istenmeyen bir yabancı olma hissine dair derinlere kök salmış fikirlerin arka planında geçiyor.

Bale okulunda Keegan-Dolan’a güvercin ayaklarının kesinlikle eğitilemez olduğu söylendi. Programda bir öğretmenin olabildiğince kibar bir şekilde şu soruyu sorduğunu hatırlıyor: “Hayatında yapmak istediğin başka bir şey var mı?” Aklına hiçbir şey gelmiyor.

Kurtuluşunun koreografi ve dolayısıyla tiyatro olacağı ortaya çıktı. 1994 yılında dansçı olarak son sahneye çıkışının ardından dans prodüksiyonuna yöneldi ve sonunda koreograf olarak önce operada, sonra da kendi topluluk çalışmalarında adından söz ettirdi.

1997’de İrlanda’nın Midlands bölgesinde, Dingle’a taşındıktan sonra Teac Damsa adını alan Fabulous Beast Dans Tiyatrosu’nu kurdu. (Bu isim Galce’de “dans evi” anlamına gelir.) Bu şirketlerle Keegan-Dolan, canlı müzik, tiyatro ve dansı birleştiren “The Bull”, “Rian” gibi geniş çapta beğenilen eserlerde İrlanda tarihi ve mit temalarını araştırdı. ,” yeniden tasarlanmış bir “Kuğu Gölü” ve yakın zamanda Sadler’s Sites’te sunulan “Mám”.

“Nasıl Dansçı Olunur” bölümünde bakışlarını içeriye çeviriyor. Keegan-Dolan ve Poirier’in canlandırdığı yalnızca iki karakter var: Dansçı Adam ve Dansçı.

Çalışmanın samimi kapsamı kısmen koşulların bir ürünüdür. “Nasıl Dansçı Olunur” pandemi sırasında yaratıldı ve Keegan-Dolan ile Poirier’in evinin yakınındaki bir tiyatroda prova edildi. (Prömiyeri 2022’de Dublin’deki Gate Tiyatrosu’nda gerçekleşti.)

St. Ann’in sanat yönetmeni Susan Feldman için küçük ortam bir fırsat sunuyordu. Bir röportajda “Michael’ı uzun yıllardır tanıyorum ve onun pek çok eserini gördüm, ancak alanımız büyük dans parçalarının sergilenmesi için pek uygun değil.”

Feldman dizinin dürüstlüğünden ve mizahından etkilendi. Feldman, onlarca yıldır sahneye çıkmayan ve çeşitli peruklar takan Keegan-Dolan için “Dans etmesi gerçekten ilgimi çekti” dedi. “İlk başta onun o olduğunu bile bilmiyordum.”

Keegan-Dolan, “Nasıl Dansçı Olunur” kitabını oluşturan materyalin pandemiden önce ortaya çıktığını, ancak zorunlu hareketsizlik döneminin ona, yıllardır peşini bırakmayan anılara dönüp bakması için zaman verdiğini söyledi. Başlıktaki sayı, nadi adı verilen 72.000 kanalın enerjiyi vücutta dolaştırdığını söyleyen yoga uygulamalarından geliyor.

Dizideki hikayeler, iç yaşamlarımızı şekillendiren anılara (küçük açıklamalar, utanç verici veya acı verici deneyimler) dayanıyor. Keegan-Dolan, büyük bir ailenin en küçüğü olarak Dublin’deki evinde oturduğunu ve annesi ütü yaparken televizyonda Gene Kelly’yi izlediğini anlatıyor. Ve 18 yaşında ilk dans dersini aldığında, “pembe formalı 9 yaşındaki kızlarla” dolu bir odada ragbi eşofmanlarıyla barın üzerinde yükseldiğinde neler hissettiğini söylüyor. Kendini gülünç hissetmesi gerektiğini ekliyor, “ama bunun yerine tam olarak doğru yerde olduğumu hissediyorum.”

İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun ölümcül bombalamalarının gerçekleştiği 1980’lerde Londra’ya taşındıktan sonra kendisine terörist ve daha da kötüsü denildiğini hatırlıyor. Çoğu zaman bu tür acı verici deneyimleri absürt komedi olarak çerçeveliyor. Ama acı hala orada.

Sahnede hikayeler aşınmış iplikler gibi ağzından çıkıyor. Ve tüm bu hikayeler gibi bunlar da bazı icatlar içeriyor. Keegan-Dolan, “Tıpkı bir hikayeyi değiştirebildiğiniz gibi, bir anıyı da değiştirebileceğiniz fikrini seviyorum” dedi. Kendisi doğal bir hikaye anlatıcıdır, canlı ve eğlencelidir; Poirier’in anadili Fransızcasında ifade ettiği gibi “un peu cabot” (biraz gösterişçi).

Anlatı, Poirier ve Keegan-Dolan’ın 1980’lerde İrlanda’daki bir diskoda zorbaların kenardan hakaretler yağdırdığı neşeli, tuhaf bir dansı yeniden canlandırması gibi hareket ve dans parçalarıyla kaplı. İçlerinden biri olan Keegan-Dolan, “Onun gitmesini bekliyorum” diyor ve “gittiğinde yeniden dans etmeye başlıyorum.” Hareketteki sevincini hiçbir şey durduramaz; korku bile yüzüne karşı. dövüldü.

Gösterideki daha teknik dans işleri, diğerlerinin yanı sıra Rambert Dance Company ve Merce Cunningham Repertory Understudy Group ile dans eden Poirier’e bırakıldı. Keegan-Dolan, onun Rudolf Nureyev, Fred Astaire ve Jacques d’Amboise ile birlikte olmak isteyeceği dansçı olduğunu söyledi.

Parçanın öne çıkan kısmı, ikilinin Ravel’in “Boléro”sunun koreografisini birlikte yaptığı, Poirier’in 15 dakikalık solosu. Burada yüzeye çıkan anılar ona ait.

Poirier, “Orada asılı adım parçaları, dans anıları var” dedi, “ve bir dansçı olmanın nasıl bir şey olduğuna dair hisler, tüm mücadeleler, parasızlık ve bu işi yapmanın getirdiği büyüklük ve şiir. “biz.”

Yorgunluğun üstesinden gelirken bile, Ravel’in müziğiyle desteklenen hareketlerinin özgürlüğü ve gücü, Keegan-Dolan’ı bunca yıldır esaretinde tutan dansın gücüne dair bir şeyler akla getiriyor.

“Sizi, aksi takdirde tamamen erişilemez olacak bir parçanıza bağlar” dedi. “Ve bunda iyi olmana bile gerek yok.”