Harry Potter’ın konut cini Dobby’nin heykeli çalındı: Muhtemelen epeyce hoş bir şey diye alındı

Morgoth

New member
Seramik sanatkarı Hülya Karahan’ın bir yıl evvel yaptığı Harry Potter’ın konut cini Dobby heykeli, sanatkarın Beyoğlu’nun Cihangir semtindeki atölyesinden çalındı. Karakteristik özellikleri niçiniyle yaparken farklı bir bağ kurduğunu belirttiği heykelin bulunması için polise başvuran Karahan, toplumsal medya üzerinden de davette bulundu.

Karahan, üretimi yaklaşık bir ay süren Dobby heykelini, atölyenin girişinde Harry Potter sinemasında karakterinin büyüdüğü meskene benzeyen, merdiven altındaki depo kapısının önüne koyduğunu aktardı. “Buz Devri” sinemasından Sid, “Çılgın Korsan” sinemasından Lapacı karakterlerinin heykeli ve seramik bir cadı süpürgesiyle birebir yerde sergilenen Dobby heykelinin gece saatlerinde çalındığını söyleyen Karahan, sonraki gün atölyesinde heykelin yerinde olmadığını görür görmez emniyete giderek şikayette bulundu.

Karahan yaptığı açıklamada, konsept olarak uygun olduğu için heykellerinin genelde atölye kapısının girişinde bulunduğunu, her sabah geldiğinde onlara selam verip içeri girdiğini aktardı. O sabah geldiğinde Dobby’nin heykelini yerinde bakılırsamediğini ve çabucak komşularını aradığını, akabinde emniyete giderek şikayette bulunduğunu anlatan Karahan, “Dobby, hayali bir karakter. Çalanın ya hayranlığı vardı ya da epeyce tatlı bir şey diye aldı. 15-20 kilogram ağırlığındaydı. Tek bir şahıssa, yalnızca Dobby’i götürebilirdi. Muhtemelen onun daha âlâ yapıldığını anlamış olabilir. Sanattan anlayan bir hırsız herbiçimde” dedi.

Hülya Karahan

‘BANA ÇOK DOKUNDUĞU İÇİN ONUN HEYKELİNİ YAPMAK İSTEDİM’

Karahan, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Film ve animasyonlarda, ezik karaktere sahip baş kahraman ve yan karakterlerden bir serim vardı. Dobby de Harry Potter’da 1-2 kısım oynayan, fedakar, benim içime dokunan bir karakterdi. Bana epeyce dokunduğu için onun heykelini yapmak istedim. Köle bir cin karakteriydi. Bir çorapla Harry Potter tarafınca özgürleştirildi. Onun uğruna da ömrünü kaybediyordu. Trajik bir şeydi. Heykeli fırında pişirdiğim gün, televizyonda onun olduğu sinemaya rastladım. Çok üzücü bir durum. Onu yaparken bağ kuruyorsun. Her damarını, kırışığını ince ince işliyorsun. Bir anda birinin senin elinden gitmesi…. Heveslerini çalıyorlar insanın. O oradan heykel çaldığını sanıyor lakin…”

Çalan kişinin heykeli satsa da fazlaca bir şey kazanmayacağını söyleyen Karahan, “Sosyal medya platformları da dahil her yere haber verdim, davette bulundum. Ben onu satılması için yapmadım, telif hakları var. Atölyemde yaptığım, atölyeme yakıştırdığım bir heykeldi. Güvenlik kameralarına bakılacak. Ben meyyit yahut canlı alacağım onu elinden” tabirlerini kullandı. (AA)