Her şeye sahipmiş gibi görünüyordu: 9 dansçı, 5 gitar, 5 amplifikatör

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Dans, insanların bir yer bulup uzanmadan önce sahneye çıkmasıyla başladı – ya da başlıyormuş gibi görünüyordu. Parlak, kör edici beyaz ışıklar görüşü engelliyordu, ancak sisin içinde birkaç ceset tamamen gevşek, sırt ve yanlarına yayılmış halde yatıyordu. Tepemizde bir keşif balonu süzülüyordu: Macy’s Şükran Günü Geçit Töreninde 34. Cadde üzerinde fırında patates şeklinde dev bir balonun yüzdüğünü hayal edin.

Ama gerçekte manzara çok kasvetliydi. Son olarak, çıplak ayaklarından tanınabilen dansçılar, seyirci gönüllüleri olduğu ortaya çıkan yerde duranların ayağa kalkıp sahneyi geçmesine yardım etti. Bir süre sonra da onlara sahneden koltuklarına kadar eşlik ettiler. Fransız koreograf Dimitri Chamblas’ın Sonic Youth’tan müzisyen Kim Gordon ile birlikte yaptığı “takemehome”da her zaman bir şeyin önemli olduğu hissi var. etrafında olmak.

Van Cleef & Arpels’in yapımcılığını üstlendiği bir festival olan Dance Reflections’ın ve Cuma gecesi gerçekleştirilen NYU Skirball’un bu sunumundaki sorun, belirsiz, büyük ölçüde enerjisiz bir orta zemine sıkı sıkıya bağlı kalmasıdır.

Önermesi umut verici olan bu dansta atmosferik görünen şey, kısa sürede kasvetli bir hal alıyor: dokuz dansçı, beş elektro gitar ve beş amplifikatör – ve Kim Gordon! (O ve Chamblas 2018’den beri birlikte çalışıyorlar.) Biraz gürültü bekliyordum ama uzun süreli sessizliğin veya neredeyse sessizliğin hakim olduğu “beni eve götürmek” için kulak tıkaçları gerekli değildi; Bazen Gordon’un sesi, yalvaran bir aciliyetle ya da fısıltı, endişeli bir “Beni eve götür” gibi gürültülerin arasından geçiyordu.

Dansçılar eylemden sessizliğe geçerken, kendilerini yalnız olarak tanımlayan veya bir program notu olarak gölgelerle karşılaştıran dolambaçlı, doğaçlama sololara defalarca geri çekildiler: “Büyük metropollerin unutulmuşları: mahkumlar, Yaşlılar, verimsiz ruhlar, ihmal edilmişler , kararsızım.”

Kaliforniya’daki maksimum güvenlikli bir hapishanede çağdaş bir dans programı yaratan Chamblas, izolasyonun getirdiği umutsuzluğu ve acıyı kesinlikle anlıyor. İşin eylemsizliğinin bir kısmı bile mantıklı. “Beni eve götür” ruhları, manik durumlara girip çıkarken sokak kıyafetleri giymiş, bazen loş sahnede duyulabilir nefesleri yankılanırken havaya uzanan dansçılar tarafından somutlaştırılıyor.

Dansçılar “beni eve götür” hareketine başladıklarında enerjik hareketleri hızlı sprintlere, hızlı ateş sıçramalarına, uzuvların savrulmasına yol açar, ancak aynı zamanda vücutların sanki iplerle asılıymış gibi geriye yaslanıp ileri doğru çekildiği çok fazla yavaş hareket de vardır. Son zamanlarda, çağdaş Avrupa dansının, en azından Fransa’nın, ağır çekime eğilimi olduğu görülüyor. Bazen bunun, dünya insanlarını çok ihtiyaç duydukları bir ara vermeye çalışmanın bilinçsiz bir yolu olup olmadığını merak ediyorum. Ancak koreografik olarak sıkıcı olmaya başlıyor.

Yves Godin’in Virginie Mira işbirliğiyle yaptığı ışıklandırmayla, Zeplin beyaz ve açık mavi renkte parladığından sahnenin tonu büyük ölçüde soğuk. Bazıları amplifikatörlerin üzerinde duran sanatçılardan beşi, gitarları alıp tıngırdatmaya başladığında – bunu enerjik bir şekilde yapıyorlar, kollarını bir ses tabakası oluşturmak için yukarı ve aşağı hareket ettiriyorlar – Zeplin öfkeli bir kırmızıya dönüyor. Bir an için sahne mor gölgelerle ısınıyor.

Ama çok geçmeden sahne biter ve zaman bir kez daha havasız bir şekilde akmaya başlar; Zeplin’in havası kaybolduğunda istemeden de olsa komik oluyor. Dansçılar onu kancadan çıkarıp sahneden çıkararak güçlü dansçı Salia Sanou’nun yalnız kaldığı son anın önünü açıyor, kollarını sallıyor ve çevik vücudunu havaya fırlatıyor. Arkasına yaslanıp donup kalıyor, parmak uçları ulaşamayacağı görünmez bir şeye uzanıyor. Işıklar giderek kararıyor. Karanlığın içinde kaybolur.