Hidayet Türkoğlu: Kobe Bryant’a blok yaptığımda…

PeLe

New member
Hidayet Türkoğlu: Kobe Bryant’a blok yaptığımda… Türkiye Basketbol Federasyon Lideri ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yayın organı “Samsun E-Dergi”ye verdiği röportajda Türk basketboluyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkoğlu, 15 sene süren NBA serüveni, Micheal Jordan’la karşılıklı oynadığı maç ile Kobe Bryant’a yaptığı bloğu da anlattı.

“Bizler gençlerimize güvendik”

Türk basketbolunun alt yapısı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkoğlu, “Bizim devrimizde Türk basketbolunda bir kuşak değişikliği yaşandı. Bu süreçte bizler gençlerimize güvendik, onlara dayanak olup daha fazla müddetler almasını sağladık. Ulusal kadrolarımızda güzel bir nesil oluşturmak için hem kulüplerimizle ortak çalışıyoruz birebir vakitte kendi içimizde organize ettiğimiz sistemli bir idari yapılanmamız var. Ulusal kadrolarımızdaki yeni kuşağımızın muvaffakiyetleri tecrübelerine paralel olarak önümüzdeki süreçte artacaktır. Yeni ve genç atletlerimizin kısa müddette elde ettiği muvaffakiyetler da bunun ispatı bence” diye konuştu.

“NBA’de heyecandan ayaklarım yere değmiyordu”

15 sene süren NBA serüvenini anlatan Türkoğlu, “NBA’de birinci devirlerde inanılmaz bir heyecan yaşadım. Birinci vakit içinderda heyecandan ayaklarım yere bile değmiyordu. Lakin daha sonrasında oraya alıştım ve işimi de en âlâ biçimde yapmaya çalıştım” halinde konuştu.

“Kobe Bryant’a blok yaptığımda herkes epey şaşırmıştı”

Kobe Bryant’a yaptığı bloğun hala dünyada en hayli izlenen NBA görüntüleri içinde olmasıyla ilgili bir soruya ise Türkoğlu şöyleki cevap verdi:

“Üst düzeyde basketbol oynayabildiğim için kendimi epeyce şanslı görüyorum. Play-off’ta Philadelphia ile oynadığımız maçı son saniyelerde kazandık ve o ivmeyle de finale yükseldik. Kobe Bryant’a blok yaptığımda herkes epeyce şaşırmıştı. Kobe Bryant’a blok yaptığım o durumu unutamıyorum.”

“Michael Jordan dünyanın en düzgün oyuncusu”

Micheal Jordan ile karşılıklı oynadığı basketbol maçında yaşadıklarını da paylaşan Türkoğlu, “Benim fikrime nazaran Michael Jordan dünyanın en güzel oyuncusu. Farklı jenerasyonlara nazaran olağan olarak bu isimler değişebilir. Şimdiki kuşak Kobe, LeBron, Curry ve Durant üzere isimleri söyleyebilir. Lakin ben daima Michael Jordan’ı öne koyarım. Onunla karşılıklı oynadığımda önemli biçimde heyecanlanmıştım. Şunu da eklemem lazım ki, ben basketbolda hiç heyecanlanan bir oyuncu olmadım. Fakat geçmişten bugüne takip edip hayranı olduğunuz, dünyanın en yeterlisi diye düşündüğünüz bir isimle karşı karşıya kalınca ister istemez hisleriniz değişebiliyor. ömrüm boyunca unutamayacağım anlardan biri Jordan ile birebir parkede olmaktı” tabirlerini kullandı.