Hikmet Karaman: Sıkıntı bir maçta 1 puanla ayrılmak yeterli

PeLe

New member
Hikmet Karaman: Sıkıntı bir maçta 1 puanla ayrılmak yeterli Spor Toto Harika Lig’in 25. haftasında deplasmanda karşı karşıya geldiği Galatasaray ile 1-1 birliktee kalan Kayserispor’da Teknik Yönetici Hikmet Karaman basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bu karşılaşmadan evvel Fenerbahçe ile bir kupa karşılaşması oynadıklarını söz eden Karaman, “Ondan evvel bir Hatayspor maçı ve 3 gün daha sonra kupa maçı, daha sonrasında Galatasaray karşılaşması oynadık. bu biçimde maçların 3 gün ortayla oynamak kolay değil. Fenerbahçe maçında bir kırmızı kart gördük. Abdülkadir Parmak sakatlandı oynayamadı. Mane müspet oldu oynayamadı. Öbür oyuncularımızı çağırdık. Isınırken Emrah sakatlandı. Oyuncu takımıyla birlikte başlarken skora nazaran banttan atacağınız oyuncu kümesinde eksik kaldık. 90 dakikayı kendi kadrom ismine eleştirecek ya da daha geliştirecek durumlar var. Deplasmanda Galatasaray’ın bulunmuş olduğu durum ve bir çıkış arıyorlar. Güç bir maçtı, 1 puanla ayrılmak yeterliydi. Son dakika golü yemeseydik daha yeterli olabilirdi. Hafta sonu oynayacağımız maça odaklanıyoruz” biçiminde konuştu.

“Antrenman temposunu düşürüp taktik manada çalıştık”

Fenerbahçe maçından daha sonra İstanbul’da kaldıklarını ve burada çalışmalarını sürdürdüklerini tabir eden Hikmet Karaman, “Kasımpaşa’ya teşekkür ediyoruz bize tesislerini açtılar. Fenerbahçe ile 50 dakika 10 kişi oynadık. Bunlar mazeret değil. İkinci yarı oyuna soktuğum oyuncular var ve fizikî manada bir şey alamıyorsunuz. Onları alsanız farklı bir oyun olacak. İdman temposunu düşürüp taktik manada çalıştık. Galatasaray’ın teknik yöneticisinin farklı şeyler uyguladığını gördük. Galatasaray kendini geliştirmeye çalışıyor. Biz ekibi dinlendirirken, Thiam’ı oynatmayı düşünüyordum fakat 4 gün uyuyamadığını söyleyince yedekte başladık. Mustafa’yı oyundan alırken lig maçı, kupa maçı ve üst seviye efor. Burada da biraz fazla bırakabilirdim. Gavranovic ile denedik. Tam grup olamadık kolay değil. Galatasaray kupa maçı oynamadı, tenkit manasında değil bu” sözlerini kullandı.

“Kupa finali Brezilya’da oynansın”

Türkiye Kupası’nda Beşiktaş ile deplasmanda oynayacak olmalarına değinen Karaman, “Beşiktaş maçını niçin içerde çekmedik onu düşünüyorum. Kupada Fenerbahçe deplasman daha sonrasında Beşiktaş deplasman. daha sonraki rakip Trabzon. Bari finalde Brezilya çekselerdi. Bu maçı içeride oynamayı düşünüyordum” sözlerini kullandı.

“Bilal krizi fırsata çevirdi”

Doğan Alemdar’ın yurt dışına transferi ve Lung’un sakatlığı daha sonrasında kalede bakılırsav alan Bilal ile ilgili soruya yanıt veren deneyimli teknik adam, “3 dönem evvel Doğan Kayseri’deydi, dün Messi’ye karşı oynuyor. Krizler fırsat üretir. Bilal Fenerbahçe maçında oynadı. 3 sene evvel Doğan burada çalışıyordu, bugün Paris Saint Germain karşısında oynuyor. Çık bu krizi fırsata çevir dedim Bilal’e. O da yeterli bir maç çıkardı. Kaleci konusunda sorunumuz olmadığını gösterdi. birebir vakitte hafta sonu oynanacak maçta tercih ile ilgili soru işaretleri oluştu ” diye konuştu.

“Topu yaşat ve hayat ver”

İdman metotlarına ve topla ilgili yapmak istediklerine değinen Karaman, “Zaman vakit oyuncular yorulduğunda yahut skoru tutma ismine yapıyor vakit geçirmeyi. İdmanlardaki parolamız şu. Topu yaşat ve hayat ver. Topu futbolcu alıyor stop ediyor ve sürat kesiliyor. Yandakine veriyor o da suratı kesiyor. Bütün amaçlarımdan biri de topa sürat kazandırarak, oyuncuların başında farkındalık oluşturarak bu oyun modelini yerleştirmek. Bu bir müddetç. Bu yalnızca oyuna sürat kazandırma değil. Kaliteli paslar, duran toplar, atılan taçlar. Duran topları yeterli pahalandırmak gerekiyor. Korner, taç ve duran topların epeyce düzgün kıymetlendirilmesi lazım” değerlendirmesini yaptı.