Hyundai ve Giorgetto Giugiaro, Pony Coupe konsepti için iş birliği yapıyor

Mezopotamya

New member
Hyundai, 1974 yılında Giorgetto Giugiaro tarafınca tasarlanan etkileyici Pony Coupe konseptini bir daha inşa etmek için İtalyan tasarım firması GFG Style ile bir iş birliği yaptı. Tasarım firmasının sahibi olan baba ve oğul Giorgetto ve Fabrizio Giugiaro, yıllar evvel otomotiv sanayisine kazandırdıkları modeli, tekrar hazırlayacak olmanın haklı gururunu yaşıyor. Giorgetto ve Fabrizio Giugiaro ile bir arada çalışacak olan Hyundai Motor Kümesi Küresel Tasarım Merkezi Lideri SangYup Lee ve Kreatif Yöneticisi Luc Donckerwolke, Hyundai’nin marka kimliğine ve tarihine katkıda bulunacak.

Luc Donckerwolke, “Giorgetto ve Fabrizio’yu bu bir daha tasarım projesi için Seul’de ağırlamaktan katiyetle heyecan duyuyoruz ve onlarla bu olağanüstü tasarım projesinde çalışmak için sabırsızlanıyoruz.Bu proje sırf tarihi bir kıymete sahip olmakla kalmıyor, beraberinde daha fazla işbirliğinin önünü açabilecek kültürler ortası dayanışmayı da temsil ediyor” dedi.

Başkan SangYup Lee ise, “Pony ve Pony Coupe Konsepti, ödüllü IONIQ 5 ve dikkat alımlı N Vision 74 dahil olmak üzere tüm üretim ve konsept araçlarımızın dizaynlarını etkileyen ender kreasyonlardan bir tanesiydi. Yepyeni konsept arabamızın üzerinden tam 48 yıl geçti ve Giorgetto Giugiaro’yu tasarım ideolojimize bağlı kalarak bir daha hayata getirmesi için bakılırsavlendirdik. Emelimiz, geleceği mirasla şekillendirmek” diye konuştu.

Neredeyse yarım asır evvel iş birliği yapan Hyundai ve Giugiaro, markanın birinci bağımsız modelini ve beraberinde Kore’nin birinci seri üretim arabasını tasarlama konusunda çalışmalara başlamıştı. bu biçimdelar Kore’de araç tasarımı ve tarz yeteneği olmadığından ünlü İtalyan Giugiaro’yu tasarım planları yapması için nazaranve getiren Hyundai, biri coupe olmak üzere beş farklı prototip inşa etmek tüm yetkileri kendisine devretmişti. Kama usulü burun, dairesel farlar ve origami gibisi geometrik çizgileri ile o periyot büyük sükse yapan Pony Coupe, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarı için tasarlanmıştı. Lakin, 1981’de yaşanan global ekonomik kriz sebebiyle seri üretime geçemedi.

Konsept bu biçimdelar tamamlanmamış bir hayalken, Hyundai, beş kapılı Pony modelini 1975’ten 1990’a kadar satışa sunarak bilhassa Kore otomotiv sanayisinin başlamasına yardımcı oldu. Pony Coupe Konsepti ise hala Hyundai’nin mirasının değerli bir kesimi pozisyonunda ve Hyundai Motor Company Kurucusu ve İdare Şurası Lideri Ju-Yong Chung’ın şirket vizyonunun damgasını da taşıyor. Ayrıyeten konsept, 1983’te piyasaya sürülen ve ‘Geleceğe Dönüş’ sinemalarında de kullanılan Giugiaro imzalı DeLorean DMC 12 için de büyük bir ilham kaynağı oldu.

Hyundai, 2019 yılında tanıttığı “45” isimli konseptinde de bu efsanevi modelden etkilendi ve bu projenin dizaynını hayli değiştirmeden IONIQ 5 ismiyle seri üretim bandına aldı. Ayrıyeten Hyundai, 2021’de de orjinal Pony üretim arabasını restomod elektrikli araç konsepti olarak bir daha yorumladı. Hyundai, bu özel mirası devam ettirmek için geçtiğimiz aylarda da N Vision 74 Coupe konseptini tanıtmış ve bilhassa performans tutkunlarını ziyadesiyle heyecanlandırmıştı.