IBM, kuantum bilgisayarları soğutmak için “süper buzdolabı” icat etti

Undertaker

New member
Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM, ‘Goldeneye’ projesi kapsamında üstün buzdolabı geliştirmeyi başardı.

IBM tarafınca yapılan açıklamaya nazaran harika buzdolabı, 1,7 metreküp deher neysel hacme sahip. Alanı ise yaklaşık üç mesken tipi buzdolabı büyüklüğünde. Küçük sayılabilecek boyutuna karşın uzaydan daha soğuk bir ortamın oluşturulmasını mümkün kılıyor.

Goldeneye’nin tasarımı hakkında açıklama yapan grup, buzdolabının soğutmadan sorumlu ana, namlu formundaki bileşeni olan çerçevesinin ve dondurma kısmının tamamen yenilenmiş yapıya sahip olduğunu belirtti.

Benzer yapıdaki başka büyük seyreltme buzdolaplarının montajı ve demontajı için büyük vinçlere ve onlarca kişilik takımlara gerek duyulur. Takım Goldeneye’nin de büyük olduğunu lakin son derece verimli ve öbür seyreltme buzdolaplarına gore daha az yer kapladığını belirtti.

Tam otomatik bir sisteme sahip olan dolabı tek başına bir teknisyenin bile çalıştırabileceği söyleniyor.

Buz dolabının içine kuantum işlemci bağlayarak test eden dört kişilik grup sonuçların beklenenden yeterli olduğunu söylemiş oldu. Yakında Goldeneye, IBM’nin kuantum bilgi süreç hizmetlerine genel ve üst seviye erişim sağlayan çevrimiçi bir platformu olan IBM Quantum’da kullanılmak üzere New York’ta bulunan IBM Kuantum Hesaplama Merkez’ine taşınacak.

Uzaydan daha soğuk ortamın dünyada kolay kolay oluşturmakla en gelişmiş fizik deneylerini gerçekleştirmek ve devasa kuantum işlemcileri çalıştırmak için değerli bir yol katedilmiş oldu.

KAYNAK: HPCWİRE