İkiz Türk kardeşler, ABD’de yardım fonu dolandırmaktan yargılanıyor

Muhabir

New member
Amerika’nın Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco kentinde ikiz Türk kardeşler, palavra beyanda bulunarak Covid-19 yardım fonlarını 2.2 milyon dolar dolandırmakla suçlanıyor. Yargılandıkları federal mahkemede suçlamaları kabul eden Sezer Özkan ve Ester Özkar isimli kardeşler 30 yıl mahpus ve bir milyon dolar para cezası ile karşı karşıya.

İTİRAF ETTİLER

Kefaletle özgür bırakılan 66 yaşındaki ikizler, Mart 2020 ile Haziran 2020 içinde Ekonomik faydalanma Afet Kredileri (EIDL) ve maaş çeki için birden çok hileli müracaatta bulunduklarını da itiraf etti.

Sezer Özkan yazılı savunmasında, Muhafaza Programı’ndan (PPP) 1 milyon ABD Doları’nın yanı sıra öbür kredi ve avanslardan bir daha 27 uydurma beyanla 713 bin 500 ABD Doları elde ettiğini belirtti. Ester Özkar da bir daha PPP kredilerinden sekiz geçersiz beyanla 474 bin 132 ABD Doları ve öteki avans programlarından 9 bin ABD doları aldığını itiraf etti.

ABD ismine taraf avukat Stephanie M. Hinds, “Bu iki kardeş üzere, yardım fonları şahsi banka hesapları üzere davranan bireyler, şiddetle yargılanmayı hak ediyor” dedi.

Davada görüş belirten FBI Özel Temsilcisi Craig D. Fair de “FBI, çalışkan Amerikalıları ve pandemi niçiniyle mali zorluklarla gayret eden küçük işletmeleri desteklemeyi amaçlayan Covid yardım programlarından yararlanan ikiz kardeşler üzere bireyleri tespit etmek için etkin olarak çalışıyor” diye konuştu.