İnceleme: Dansçılar, distopik bir dünyada yerleri için savaşıyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Miguel Gutierrez’in “Başkası Olarak Ben”inin sonunda havada tanıdık bir fikir var: nasıl iki insan birbirine benzemiyorsa, hiçbir insan da gerçekten tanınabilir değildir. Laila Franklin ile bir düet olan bu New York prömiyerinde, bu fikir eylemlerden çok kelimelerle gösteriliyor. Gutierrez’in “Başka bir şey mi bekliyordun?” diye sorduğu bir seslendirme ile başlıyor.

Franklin: “Değişmesini mi istedin?

Gutierrez: “Nasıl yapamazsın?”

Son olarak, güçlü bir davul sesi Stevie Nicks’in “Sable on Blonde” şarkısını seslendiriyor.

Neredeyiz? Uzayda bir dans pisti olabilir. Baryshnikov Sanat Merkezi’nde performans sergileyen I, Gutierrez’in bu bahar New York’ta sunulacak ikinci dansı (üç danstan). Geçen ay, bir isyanı yeniden tasavvur eden ve sesi giderek artan bir Ballet de Lorraine çalışması olan Cela Nous Concerne Tous (“Hepimizi Endişelendiriyor”) yayınlandı. Üçüncüsü, Koreograf Ishmael Houston-Jones ile 2016’da yapılan bir işbirliği olan John Bernd’in Lost and Found’dan Temalar Üzerine Çeşitlemeler: Bir Hayattan ve Diğer Çalışmalardan Sahneler, 25 Mayıs’ta Danspace Project’e geliyor.

Gutierrez, yeni düeti ile küçültülmüş ve daha samimi bir şey sunuyor – ve belki de daha fazla ısırıkla içinde olduğu için. Ama çoğu zaman çok uzatılır. (“Cela Nous Concerne” gibi, daha çok pembe ışık ve sis var, bu da imza görünümünden çok açık bir yankı gibi hissettiriyor.) “Ben bir başkası olarak”da ses tasarımı, şarkı sözleri ve kostümlerden Gutierrez sorumlu. koreografi ile birlikte; Franklin’in yanında açık yeşil bir mor üst ve şort giyiyor. Bedenler ve insanlara gelince, bunlar açıkça farklıdır – Gutierrez bu senaryoda bir dans büyüğü, Franklin ise yeni nesli temsil ediyor.

Martinik filozofu Édouard Glissant’ın yazılarından ve onun opaklık – ezilenlerin bilinemez olma hakkına sahip olduğu – hakkındaki fikirlerinden ilham alıyor. Ben’de bir başkası olarak dansçılar kenara çekilir ve gerçekte kim olduklarını veya olabileceklerini ortaya çıkarır. Her neyse, üzgün görünüyorlar.

Willie Colón’un (“Gitana”) müziği var; kısaca Gloria Estefan ve Miami Sound Machine (“Words Get in the Way”, bu söz ağırlıklı deneyimde biraz şaka gibi); ve tabii ki Nick’in. Şarkısının “Yabancı Olmayı Öğrenin” sözleriyle başlaması uygundur. “Öteki Olarak Ben”in işaret ettiği bir nokta, hepimizin yabancı olduğumuzdur – belki de kendimize bile. “Sable on Blonde”da dansçılar tekrar eden bir model sergiliyor: yan yana kayma, ileri dalış ve diz hizasında denge için bükülme. – ayrı ama uyum içinde, bir sahnede yabancılar.

Bazen dansçıların varlığı yere çakılır, ancak diğer anlarda sahnede yüzer gibi görünürler, sürekli soruları gibi sallanırlar. Çevresi özel: Carolina Ortiz Herrera’nın aydınlatması, çevreyi – bu gelecek olabilir – distopik, puslu ve kasıtlı olarak aşılmaz hale getiriyor. Arkasında, sahnenin arkasının büyük bir bölümünü dolduran, Lite Brite oyuncağına benzer, hafif karelerden oluşan büyük bir yapı var.

Bazen karanlık, sahne boyunca kıvrılıp düzleşirken vücutlarını grenli silüetlere dönüştürüyor. Geçmişlerinin anılarını yeniden yaşıyorlar veya sahneyi keşfediyorlar: Gutierrez, ipeksi bir kurdele gibi bir kolunu açıp kapatarak ortalıkta dolaşıyor, Franklin ise bacaklarını yana doğru sallamadan önce yerde geriye doğru yuvarlanarak bir omuz askısı yapıyor.

Soruları tekrarlı olsa bile tatlı, gürültülü bir kimyaları var – nerelisin? Şu anda neredesin? nereye gideceksin – yorucu olur. Bununla birlikte, nasıl sona ereceklerinin tonunu belirleyen bir ritimdir: tetiklenmiş ve gergin. Sona doğru, el ve kol hareketleri yumruklara ve sivri dirseklere dönüşüyor; yürüyüşleri sarsıntılı olur, bir yönden diğer yöne kayarlar. Sonunda yavaşlarlar ve sahnenin ortasında buluşurlar ve Gutierrez’in en iyi sözlerinden bazılarını içeren son bir genişletilmiş seslendirme devralır, açılıştaki soruları tekrarlar ve daha fazlasını ekler.

Gutierrez, “Sanırım dürüst olmayı öğrendim” diyor Franklin, “Sanırım dürüst olmayı da öğrendim. Sanırım” – ve her iki ses de cümleyi tamamlıyor – “dürüst gibi davranmayı öğrenebilirim.”

Herhangi biri hakkında bir şey tahmin edebilir misin? Buna karşılık, “Ben Öteki Olarak”, özellikle “Görünüşünüz” sözleriyle başlayan tek satırlık kapanış metniyle – “İşlerin nasıl olduğunu anlıyor gibisiniz” veya “Benden daha meraklı görünüyorsunuz” gibi, yankılanan bir hayır veriyor. yap.”

İfadeler daha keskin, daha karanlık, daha komik hale geliyor: “Mecbur kalsa öldürecek birine benziyorsun” ve “Hile yapmakta sorun yok gibi görünüyorsun.”

İkili, sahne dışında olmak yerine, işin son anlarında yine nerede olduklarını merak ederek sahneden konuşuyor. Ama sonunda, ne kadar belirsiz olurlarsa olsunlar, kim oldukları hakkında bir şeyler biliyoruz: son derece farklı ve sadece birbirlerini değil, dünyanın durumunu da sorgulayan iki insan.

miguel gutierrez

Baryshnikov Sanat Merkezi’nde Pazar gününe kadar; bacnyc.org