İstanbul’da zafer Valteri Bottas’ın!

PeLe

New member
İstanbul’da zafer Valteri Bottas’ın! Formula 1 Türkiye Grand Prix’sini Mercedes ekibinin Fin pilotu Valtteri Bottas kazandı.

Intercity İstanbul Park Pisti’nde 58 tıp üzerinden yapılan yarışta Bottas, damalı bayrağı birinci sırada gorerek bu dönem birinci galibiyetini elde etti.

Red Bull ekibi pilotlarından Hollandalı Max Verstappen’in ikinci olduğu yarışta, Meksikalı Sergio Perez üçüncü sırayı aldı.

Verstappen, bu dönem 12. defa podyuma çıkma muvaffakiyetini gösterdi. Bottas 9, Perez ise 3. sefer podyum sevinci yaşadı.

Mercedes’in öbür pilotu Lewis Hamilton ise 11. cepte başladığı yarışta 3. sıraya kadar yükseldi lakin lastik değişimi daha sonrasında 5. sıraya yerleşti ve yarışı 5. tamamladı.

Valtteri Bottas kupasını TBMM Lideri Mustafa Şentop’tan aldı

Yarışı birinci sırada tamamlayan Bottas’a mükafatını Türkiye Büyük Millet Meclisi Lideri Mustafa Şentop takdim etti. Max Verstappen’e de kupasını Mustafa Şentop verirken, Perez ise mükafatını Türkiye Araba Sporları Federasyonu Lideri Eren Üçlertoprağı’nın elinden aldı. Mercedes’in ekip kupasını ise Intercity İdare Konseyi Lideri Ali Vural Ak takdim etti.

Türkiye Grand Prix’sinde birinci 10 sıra şu biçimde oluştu:

1- Valtteri Bottas
2- Max Verstappen
3- Sergio Perez
4- Charles Leclerc
5- Lewis Hamilton
6- Pierre Gasly
7- Lando Norris
8- Carlos Sainz
9- Lance Stroll
10- Estaban Ocon

Bu sonuçların akabinde haftaya başkan giren Hamilton, yerini Verstappen’e bıraktı.

Bottas: En âlâ yarışlarımdan biri oldu!

Formula 1 Türkiye Grand Prix’sini kazanan Valtteri Bottas, “Nefis bir sürüştü. En âlâ yarışlarımdan biri oldu. Bir ufak kayma haricinde her şey denetim altındaydı. Arabaya epey güveniyordum, kolay değil. Strateji belirlemek lazım. Her şey olağanüstü gitti ve memnunum.” sözlerinde bulundu.

Max Verstappen: İkinci olduğum için memnunum

Yarışı ikinci sırada tamamlayan ve genel sıralamada liderliğe yükselen Red Bull pilotu Max Verstappen “Pist epeyce kaygandı. Lastikleri denetim etmek gerekiyordu. Zorlayamıyorduk. Valtteri biraz daha uygun tempoya sahipti. İkinci olduğum için memnunum. Bir şeyleri yanlış yapmak da epey kolay bu ortamda.” halinde konuştu.

Sergio Perez: Lewis ve Charles ile savaştım

Yarışı üçüncü bitiren Red Bull pilotu Sergio Perez “Nitekim hayli ağır bir yarıştı. Lewis ve Charles ile savaştım. Araç ve lastikler güzeldi. Sabırlı olmak, yanlışsız vakitte zorlamak gerekiyordu. Lastikleri güzel denetim etmek gerekiyordu ve bu zordu.” dedi.

İstanbul’da en hayli Massa kazandı

Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinde geride kalan 9 yarış sonunda en başarılı pilot, 3 kere yarışı kazanan Felipe Massa oldu.

TurkishGP’de yapılan yarışların kazananları;

2005 | Kimi Raikkonen
2006 | Felipe Massa
2007 | Felipe Massa
2008 | Felipe Massa
2009 | Jenson Button
2010 | Lewis Hamilton
2011 | Sebastian Vettel
2020 | Lewis Hamilton
2021 | Valteri Bottas