İzmir’de sınıflara üst üste karantina geldi: ‘Okullar fiilen kapatılıyor’

MrM

New member
Cihan Başakcıoğlu

İZMİR –
Yüz yüze eğitimin başlaması ile bir arada okullarda yaşanan eksikliklere paralel olarak karantina haberleri de artmaya devam ediyor. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bulunan Karşıyaka Lisesi, Karşıyaka Ortaokulu ve Fevzipaşa Ortaokulu olmak üzere üç okulda kimi sınıfların karantinaya alındığı öğrenildi. Daha evvel de kelam konusu okullarda yaşanan eksiklikler gündeme gelirken, karantinaya alınan okullardaki öğrenciler ve veliler huzursuz.

35 KİŞİLİK SINIF KARANTİNADA

Eğitim öğretim yılının birinci günü Gazete Duvar’a konuşan öğrenciler, okullarında havalandırma ve kalabalık sınıflar konusunda yaşadıkları zahmetleri anlatmıştı. O okullardan biri olan Karşıyaka Lisesi’nde okuyan bir öğrenci, bu sabah saatleri itibariyle 35 kişi eğitim yapılan bir sınıfın karantinaya alındığını öğrendiklerini söylemiş oldu.

Karantinaya alınan sınıf haricinde birer olay görülen ve temaslı olan lakin kapatılmayan en az iki sınıf olduğunu belirten öğrenci, “1500 kişilik okul içerisindeyiz ve taban tabana eğitim görüyoruz. İki korona hadisesi çıkmadığı sürece düşünce olmayacağını söylüyorlar lakin hepimiz temaslıyız. Son sınıf öğrencisiyim tıpkı zamandarshaniçin, birebir vakitte derslerden geri kalma durumum var. Bu bize haliyle makûs hissettiriyor. Ek olarak ailelerimizde fazlaca fazla kronik rahatsızlığı olan insan var. Konutlarımızda yaşlılar var. Bunun korkusunu da yaşıyoruz. Tedirginiz” diye konuştu.

‘İLK HAFTALARDA DEZENFEKTAN VARDI ANCAK…’

Diğer bir öğrenci ise okulda birinci haftalarda alınan hijyen tedbirlerinin hafifçeletildiğini söz etti. Öğrenci, “Devamsızlık sorunu var. Sıhhatimizi düşünüp okula gelmesek bu sefer de devamsızlıktan sınıfta kalma tehlikemiz var. Büsbütün çökmüş durumdayız. Birden fazla kişi de okula gelmemeye başladı. Ziyadesiyle tedirginiz. Birinci hafta koridorlarda dezenfektanlar vardı. İkinci haftaya daha girmeden birinci haftadan daha sonra o dezenfektanlar kaldırıldı. Korona çıkmasına karşın şu an koridorda dezenfektan yok. Şu anda tek tedbir bizim maskelerimizi takmamız. Bunun haricinde hiç bir tedbir yok” dedi.

‘SINIFIMIZ 40 KİŞİ, NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ’

Sınıfındaki bir arkadaşında olumlu olay tespit edilen öbür bir öğrenci ise karantinaya alınmayı beklediklerini söylemiş oldu. “Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diyen öğrenci şu sözleri kullandı;

“Arkadaşımız sonuçta bir hafta boyunca okula geldi. Hepimiz iç içe eğitim gördük. Sınıfımız 40 kişilik. Diğerlerine da geçmiş olabilir. Maskesiz dolaşmıyoruz lakin kendimize daima dikkat etmek zorundayız ve gerilim altındayız. Öğretmenlerimiz de sınıfta bir kaç kişinin daha korona olabileceğini söylüyor. Resmen karantinaya alınmayı bekliyoruz. Sınıfımızda korona çıktığı için öğretmenler sabah birinci derse girerken bir de okul çıkışında ateşimizi ölçüyorlar. Öğretmenlerimiz de huzursuz fakat belirli etmemeye çalışıyorlar”

‘SINIFLARDA 40 ÖĞRENCİYİ AŞAN OKULLAR OLMASI COVİD GERÇEKLİĞİ İLE BAĞDAŞMIYOR’

Veysel Beyazadam.

Eğitim Sen 2 No’lu Şube Lideri Veysel Beyazadam ise sendika olarak en başından beri bilhassa yüz yüze eğitimin olması gerektiğini ve bunun vazgeçilmez olduğunu tabir ettiklerini fakat yüz yüze eğitim sürecinde bakanlığın üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmediğini söylemiş oldu. Taleplerinin yerine getirilmediğini belirten Beyazadam, “Maalesef gelinen etapta bunun gerçekleşmediğini gördük. Bu tablonun bu kadar ağırlaşmış olması, bu hadiselerin bu kadar artmış olması bu işin çözülemediğinin en büyük göstergesidir. Sınıf mevcutlarının şartlara uygun hale getirilmesine dair taleplerimiz yerine getirilmedi. Sınıflarda 40 öğrenciyi aşan pek epey okul olmuş olması Covid gerçekliği ile bağdaşmıyor. Bu kurallarda kamusal manada bu salgının yayılmasına dair olumlu tesir sağlanması mümkün değil” diye konuştu.

‘OKULLAR FİİLİ OLARAK KAPATILMIŞ OLUYOR’

Bakanlığın okulların kapatılmayacağına dair açıklamasına da değinen Beyazadam, hadise sayılarının artması ve karantinalarla okulların fonksiyonsuz hale getirildiğini belirtti. Beyazadam şunları söylemiş oldu: “böyle okullar fiili olarak kapatılmaya çalışılıyor. Okulları kapatmayabilirsiniz lakin sınıfları karantinaya alarak okulları fonksiyonsuz hale getiriyorsunuz. Çok önemli biçimde karantina haberleri geliyor. Bu karantina haberlerinin yanında öğrencilerin bütünlüklü olarak eğitim öğretim sürecinden uzak kalması ve derse giren öğretmenlerin karantinaya alındığında okuldan uzak kalması manasına geliyor. Okulları kapatmayacağız söylemi teknik olarak hakikat üzere görünse de sınıfların fazlaca önemli bir biçimde karantinaya alınıp kapatılmasıyla okullar aslına bakarsanız kapatılmış oluyor.”

Olumlu hadise görüldüğü belirtilen okullar

Rotary Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi
İsmail Rahmi Karadavut İlkokulu
Şehit Ali Karaoğlan Anadolu Lisesi
İMKB Meslek Lisesi
Teğmen Ali İstek Akıncı Anadolu Lisesi
Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi
Naime Tömek Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi
Kaklıç İlkokulu
A.O.S.B.
Cahide Ahmet Dalyanoğlu Ortaokulu
Atakent Anadolu Lisesi