Kenan Karaman: Futbol hayatımda bu biçimde bir devir hiç olmadı

PeLe

New member
Kenan Karaman: Futbol hayatımda bu biçimde bir devir hiç olmadı Bu dönem bilhassa birinci yarıda bekleneni veremeyen kadroların başında gelen Beşiktaş’ta en epeyce eleştirilen futbolculardan biri de Kenan Karaman’dı. Ulusal futbolcunun üzerine bu kadar gidilmesinin niçini hiç kuşku yok ki, 22 resmi maçta oynamasına rağmen hiç gol atamaması ve yalnızca 1 asist yapması oldu.

Kenan Karaman, Antalya kampında hem bu tablo hakkındaki kanılarını tıpkı vakitte Beşiktaş’ın genel durumunu anlattı.

“Bir patlarsam devamı gelecek”

Beşiktaş’a ‘gol hükümdarı olur’ diye transfer edildin ancak 22 maçta bir tane bile gol atamadın. bu biçimde bir durumu mesleğinde hiç hayatış mıydın?

Futbol ömrümde bu biçimde bir devir hiç olmadı. Beşiktaş’taki birinci 6 ay benim açımdan uygun geçmedi. Yalnızca ben değil bütün grup berbattı. Bunun da en kıymetli niçini; dönem başında yakamıza yapışan Covid salgını ve sakatlıklardı. Bilhassa dönem başında bu iki şanssızlık yüzünden kadro olarak istediğimiz performansı alana yansıtamadık. Kadro âlâ olmayınca ferdî performanslar da olumsuz etkilendi. Lakin şuna inanıyorum, bir patlarsam, yani gol atarsam devamı gelecek.

“Doğru tenkitleri her vakit dinlerim”

Sana yapılan tenkitleri nasıl değerlendiriyorsun?

Türkiye’de maalesef, 2020 Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısızlıktan kaynaklanan negatif bir hava var. Skorlar makûs olduğu vakit, 2-3 oyuncu üzerinden algı yaratmayı seviyoruz. Ben her vakit epey çalışırım, o denli de devam edeceğim. Bu uğraşlarımın karşılığını kesinlikle alacağıma inanıyorum. Sonu hoş olacak, buna eminim.

Tenkitlerden olumsuz etkileniyor musun?

Ben buralara kolay gelmedim. Gerçek tenkitleri her vakit dinlerim. Maçlardan daha sonra teknik takımımızın ve analizcilerin ihtarlarını kesinlikle dikkate alırım. Lakin mantıklı olmayan başka tenkitler bana uymaz. Onlar beni etkilemez.

“TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ PORTO’DA GÖSTERECEĞİZ”

A Ulusal Kadro’nun Portekiz ile oynayacağı 2022 dünya kupası eleme maçı için ne düşünüyorsun?

Rakipte Ronaldo, Bruno Fernandes üzere yıldızların olması seni endişelendiriyor mu? 2017’den bu yana Lucescu devrinden beri ulusal kadroya geliyorum. Bilhassa son 2 yılda ulusal ekibin çıkışında değerli hissem olduğunu düşünüyorum. Bu da tartışılıyor. Periyot dönem insan berbat performans verirse ulusal gruba çağırmayabilir. Portekiz’e gelince… Çok şiddetli bir rakip. Lakin yeni hocamızla birlikte hoş hazırlanacağımızı düşünüyorum. Stefan Kuntz kendi oyun mantalitesini ve sistemini oturtmaya çalışıyor. Rakip kadroda dünyaca ünlü yıldızlar olması bizleri etkilemez. Kıymetli olan kuntz’un vereceği taktiği uygulamamız. Ben bu ulusal kadroya inanıyorum. Porto’da Türkiye’nin gücünü tüm dünya bakılırsacek.

ÜSTÜN LİG SERT ALMANLAR SÜRATLİ

Beşiktaş öncesi yalnızca Almanya’da oynadın; Üstün Lig’i nasıl buldun?

Fizikî açıdan kuvvetli bir lig. İkili gayretlerden bahsediyorum. Muhteşem Lig, Almanya’dan daha sert. Oyun anlayışı ve sistem konusunda eksikler var. Almanya’da daha süratli. Alanlar Türkiye’deki üzere geniş olmuyor.

TÜRKİYE’DE EN BEĞENDİĞİM FUTBOL GRUBU GAZİANTEP FK

Türkiye’de beğendiğin futbol grubu?

Gaziantep FK. Beşli sistemi fazlaca disiplinli uygulayıp, geriyi uygun kapatıyorlar. Biz Gaziantep’e karşı iki müsabakada da epey zorlandık.

Hobilerin neler?

Kitap okumayı severim. Kendimi futbol dışı geliştirmeye uğraş ediyorum.

Müzikle ilgileniyor musun?

Muhakkak bir tarzım yok. R&B, Alman ve Türk müzikçileri dinlerim.

Çocukluğunda idolün hangi futbolcuydu?

Brezilyalı Ronaldo ve İbrahimovic’i hayranlıkla izlerdim.

İstanbul’da en epey nereyi seviyorsun?

Beşiktaş semtini fazlaca seviyorum. Esnaf dayanılmaz. Sık sık giderim.

Türkçe’yi nasıl bu kadar düzgün konuşabiliyorsun?

Zorluk çekiyordum. Ulusal kadro düzelmesini sağladı.

“SANTRFOR OYNAMAYI TERCİH EDERİM”

Kendini santrfor olarak mı yoksa durum hazırlayıcı mı görüyorsun?

Mevkiim sık sık tartışılıyor. En rahat oynadığım ve en çok verimli olduğum bölgenin santrfor olduğunu düşünüyorum. Olağan ki teknik yöneticilerin tercihi değişik olabiliyor. kimi vakit sağ, kimi vakit sol kanatta oynayınca ritim yakalamak kolay olmuyor. Kanatlarda oynadığım vakit kadroya katkım ve ferdi performansım altta kalıyor. Forvette kendimi daha güzel hissediyorum. Ancak hocalarımın tercihine her vakit hürmet duyuyorum.

KAYNAK: HÜRRİYET