Kendi sözleriyle 2022’de kaybettiğimiz sanatçılar

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Coal Country ve Great Balls of Fire şarkılarını söyleyen mucit müzikçiler. Ateşli bir sonla karşılaşan şeytani bir fırıncıdan yıldız rolü yapan bir aktris. “Gecenin Sıcağında”nın çığır açan başyapıtı.

Bu yıl hayatını kaybeden yaratıcı insanlar arasında, yaptıkları sanat ve söyledikleri sözlerle hayatları bizimkini şekillendirmeye yardımcı olan pek çok kişi var. İşte bazılarına kendi sesleriyle bir saygı duruşu.

“Hayat, oynamam gereken pek çok rol için bana seçmeler teklif etmedi.”

Sidney Poitier, 1927 doğumlu oyuncu.Ölüm ilanını oku.)

“Geçmişte, insanlar bizim yapmaya çalıştığımız şeyi çok daha iyi hale getirdiler. Bu yüzden kendi akıl sağlığınız için, orantı duygunuzu korumak için düzenli olarak onlara geri dönmelisiniz.

Peter Brook, yönetmen, 1925 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Her şarkı hayatımdan küçük bir parça.”

– Ronnie Spector, şarkıcı, 1943 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Dans hayattır. Benim için dans etmek hayatta kalmaktır.”

— Yuriko, dansçı, 1920 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Soru şu ki, sahip olduklarınızla nasıl yaratırsınız?”

– Kirstie Alley, oyuncu, 1951 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Her resim, resimle benim aramda bir savaştı. kazanma eğilimindeyim. Ama çöpe kaç tane fotoğraf attığımı biliyor musun?

— Carmen Herrera, sanatçı, 1915 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Her sahnede çıplak olmana karar verdim. Parka giyiyorsan, kendini keşfederken hiçbir şey giymiyorsan ne fark eder?”

— William Hurt, oyuncu, 1950 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Bir şarkıyla eğlenmelisin, birini güldürmelisin. Karakter sahibi olmalısın. Sert bir can alıcı söz sizi güldürebilir ama bunu nasıl söyleyeceğinizi bilmelisiniz.”

— Kalkış, rapçi, 1994 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“İnsanların kasıklarına tokat atılmasını izlemeyi seviyorum. Ama sadece tekrar ayağa kalkarlarsa.”

– Bob Saget, komedyen ve oyuncu, 1956 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Bazen sadece nefes almak için yalnız kalmayı seviyorum.”

– Olivia Newton-John, şarkıcı, 1948 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Filmler gerçekliğin üzerinde uzanan bulutlar gibidir: eğer sinemayı iyi yaparsam, altında ne olduğunu, arkadaşlarımı, müttefiklerimi, ne olduğumu, nereden geldiğimi ortaya çıkarabilirim.”

— Jean-Luc Godard, yönetmen, 1930 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Bir işaret koyma ve onu odaya asma gibi anlamlı bir eylem her zaman politiktir.”

— Sam Gilliam, sanatçı, 1933 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Herkes rol model olduğumu söylüyor. Ama müziği yaparken ve performans sergilerken bunu hiç düşünmedim. Sadece iyi müzik yapmak istedim.”

— Betty Davis, şarkıcı-söz yazarı, 1944 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Bir sonraki Einstein’ın siyah bir yüzü olabilir – ve o bir kadın.”

— Nichelle Nichols, oyuncu, 1932 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Ölü ya da diri herhangi biriyle akşam yemeği yiyebilecek olsaydım, bu Panzanella’da Albert Einstein olurdu.”

– Judy Tenuta, komedyen, 1949 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Zamanla yazarlar, iyi kurgu editörlerinin hikayeyi yazar kadar ya da neredeyse neredeyse önemsediğini öğrenirler. Ve sonunda, üçünüz -yazar, editör ve hikaye- bu kalıcı güzel şey, bu yepyeni yaratım üzerinde gerçekten sık sık çalışıyorsunuz.”

– Roger Angell, yazar ve editör, 1920 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“30 yılımı insanları ve kendimi zeki olduğuma, iyi bir ressam olduğuma, şu ya da bu olduğuma ikna etmeye harcadım. olmayacak. Bunun olması gereken tek kişi benim. Yapmam gereken buydu.”

— Jennifer Bartlett, sanatçı, 1941 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Bırakın şarkı söylemeyi, sahneye çıkıp piyano çalmayı arzulamıyordum çünkü sesimin büyük olduğunu hiç düşünmemiştim. Ama benim seçimim vitrin yapmak ya da uçurumdan atlayıp denemekti. Bu yüzden uçurumdan atladım.”

– Christine McVie, müzisyen ve söz yazarı, 1943 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Bazen kendinizi kenara itmeniz gerekir. Uçuruma gidersin ve üzerine eğilirsin.”

– Maria Ewing, opera şarkıcısı, 1950 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Yaptığım işte çok çalışmanın ötesine geçen çok şey var – şans ve zamanlama ve sadece doğru zamanda doğru yerde doğru saç kesimi ile olmak var.”

— Taylor Hawkins, baterist, 1972 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Önce bir aktrisdim ve güzel bir yüz değildim.”

— Angela Lansbury, oyuncu, 1925 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Yaptığım şeyleri her zaman geliştirmeye çalışırım. Bir şey işe yaramazsa, onu daha iyi hale getirmek için değiştiririm. Ben her şeyden önce bir sanatçı ve icracıyım ve kendimi sınırlamıyorum.”

— Elza Soares, şarkıcı, 1930 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Ben her zaman çalışırım, her zaman. Gemiyi ayakta tutmam gerekiyor.”

– Leslie Jordan, oyuncu, 1955 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Çalışmanın ücreti her zaman işin kendisi olmuştur.”

– David McCullough, tarihçi ve yazar, 1933 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Bütün gün masa başında oturmak benim için sadece bir ayrıcalık değil, aynı zamanda bir görevdi: hayatımda kimsenin duymadığı kadar söyleyecek çok şeyi olan, yaşayan ve ölü tüm insanlara borçlu olduğum bir şeydi. ”

– Barbara Ehrenreich, yazar, 1941 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Tutku hayatta çok önemli çünkü çok çabuk bitiyor ve tutkum oğlumla birlikte büyüyordu.”

– James Caan, aktör, 1940 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Hareket, duygu ve ifade her şeyi anlatabiliyorsa kelimeler gereksizdir.”

— Tina Ramirez, dansçı ve Hispanico Balesi’nin kurucusu, 1929 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Uçmakla ilgili hiçbir şey yapmadım. Böyle bir şey ilgimi çekebilir. Aslında her şeye ilgi duyabilirim.”

– Claes Oldenburg, sanatçı, 1929 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Kafatası güzel bir şey.”

— Lee Bontecou, ressam, 1931 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Dünyadaki herkesten daha iyi ya da daha kötü olmayan güçlü karakterler yazmayı seviyorum.”

– Charles Fuller, oyun yazarı, 1939 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Bir inceleme senin gerçekten umursamadığın keyifsiz, kalpsiz, soğuk bir insanı oynadığımı söyledi. Büyük! Bayıldım; Bunu oynadım.”

– Ray Liotta, aktör, 1954 dolaylarında doğdu (Ölüm ilanını oku.)

“Bir fenomen ile bir stilist arasında fark vardır. Ben bir stilistim, Elvis fenomendi ve bunu unutma.”

– Jerry Lee Lewis, müzisyen, 1935 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Hepimizin kulaklarında, büyüdüğümüz ve çocukken bulunduğumuz yerden gelen bir şeyler var.”

– George Crumb, besteci, 1929 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“İnsanlar, hayatımda olan gerçeklere neden bu kadar açık olduğumu merak ediyorlar ve bunun nedeni, etrafımı saran yalanların ve içinde büyüdüğüm inkarın iyi olduğu kadar kötü olması, bir çocuk doğurması. gerçeğin ve sevginin.”

– Anne Heche, oyuncu, 1969 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Her gece hedefim bu: Umarım hikayemin bir noktasında, içeri girdiğinde ne tür bir sorun yaşadığını unutmuşsundur.”

– Louie Anderson, komedyen ve oyuncu, 1953 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Yetişkinler, bizi derinleştiren ve bizi orada bulunan diğer insanlara açan kesin bir kederle yaşarlar.”

– Peter Straub, yazar, 1943 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Önemsiz olanın önemine inanıyorum – günlük acımalarda.”

– Ned Rorem, besteci, 1923 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Yapmıyorum her zaman gücendirmek demek. sadece ben bazen gücendirmek istiyorum.”

– Gilbert Gottfried, komedyen, 1955 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Merce Cunningham’ın bir yerde onun dans ettiği gibi dans edecek bir topluluk istediğini söylediği aktarılır. Hep aynısını yaptım. Ve neden benim kadar sınırlı olmaları konusunda ısrar ettiğimi merak etmeye başladım.

— David Gordon, koreograf, 1936 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Evren hayal edebildiklerimle sınırlı değil.”

— Hilary Mantel, yazar, 1952 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Ortak bir vizyona sahip doğru insanları bulmak savaşın dörtte üçüdür.”

— Anne Parsons, sanat küratörü, 1957 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Resimlerim hikaye ama anlatı değiller çünkü geçmişleri ve gelecekleri yok.”

— Paula Rego, sanatçı, 1935 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Bazen yurttaşlarınıza hitap ettiğinizde, her şeyin korkunç olduğunu, bir avuç gangster tarafından yönetildiğimizi söylemek isteseniz bile biraz umut vermelisiniz. Bir romanda çok daha karamsar olabilirsiniz. Daha vahşisin, daha vahşisin, daha özgürsün, daha doğru düşünüyorsun, daha iyi düşünüyorsun.”

— Javier Marías, yazar, 1951 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Sanat suçsuz değildir. Sanat zarar verebilir.”

– Richard Taruskin, müzikolog, 1945 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Her Kübalı işçi gibi şarkılarla çalışan ve en iyi yaptığım şeyi kendi tarzımda yapan bir işçiyim. Gerçekliğime, devrimime ve yetiştirilme tarzıma sadıkım.”

— Pablo Milanés, müzisyen, 1943 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Başarı çok zor. Kimse seni buna hazırlamaz. Yanılmaz olduğunu düşünüyorsun. Bildiğinden daha fazlasını biliyormuş gibi davranıyorsun.”

— Peter Bogdanovich, yönetmen, 1939 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Kariyerimin zirvesinin 70’lerin sonlarında olduğunu düşünüyorum. 1 numaralı şarkılarım, çok satanlarım ve hayatımla ilgili bir filmim oldu. Ama aynı zamanda benim için düşük nokta olduğunu düşünüyorum. Sen hızlı hareket ederken hayat senden çok çabuk uzaklaşıyor.”

– Loretta Lynn, şarkıcı-söz yazarı, 1932 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

“Birçoğumuz tüm hayatımız boyunca koştuk. Durma alıştırması yapın.”

– Thich Nhat Hanh, keşiş ve yazar, 1926 doğumlu (Ölüm ilanını oku.)

CBS Fotoğraf Arşivi/Getty Images aracılığıyla yukarıdaki fotoğraflar; Anthony Barboza/Getty Images; Getty Images aracılığıyla Evening Standard/Hulton Arşivleri; Albert L. Ortega/Getty Images.