Kendisi yavaşça tesiri ağır! ALPAGU’nun dikkat çeken özellikleri

Undertaker

New member
STM tarafınca ulusal mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilen, Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi ALPAGU, mühimmatlı test atışını muvaffakiyetle gerçekleştirdi.

Sürü vurucu İHA sistemi: Alpagu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir yaptığı açıklamada, ”Kendisi yavaşça tesiri ağır ALPAGU’dan tam isabet! STM’nin ulusal mühendislik kabiliyetiyle geliştirdiği tek er tarafınca gece-gündüz faal operasyon yapabilen Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi ALPAGU mühimmatlı test atışını muvaffakiyetle gerçekleştirdi. Durmak Yok Yola Devam!” sözlerine yer verdi.

Tek er tarafınca gündüz ve gece aktif operasyon yapabilen ALPAGU, Aksaray Atış Alanında gerçekleştirilen test atışında gayesini tam isabetle vurdu.

Fırlatıldıktan daha sonra, yaklaşık 10 dakika boyunca uçuşunu gerçekleştiren ALPAGU, imaj takip yazılımı vasıtasıyla gaye takibini yaptı.

Yüksek hareket kalibiyeti ile gaye tarafınca son ana kadar tespit edilemeyen ALPAGU, üstündeki mühimmat ile gayesini imha ettti.

ALPAGU HAKKINDA

ALPAGU Taşınabilir Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi, kara ögeleri için taktik düzeyde hem keşif ve gözetleme, birebir vakitte görüş sınırı haricinde kalan hedefleri yüksek isabetle vurmak için tasarlanmış, tek er tarafınca taşınabilen, otonom yahut uzaktan kumanda ile misyon yapabilen sabit kanatlı taşınabilir bir akıllı mühimmat sistemidir.

ALPAGU, STM tarafınca ulusal imkanlarla geliştirilen gömülü ve gerçek vakitli manzara sürece ve derin öğrenme algoritmaları sayesinde sabit yahut hareketli hedeflere karşı gece-gündüz faal olarak kullanılabilmektedir.

Sistem; “Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi”, “Fırlatıcı Lançer” ve “Yer Denetim İstasyonu” bileşenlerinden oluşmaktadır.

Kabiliyetler | Yetkinlikler

– Gündüz ve gece faal operasyon

-Tali ziyanları en az olacak biçimde otonom hassas vuruş

-Hareketli hedeflerde gayeye yönelim ve takip

-Yüksek performanslı seyrüsefer, denetim ve güdüm algoritmaları

– Tek er tarafınca kullanılabilme

– Uçuş sonlandırma yahut kendini imha modları

– Gelişmiş ve özgün elektronik mühimmat emniyeti, kurma ve ateşleme

– Özgün ulusal gömülü donanım ve yazılım

-Yüksek yanal görüş açısı
Manzara sürece tabanlı denetim uygulamaları

-Gömülü ve gerçek vakitli obje tespit, teşhis, takip ve sınıflandırma