KEY Holding’den, dokumacılık kesiminde büyüme maksadı

Mezopotamya

New member
Ali ESKALEN

Kâğıt, oluklu mukavva, kâğıt torba, geri dönüşüm, inşaat, lojistik ve plastik boru imalatı üzere çeşitli bölümlerde faaliyet gösterirken bu yıl dokuma bölümüne de giriş yapan KEY Holding, İslahiye Organize Sanayi Bölgesi’nde satın aldığı iplik fabrikasının üretim kapasitesini yeni makinelerle artıracak.

KEY Holding İdare Şurası Lider Vekili Mahmut Ciğer, dokumanın her vakit takip ettikleri dallardan birisi olduğunu, 2021 yılının birinci aylarında bir iplik fabrikası satın alma seçeneği karşılarına çıkınca da, bunu kıymetlendirmekte tereddüt etmediklerini söylemiş oldu. İslahiye Organize Sanayi Bölgesi’nde 6 adet open end ve 11 adet ring iplik üretim çizgisi bulunan tesisi satın alarak girdikleri dokuma kesiminde, yeni yatırımlar yapacaklarını tabir eden Mahmut Ciğer, “İlk amacımız, KEY Mensucat’ın yeni bir şirket olması sebebiyle operasyonlarını süratlice oturtmak. Bu noktada da uygun bir yerdeyiz. Bir başka amacımız ise, verdiğimiz yeni iplik makinesi siparişimizle, yıllık yaklaşık 18 bin tonluk üretim düzeylerine gelmek” dedi.

‘Entegre tesis planlıyoruz’

Mahmut Ciğer, orta vadedeki maksatlarının KEY Mensucat’ın yapacağı yeni yatırımlarla, entegre bir tesis haline gelmesi olduğunu belirterek, “Tabii bu kapsamda uzun soluklu bir yatırım atağına girişmemiz lazım. Bunun için de, Holding olarak çalışmalarımızı yapmaktayız ve bu çerçevede de İslahiye OSB‘deki yerimizi genişletici adımlar atmış bulunuyoruz. Dokuma kesiminin önder makine imalatçıları ile gelecek vizyonumuza uygun yeni makine yatırımları için görüşmelerimiz devam ediyor. Halihazırda kapasitemizi ve eser çeşitliliğimizi artıracak yatırımlar için birinci adımı attık” diye konuştu. KEY Mensucat’ın yeni girdikleri dokumacılık bölümünde uzunca bir seyahatinin olacağını anlatan Mahmut Ciğer, “KEY Mensucat genç bir oluşumdur. Doğal olarak holdingimizin amaçları doğrultusunda bu şirketimiz de stratejisini oluşturacak, bu minvalde büyüme adımları atacak ve yapılacak yatırımlar ile büyüdükçe de kümemizin en kıymetli aktörlerinden birisi haline gelecektir” dedi.

Birinci etapta 250 bireye istihdam sağladı

Dokuma yatırımlarındaki istihdam sayısının şu an itibariyle 250 kişi olduğunu belirten Mahmut Ciğer, yılbaşından daha sonra bu sayısı yaklaşık 350 bireye çıkaracaklarını bildirdi. Ciğer, yapılacak yatırımlar ile şirketlerinin çalışan sayısının birkaç sene içerisinde yaklaşık 1.000 kişi düzeylerinde olmasını planladıklarını belirterek, “Halihazırda İslâhiye’nin en çok işçi istihdam eden işyeri pozisyonuna gelmiş olduğumuzu gururla söyleyebiliriz” diye konuştu. Holding olarak orta ve uzun vadeli amaçları hakkında da bilgi veren Ciğer, sürdürülebilirlik gayeleri doğrultusunda da, üretim yaptıkları bütün lokasyonlarda süratli bir biçimde karbon sıfır düzeyine ulaşmayı planladıklarını deklare etti.