Konyalı iş insanı Airbus yolcu uçağı simülatörü üretti

Undertaker

New member
ARC Simülatörün İdare Şurası Lideri Mevlüt Alyaz, yaklaşık 5 tonluk simülatörün 8,5 metre yüksekliğinde olduğunu söylemiş oldu.

Aygıtın gerçek bir A-320 Airbus uçağı simülatörü olduğunu söz eden Alyaz, şu biçimde konuştu:

“Uçuş okullarında pilotaj eğitimine başlayan öğrenciler, gerçek bir uçakta yaşanabilecek olumlu ya da olumsuz tüm senaryoları deneyimlemek, el hünerlerini hızlandırmak için bu biçimde bir simülatörde eğitim alıyor. Bu simülatör daha evvel ülkemizde üretilmiyordu. Bu Türkiye’de bir birinci. Simülatör, 2,5 yıllık bir çalışmanın kararında ortaya çıktı. Ar-Ge ve üretim sürecinde devletten KOSGEB dayanağı aldık.”

Üretim sürecinde, sanayi, üniversite iş birliğine gittiklerini vurgulayan Alyaz, Ar-Ge ve imalat kademesinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Kısmı ile KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü’ndeki akademik takımlarla ağır iş birliği yaparak projeyi tamamladıklarını söylemiş oldu.

Daha evvel de Formula-1 yarış araç simülatörleri ürettikleri için bir altyapı ve birikime sahip olduklarına dikkati çeken Alyaz, şöyleki devam etti:

“bu biçimde bir simülatörü yapmak kendimize bir meydan okumaydı, bu biçimde bir simülatör üst seviye standartlar gerektiriyordu. Ülke olarak daha evvelce milyon dolarlar ödeyerek bu simülatörleri dışardan ithal ediyorduk. niye biz de yapamayalım diye bu biçimde bir yola baş koyduk ve başardık. Üretimde işin en sıkıntı kısmı simülatörün 5 ton yükü kaldırabilecek standartlarda ve ivmelerde platformunu yapmaktı. Yüzde 70’lik kısmı yerli.”

Pilot adayı uçuşta mümkün tüm olumsuz senaryoları yaşayabilecek

Alyaz, simülatörü sipariş daha sonrası 12 ayda tamamlayıp teslim ettiklerini anlatarak, “Bu simülatörde, gerçek bir Airbus A-320 uçağının birebir boyutlarında kokpiti var. Altında da fizikî hareketleri verebilen bir stewart (robot) platform var. Bu onu üst seviye bir simülatör yapıyor. Kokpitin ortasında eğitmen hoca, uçağın istediği vakit motorunu bozabilecek, kuş sürüsü gönderebilecek, değişken hava kurallarını uygulayabilecek. Pilot adayı uçuş anında yaşayabileceği olumsuz senaryoların hepsini ortasında yaşayacak.” tabirlerini kullandı.

Yeni geliştirmelerine karşın simülatör için yurt haricinden 4 sipariş aldıklarını belirten Alyaz, bir daha sonraki amaçlarının ise ulusal savunma endüstrisine üretim yapmak olduğunu bildirdi.

Aygıtın kokpitine oturarak simülatörü kullanan pilot adayı KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Kısmı öğrencisi Mehmet Akif Hoş ise “Daha evvel de bir simülatör kullanmıştım lakin bunun kadar gerçekçi değildi. Bu gerçek bir uçağı kullanıyormuş hissini veriyor. Sisteme girince türbülans olayları dahil piste süratli teker koymanın bile birebir aynı hissini yaşıyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA