Korona atlatanlara ‘saç dökülmesi’ ve ‘cilt rengi değişikliği’ uyarısı

MrM

New member
Gaziantep Tabip Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koronavirüs Ağır Bakım Ünitesi sorumlusu Tabip Mehmet Tuncay, korona virüsünü atlatan hastaların saç dökülmesi ve ciltlerinde renk değişikliğinden şikayet ettiğini söylemiş oldu. Tuncay, bu bireylerin sağlıklı beslenmeleri ve B, C ile D vitamini almaları gerektiğini söylemiş oldu.

Gaziantep Hekim Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, korona tedavisi görüp sıhhatine kavuşan bireylerin yapılan takibinde; teneffüs yetmezliği, eklem ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve uyku bozuklukları üzere rahatsızlıkların yanı sıra saç dökülmesi ve ciltlerinde dökülme ve renk değişimi şikayetleri görüldü. Tabip Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ağır Bakım Ünitesi sorumlusu Hekim Mehmet Tuncay, korona virüsü geçiren ve denetim için gelen hastalarda çeşitli cilt meselelerinin olduğunu söylemiş oldu.

‘İLGİNÇ BİR HASTALIK’

Saç dökülmesi ve ciltte renk değişikliği üzere şikayetler aldıklarını vurgulayan Mehmet Tuncay, “Bazı hastalar virüsü geçirdikten daha sonra hiç bir semptom görülmüyor ve hayatlarına devam ediyor. Birtakım hastalarda ise bu şikayetler uzayarak devam ediyor. Yorgunluk, uyku sorunu, ruhsal rahatsızlıklar en çok aldığımız şikayetler, bilhassa hastalığı ağır geçirenlerde kimi cilt problemleri olduğu gözlemleniyor. Hastalar bize saç dökülmesi, ciltte renk değişikliği, döküntülerin olduğu ile ilgili şikayetler iletiyorlar. Bu bireylerin şikayetleriyle ilgili sağlıklı beslenerek, bedenin muhtaçlık duyduğu B, C ve D vitaminlerini almaları gerekiyor” diye konuştu.

Korona virüsünün enteresan bir hastalık olduğunu ve süreci hastalıkla birlikte öğrendiklerini söz eden Mehmet Tuncay, “Son süreçte hadise sayılarında düşüş yaşanırken, ağır bakım sayılarımız da azalmış durumda. Bunun yanı sıra aşılamalar da süratli bir biçimde devam ediyor. Korona virüsü nitekim farklı bir hastalık. Biz de süreci hastalıkla bir arada öğrendik. İnsanların hastalığı geçirdikten daha sonra dikkati elden bırakmadan, önlemlere uymalarını tavsiye ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)