Libya Başbakanı Dibeybe, soruşturma talebinde bulundu

Muhabir

New member
Libya Ulusal Petrol Kurumu, 17-18 Nisan’da ülkenin güneyindeki Fil ve Şerara Petrol Alanı ile doğudaki Zeytuna ve Brega Limanı‘nda zorlayıcı sebep ilan ederek, üretimin ve ihracatın durduğunu açıklamıştı. Libya Başbakanı Dibeybe duruma ait açıklamada bulunarak bir adım attı.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkedeki kıymetli petrol üretim alanları ve limanların kapatılmasıyla ilgili başsavcılıktan soruşturma talebinde bulundu.

DİBEYBE TALİMAT VERDİ

Başbakan Dibeybe, petrol alanlarının kapatılmasını şiddetle kınadıklarını belirterek, “Petrol alanları ve limanların kapatılması konusunda başsavcılıktan resmi olarak soruşturma açması talebinde bulundum” dedi.

Dibeybe, petrol gelirlerinin kesilmesinin ülke genelinde kalkınmayı olumsuz tarafta etkileyeceğini söz ederek, güvenlik ünitelerine petrol alanlarında yaşanan sıkıntıların giderilmesi konusunda talimat verdiğini söylemiş oldu.

‘HÜKÜMET VAZİFESİNİN BAŞINDA’

Dibeybe ayrıyeten, ülkedeki tüm siyasi tarafları seçimlerin yapılması konusunda uğraş göstermeye davet ederek, “bakılırsavimizi öteki bir hükümete devredeceğimize dair konuşulanlar fakat vakit kaybıdır. Ulusal Birlik Hükümeti nazaranvinin başında ve iktidarı yalnızca seçilmiş bir hükümete devredecek” sözlerini kullandı.

KIYMETLİ NOKTALAR

Günlük 300 bin varil ham petrol üretim kapasitesine sahip Şerara, Libya’nın en büyük petrol alanı olarak biliniyor. Fil Petrol Alanı’nda da günde yaklaşık 125 bin varil petrol üretiliyor. Brega, Ras Lanuf, Zeytuna ve Sidra limanlarındaki petrol ihracatı, Libya’nın petrol ihracatının yüzde 60’tan fazlasını oluşturuyor.