Lütfen yapay kar demeyin!

Mezopotamya

New member
Ev
iklim
Alplerde kış tatili: Lütfen buna suni kar demeyin!

Gerçek bir kış yaşamak istiyorsanız Berlin’den ayrılmalısınız. Ancak köşe yazarımız, Alplerde bile iklim değişikliğinden kaçış olmadığını belirtiyor.

Wiebke Hollersen

Glorious, gerçek olup olmadığını kimin umursadığını biliyor?

Glorious, gerçek olup olmadığını kimin umursadığını biliyor?Inigo Quintanilla/imago

Kar yağmalı. Belki yarın. Geldiğimizde insanlar böyle dedi. Kız arkadaşım ve ben, Almanya üzerinden sekiz saat önce Alpler’deki bir vadiye gittik. Arabayla çünkü iyi tren bağlantıları yoktu ve uçmak istemiyorduk. Orta derecede kötü bir vicdanım ve gergin bir sırtım vardı. Berlin’de bir hafta daha gerçek bir kış görmek istiyorsan ikisine de katlanmak zorundasın, diye düşündüm.

Çocukken, her yıl şubat tatillerini büyükannem ve büyükbabamla Cevher Dağları’nda geçirirdim. Kar, yol kenarlarında o kadar yüksek birikmişti ki, çatılardan bir metre uzunluğunda buz sarkıtları sarkarken, arkasında gözden kayboldum. Güneş parladığında damlamaya başladılar. Büyükbabam düşebilecekleri konusunda bizi uyardı. Bir buz sarkıtının çarpmasını istemedim. Öğleden sonra erkek kardeşim ve ben kızakla kaymaya gittik ya da büyükbabamın evinin önüne eskimo evi yapmaya çalıştık.

Birkaç hafta önce kız arkadaşım bana onlarla kış tatiline gitmek isteyip istemediğimi sorduğunda aklıma bu geldi. Avusturya’ya göre. Gerçekten yüksek dağlar, alçak sıradağlar yok. Daha önce hiç böyle bir kış tatilinde bulunmamıştım. Kız arkadaşım yokuş aşağı kayak yapıyor, ben sadece biraz kros kayağı yapabilirim. Sorun değil, dedi, harika bir kros parkuru şehrin ortasında başlıyor.

Arabadan indiğimizde hava bahar kokuyordu. Birkaç yokuşta buz gibi kar kalıntıları vardı. Kasabada kros kayağı pisti yoktu. Daha yukarıda ikinci bir kros yolu da yoktu. Bize yıllardır kar yağmadığı söylendi. Ancak köyün yukarısındaki kayak alanına teleferikle çıkabilirsiniz. Burada yaya olarak anılan kayaksız kişiler için gidiş-dönüş ücreti 20 Euro’dur. Tatilde beklemediğim bir duygu olan BVG için kısa bir süre özlem duydum.

Hiç bu kış kadar az kar yağmadı

Ancak para iyi yatırılmıştı çünkü üst kattaki her şey beyazdı. Gerçekten güzel görünüyordu. Köyden biri bana burada şu anda 120 kar topu olduğunu söyledi. Su, vadiden dağdaki iki gölete pompalanıyor ve burada sıcaklık sıfırın altına düştüğünde kara dönüşüyor. İçme suyu ama yeteri kadar var merak etme. Öğrendiğime göre, sahte kar kelimesi buradaki herkes tarafından pek hoş karşılanmıyordu. Bana “makine yapımı kar” olduğu söylendi. Köyden gelen 50 yaşlarında bir adam şöyle dedi: Bu kış hiç bu kadar az kar yağmamıştı burada. Ama bu hafta olmalı.

Duyuru, tatil haftam boyunca koştu. Kız arkadaşım kayak yaptı, 20 avroya dağa çıktım ve muhtemelen makine yapımı kar olan ama içinde gerçek kar da olan beyaz kış yollarında yürüdüm. Bir keresinde bir şeyler yemek için bir kulübenin önüne güneşin altında oturdum. Masaya İsviçre’den bir tatilci ve Baden-Württemberg’den iki tatilci oturdu. Masadaki komşularım, hepsinin dağlarda yaşadıklarını, ancak bu kış da evlerinde neredeyse hiç kar görmediklerini söylediler.

Sonra adamlardan biri K kelimesini söyledi. İklim değişikliği var dedi. Peki, dedi diğerleri. Birisi eriyen buzullardan bahsetti. Her öğleden sonra her kulübede olduğu gibi çevremizde de içki ısmarlanıyordu.

Tatilin son günü sabahtan akşama kadar kar yağdı. Taze, gerçek karda büyük bir döngü yaptım ve bu hissi sonsuza kadar hatırlamaya karar verdim.