Migiboy’dan 200 milyon dolarlık likra yatırımı

Mezopotamya

New member
Çorlu, Kahramanmaraş ve Kırklareli’ndeki 5 fabrikasıyla iplik, örme kumaş ve boya-baskı alanlarında faaliyet gösteren Migiboy Dokumacılık, yeni yatırımını duyurdu.

Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 400 bin metrekare alanda kurulacak fabrika ile yıllık 40 bin ton likra ithalatının önüne geçilmesi hedefleniyor. 14 ayda tamamlanması hedeflenen fabrika, 500 şahsa istihdam sağlayacak.

Migiboy Şirketler Kümesi İdare Konseyi Lideri Vehbi Canpolat, “Türkiye’de gelecek periyotta sanayi ile ilgili epeyce önemli yatırımların olacağını düşünüyorum.” tabirini kullandı.

Canpolat, gerçekleştirdikleri yeni yatırımla likra ithalatının önüne geçmeyi planladıklarına vurgu yaparak, “Ülkemizin yıllık likra muhtaçlığı yaklaşık 60 bin ton. 500 şahsa istihdam sağlayacağımız fabrikamızla Türk dokuma dalının muhtaçlığı olan 40 bin tonunu karşılayarak ithalatı ihracata dönüştürmek istiyoruz. Bölüm ihracatımıza da önemli manada katkı sağlayacak yatırımımızla günde 100 ton üretim yapmayı hedefliyoruz.” sözünü kullandı.

Bu yıl yüzde 50 büyüme hedeflediklerini belirten Canpolat, “Türkiye’nin likra muhtaçlığı yıllık yaklaşık 60 bin ton. Bunun 20 bin tonunu Türkiye’de heyeti yabancı sermayeli bir firma üretirken geriye kalan 40 bin tonunu yurt haricinden ithal ediyoruz. Dışa bağımlı olduğumuz bir pazar. Bu yatırımımızla, ithalatın önüne geçip Türk dokuma kesiminin eksik kalan gereksinimini tamamlamak ve ülkemizi Avrupa’nın likra üretim üssü yapmak öncelikli maksadımız.” tabirlerini kullandı.