Narko kültürü ve bayanlar: Meksika’nın uyuşturucu başşehrinde seks karşılığı estetik ameliyat

Muhabir

New member
Getty ImagesEstetik ameliyatlar Sinaloa’daki uyuşturucu çeteleri ve bayanlarla münasebetlerinin tesiriyle güzelce arttı

Meksika’nın batısındaki Sinaloa eyaleti ülkenin en kuvvetli ve en kanlı uyuşturucu kartelinin de merkezi.

Uyuşturucunun sağladığı inanılmaz ölçülerdeki para çete mensuplarıyla ya da ‘narkolar’ ile genç bayanlar içindeki bağlantılara damgasını vururken, hem de bölgede gibisi görülmemiş bir estetik cerrahi saplantısı yarattı.

Hekim Rafaela Martinez Terrazas’ın Culiacan’daki kliniğindeki masasında, estetik ameliyat olmak isteyen bayanların müracaatları formlarından oluşan bir yığın duruyor. Birçok artık narko-estetik diye anılmaya başlayan tipten operasyonlar geçirmek istiyor.

Dr Martinez “Daha ince bir bel, daha geniş kalçalar… Göğüs ise, ekseriyetle büyük göğüsler” diye sayıyor.

Meksika’da hiper-feminen, abartılı çizgilere sahip bayanlara, bilhassa de heybetli, marka şeyler kullanmaya meraklı ve hele de ‘narko’ sevgilisi olan biriyse, “la buchona” deniyor.

Hekim Martinez “Hastalarımın ortalama yaşı 30 ile 40 içinde. Lakin çoğunlukla hayli daha küçük yaşta bayanlar, hatta 18 yaşın altındakiler geliyor” diyor.

“Kimin bedeni en hoş, kimin beli en ince diye birbirleriyle yarışıyorlar.”

Bayanlar ve genç kızlar kliniğe anneleri ya da arkadaşlarıyla gelebiliyor. Kimileri da bir erkekle ya da yalnız geliyor.

AMELİYATA 30’DAN FAZLA BAYAN GÖNDEREN ADAM

Hekim Martinez “Genellikle ameliyatın parasını ödeyen erkek arkadaşıyla geliyor. Ayrıyeten beni arayıp ‘Hey hekim, sana ameliyat için bir kız göndereceğim’ diyen pek hayli adam da oluyor. Bir kezinde biri arayıp, ‘Benim kızlardan biri seni görmeye geliyor. Bak tabip ben neyi sevdiğimi biliyorum. Onun söylemiş olduklerini boşver parayı ben ödüyorum’ diyen bile oldu” diyor.

“Ona bayan ne istiyorsa onu yapacağımı söylemiş oldum zira ameliyat masasına yatan hasta kimse kararları da o verir.”

Bu adam Rafaela Martinez’in kliniğine ameliyat olmaya tahminen 30 bayan göndermiş.

Her biri yaklaşık 6 bin 500 dolara mal olan beden şekillendirme ameliyatları ucuz sayılmaz.

Tabip ödemelerin çoklukla nakit olarak yapıldığını söylüyor.

“Tabi bu durumlarda para uyuşturucu kaçakçılığından geliyor. Başta ‘Bu hakikat değil’ diye düşünüyordum. Artık de fikrim değişmiş değil lakin artık ameliyattan evvel bu mevzuda epeyce düşünmüyorum. Zira Sinaloa’da bütün iktisat, restoranlar, barlar, hastaneler, her şey uyuşturucu parasına bağlı.”

Martinez ameliyat paraları sevgilileri tarafınca ödenen bayanlara danışmanlık da yapmaya çalışıyor.

“Hastaya, adamın istediği değişiklikleri onun da isteyip istemediğini soruyorum. kimi vakit ‘Ne isterse o tamamdır’ diye karşılık veriyorlar. Onlara bir süre daha sonra adamla sevgili olmayabileceklerini lakin bedenlerinin bir ömür onlarla kalacağını anlatıyorum. Bunun için, adamın değil kendilerinin tercih ettiği şeyleri seçmelerini söylüyorum.”

Tabip, muayene odasında erkeklerle bayanlar içindeki yarı resmi ve çoklukla süreksiz münasebetlerin tesirini hissediyor. Bunlar Sinaloa’da uyuşturucu kaçakçılığının şekillendirdiği ya da bazılarına nazaran ziyan verdiği şahsi münasebetler.

Birtakım durumlarda bayan “Ameliyatı ödersen 6 ay seninim” diyebiliyor.

BUCHONA NEDİR?

Getty Images
  • Sözün nereden türetildiği konusunda farklı görüşler var. Ancak ameliyatla abartılan kum saati gibisi bedenli, heybetli giysiler ve değerli takılar kullanan bayanlar için kullanılıyor.
  • Narkolar buchona stili bayanları beğeniyor lakin pek fazlaca bayan da uyuşturucu çeteleriyle bağlı oldukları için değil moda olduğu için bu şekli seçiyor.
  • Kim Kardashian üslubu da vakit zaman buchona diye niteleniyor.
Pedro (gerçek ismi değil) 30’lu yaşlarında kuvvetli güçlü, adaleli biri ve kimliğini saklı tutmak istiyor. Kendisini, “şahsi eğitmen” diye tanımlıyor ve Sinaloa’nın uyuşturucu etraflarıyla alakaları var.

“Bir narko için yanında hoş bir bayan olması fazlaca kıymetli bir şey. Bu bir cins her narkonun ayrılmaz özelliği gibi” diyor.

“Erkekler, bayanlar için birbiriyle rekabet ediyor. Evlendiğin bayan konutta çocuklarına bakan kişi oluyor, öbür bayanlar ise yarışta kazanılan mükafatlar üzere.”

Ve aslında epeyce daha sıradan bir faktör daha var.

Pedro “Erkekler şehvet uyandırdığı için de büyük kalça ve baldırlar, ya da göğüsler istiyor. Her şeyden çok, cinsel istek niçiniyle” diyor.

Pedro da iki bayanın estetik ameliyatını ödemiş.

“Belki tanıdığınız biri size söylüyor. ‘Arkadaşım, göğüslerini ya da kalçalarını yaptırmak, burnunu düzelttirmek istiyor. Sponsora muhtaçlığı var’ diyorlar. Şayet erkek hanımı beğeniyorsa ona sponsorluk ya da hamilik yapıyor” diye anlatıyor.

bu biçimdece bir muahedeye varılıyor.

“Kadın bu durumda ‘Ameliyatı ödersen bedenim altı ay senin’ diyebiliyor.”

Ve bu gayri resmi kontratlar yalnızca ameliyat için yapılmıyor.

“Genellikle bayan varlıklı birinin kızı değilse, kendisine bakacak bir sevgili arıyor. ötürüsıyla örneğin otomobil, mesken, para ya da lüks eşyalar konusunda muahede yapılabiliyor.”

BİR NARKO EŞİ

Emma Coronel Aispuro, Sinaloa kartelinin dünyaya nam salan eski reisi Joaquin “El Chapo” Guzman’ın karısı. Haziran ayında ABD’de Washington DC’de uyuşturucu ticaretine katılmak ve öteki birtakım tezlerle yargılandığı mahkemede hatalı olduğunu kabul etti. Guzman ile 2007 yılında daha ergen yaştayken, Meksika’da Durango’da yapılan bir hoşluk yarışı sırasında karşılaştığı ve o gün evlenme teklifini kabul ettiği söyleniyor.

http://instagr.am/p/CCJx4Tvh596/

Yoksulluğun kol gezdiği Sinaloa’da yaşamak, fazlaca sayıda silahlı çetenin de faaliyet alanı olması niçiniyle fazlaca tehlikeli ve bir “Koruyucu baba” figürü bir bayana yalnızca konfor değil can güvenliği ve müdafaa da sağlayabilir.

İşte Carmen de (gerçek ismi değil) bir narko ile anlaştığında bu biçimde bir şey arıyordu. Sinaloa’nın en büyük kenti Culiacan’da yaşıyor lakin fakir, kırsal bir mahalleden geliyordu ve çocukluğunda aç kaldığı epey olmuştu.

“Ailemin yoksulluk yüzünden bana veremediği hayatı istiyordum. Onun için 16 yaşına geldiğimde anneme yalnız yaşayacağımı söylemiş oldum. Büyük annemin ‘Ama sen daha çocuksun. Ne yapacaksın?’ söylemiş olduğini hatırlıyorum. Ona ‘Elim ayağım var, aklım var. Çalışabilirim’ demiştim.”

Getty ImagesCuliacan’da, uyuşturucu kaçakçılarıyla yaşanan çatışmada arkadaşlarını kaybeden polis memurunu eşi teselli etmeye çalışırken.

Carmen bu biçimdece ailesinden ayrılıp Culiacan’a yerleşiyor ve organize suça bağlantılı ailelerden biriyle kalmaya başladı. Ama burada cinsel taarruza uğradı. Bu olayı karşılaştığı bir adama anlatmayı göze alıyor.

“Benim hayli korktuğumu gördü ve ‘Numaramı al’ dedi. O konutu terk etmeyi göze aldım ve onunla teması sürdürdüm.”

Bu bir süre daha sonra cinsel bir bağlantıya de dönüşüyor.

“Bana ‘Sen bir kızsın, yalnızsın ve Culiacan’de seni koruyan kimse yok. Burası tehlikeli bir şehir’ dedi. ‘Ben senin hamin olacağım’ dedi. Artık beni ne vakit görmek isterse gidiyorum. Yanında çalışan herkes beni tanıyor. Culiacan’ın her yerinde dolaşabiliyorum ve bana hiçbir şey olmayacakmış üzere harika muhafaza altında hissediyorum” diyor.

Adamın diğer kaç bayanla kendisininkine benzeri bir bağ ortasında olduğunu bilmiyor.

AlamyTeresa Ruiz, Netflix dizisi Narcos: Mexico’da kuvvetli bir bayan uyuşturucu baronunu canlandırmıştı.

Carmen bahadır ve kararlı bir bayan. Üniversiteye gitmek, kendi iş yerini açmak üzere düşleri olan biri ve Sinaloa’da bu amaçlarına erişebilmenin yolunun kendisinin de ‘aşırı tehlikeli’ diye tanımladığı bir adamın dileklerine teslim olmaktan geçtiğine karar vermiş.

“Ondan endişem hiç geçmedi. Buluştuğumuzda daima mafya, uyuşturucu işi konuşuluyor ve bu beni korkutuyor” diyor.

“Gördüklerimi ve duyduklarımı unutmaya çalışıyorum zira bunlar insanın başını belaya sokabilir. İşverenim tahminen makûs değil lakin berbat şeyler yapıyor. Bana ziyan vermek istemeyebilir lakin makus olsa da olmasa da isterse beni ortadan kaldırabilir.”

Carmen minyon yapısını estetik ameliyatla değiştirmesi konusunda narko-koruyucusunun baskı yaptığını da anlatıyor. Şimdiye kadar kaçınmayı başarmış.

“Ameliyat olanlar kendinden emin olmayan bireyler, tahminen de la buchona olmaya benden daha meraklılar” diyor.

20’Den çok ESTETİK AMELİYAT GEÇİRMİŞ

Narko külçeşidinin estetik cerrahi saplantısı Sinaloa geneline de sirayet etmiş.

Reklam panolarında estetik kliniklerinin posterleri dikkat çekiyor. Potansiyel müşterilere nakit şayet olmazsa kredi kartıyla da ödeme yapabilecekleri konusunda teminat veriyorlar.

Ergen yaşlarındaki kızlara doğum günü ya da Noel armağanı olarak burun düzetme ya da göğüs büyütme ameliyatı armağan edilmesi hayli yaygın.

Estetik ameliyatlara erkekler de ilgi gösteriyor, göbeklerini küçültme, yağlarını aldırma operasyonlarına giriyorlar.

Büyük bir kuaför ve hoşluk salonu işleten Janette Quintero, 20’den çok estetik ameliyat geçirmiş.

“Bayılıyorum. Bir bayan için estetik ameliyat olmak, bedeninizin beğenmediğiniz yanlarını değiştirmek, dünyanın en hoş şeyi” diyor.

“20’li yaşlarımda Sinaloa’nın en heybetli kalçaları bendeydi. meğer ben öbürleri üzere olmak istiyordum.”

Artık modanın değiştiğini ve kimi bayanların artık göğüs ve kalçalarını küçülttürmek için ameliyat olduklarını anlatıyor.

Ama 38 yaşında, çocuğunu tek başına yetiştiren ve bununla birlikte kendi iş yerini yöneten Gabriela (gerçek ismi değil) bunlardan değil. Bir alakası bittiğinde kendisi ödeyerek kalçalarını ve göğüslerini büyütmüş.

Bu ameliyatlardan daha sonra çabucak hemen aradığı yeni sevgiliyi bulamadıysa da özgüveninin arttığını anlatıyor.

Sinaloa’da pek fazlaca bayan bir narkonun kız arkadaşı olmayı isteme devrinden geçiyorsa da, Gabriela artık diğer türlü bir adam istediğini söylüyor: “Zeki, çalışkan ve sadık bir adam.”

Lakin bunlar Sinaloa adamlarınde kolay bulunan özellikler olmayabilir.

ABD Adalet BakanlığıEl Chapo eski yardımcısı Alex Cifuentes Villa ve genç bir bayanla bir arada.

Gabriela görmüş geçirmiş bir edayla “Bir erkeğin üç ya da dört bayanla sevgili olması ve hem de öteki bayanlarla görüşmesi epeyce olağan. Bu kültürümüzün bir parçası” diyor.

“Zaman içerisinde adamların daha utanmaz olduğu gördüm. Bayanlar mali olarak takviye aldıkları sürece katlanıyor. Gözler görmüyor, kalpler hissetmiyor.”

Sinaloa’da onlarca yıldır bayanları savunan avukat Teresa Guerra narko külçeşidinin bayanların erkekler tarafınca sahip olunan birer mülk üzere görülmesi fikrini beslediğini söylüyor.

Bunun da hem narko sevgilisinin birebir vakitte onun düşmanlarının bayana karşı şiddete başvurma riskini artırdığına dikkat çekiyor.

“Kadınlar, partnerleri uyuşturucu kaçakçısı olduğu için ya da narko sevgilisi ihanet ettiğini düşündüğü için öldürülüyor. Narkolar ‘kendilerine ait’ bayanlara bu yolla bildiri göndermiş oluyor.”

Sinaloa’da ateşli silahlarla öldürülen bayanların sayısı öteki Meksika eyaletlerinin iki katı.

Guerra “Culiacan’da bayanlara büyük şiddet uygulandığını ve zulmedildiğini ortaya çıkardık. Bayanların azap edilip yakılmış cesetleri bulunuyor. Bir hanımı unutmuyorum. Sevgilisi narko idi. Estetik ameliyatını ödemişti. Öldürüldüğünde katiller dudaklarına, göğüslerine ve kalçalarına kurşun sıkmıştı. Narko’nun para yatırdığı kısımlarına.”

BİR NARKOYA ‘HAYIR’ DEMEK KOLAY MI?

Avukat Tereza Guerra “Uyuşturucu kaçakçılarından kopabilen bayanlar tanıdım lakin bu kolay bir iş değil” diyor.

“Yetkililer hala narko kültürüyle hesaplaşmak istemiyor. Organize kabahatle önemli bir uğraş kelam konusu değil. Hala işbirliği var. Bayanları değil narkoları koruyorlar.”

Kıymetli bir kartel mensubuyla tehlikeli bir bağlantı sürdüren Carmen bunu tahminen tam anlamamış olabilir. En azından kabul etmek istemiyor.

Adamın estetik ameliyat olması yaptığı baskılara da, daha ne kadar direnebileceğini bilmiyor.

“Şu anda bana bir ilaheymişim üzere davranıyor” diyor.

Mümkün. Ama Sinaloa’da silahlı adamlarla inatlaşmamak gerekiyor.