Neden iki dilli büyümenin avantajlarından daha fazlası var?

Mezopotamya

New member
Dördümüz masaya oturuyoruz, akşam yemeğini yiyoruz, annemle babam, erkek kardeşim ve ben birbirimize günümüzü anlatıyoruz. Biz burada bunu böyle yapıyoruz. Kardeşim bir şey söylüyor ve cümlenin ortasında aniden İngilizceye geçiyor. Bu, örneğin internette ilginç bir şey gördüğünde ve bunun İngilizce olduğu durumlarda olur.

Bu bizim için alışılmadık bir durum değil. Babam Güney Afrika'da büyüdü ve annem Alman. Bu yüzden ağabeyim ve ben Berlin'in ortasında iki dilli olarak büyüdük, bu yüzden Almanca ve İngilizce'yi ana dilimiz gibi konuşuyoruz. Bunun son derece pratik olduğunu düşünüyoruz. Sadece yurt dışında daha iyi iletişim kurabildiğimiz için değil, aynı zamanda gerekli çünkü aksi takdirde ailemizin her kesimiyle iletişim kuramayız.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Kuzey Ren-Vestfalya'daki Jülich Araştırma Merkezi'ne göre, birden fazla dil konuşan insanların beyinleri biraz daha büyük. Daha kesin olmak gerekirse: Bu insanların beyninin sol yarıküresinde daha fazla gri madde var. Bu da kişinin daha fazla bilişsel rezerve sahip olmasına yol açar; yani yaşlandıkça zihinsel olarak daha uzun süre sağlıklı kalır ve demans geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Aynı durum, hayatları boyunca ikinci bir dil öğrenen insanlar için de geçerlidir. Ancak akademik olarak hiçbir fark yok. Elbette bu tür insanlar daha fazla dil biliyor, ancak Çince de konuşabiliyor olmaları, matematikte birdenbire daha iyi oldukları anlamına gelmiyor.

İspanyolca öğrenmeye başladığımda sorunlarla karşılaştım

Ne yazık ki, iki dilliliğin benim için sadece avantajları değil, aynı zamanda birkaç dezavantajı da var. Mesela okulda İngilizce öğrenmeye başladığımızda ilk başta benim için kolay ve mantıklıydı. Ama İspanyolca öğrenmeye başladığımda sorunlar başladı. Sebebi: İngilizce çok erken tanıtıldığı için herkes dil öğrenmeyi biliyordu.

Konu İspanyolcaya gelince, dili nasıl öğreneceğime dair hiçbir fikrim yoktu: kelime bilgisi, dil bilgisi, telaffuz kuralları. Herkes zaten ne yapmaları gerektiğine dair bir fikre sahipken ben sıfırdan başladım.

Bu yüzden nihayet İspanyolca notumu geliştirebilmem epey zaman aldı. Özellikle kelime dağarcığı konusunda pek çok sorun yaşadım ve hâlâ da yaşıyorum. Hâlâ kelime öğrenmeye alışamadım. Ve Almanca dersinde çoğu zaman yalnızca tek bir İngilizce kelime veya yazılışı aklıma geliyor. Pratik değil ama çok kötü değil. Bu yüzden bazen tuhaf cümleler çıkıyor.

Örneğin İngilizce'de birisi bir gün boyunca bir şeyi yapmayı bıraktığında “calling it a day” deriz. Ancak doğrudan çevrildiğinde “bir gün ara” anlamına gelir. Bunun gibi şeyler ortaya çıktığında, bazı insanlar neden bahsettiğimi merak edebilir. Sonuç olarak, ortaya çıkan zorluklara rağmen ailemin bizi iki dilli olarak yetiştirmeye karar vermesi beni çok mutlu etti.