Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘Turkovac’ açıklaması: Kullanın diyemem

MrM

New member
Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, acil kullanım onayı verilen yerli ve inaktif korona virüsü aşısı Turkovac’ı kıymetlendirdi. “Ben önümde bilgi olmadan, ‘Bunu kullanın, bunun yerine şunu yapın’ diyemem” sözlerini kullanan Ceyhan, “Turkovac’ın hatırlatma dozu olarak uygulandığı çalışmalarda antikor düzeyinde süratli bir zıplama olduğunu görüyoruz” diyen Türkiye Aşı Enstitüsü Lideri ve Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın açıklamalarına işaret etti.

‘HAYATINDA AŞIYLA İLGİLİ BİR FAALİYETİ OLMADI’

Sözcü’den Yusuf Demir’e konuşan Ceyhan, “Kara’nın açıklamalarını nasıl anlamalıyız” sorusuna, “Anlamak için başınızı hayli yormayın. Bunu söyleyen arkadaşın ne salgınla ne aşıyla ilgili tecrübeleri var. Büsbütün işte bu biçimde yanlış kestirimlerde bulunarak, yanlış öngörülerde bulunarak, salgını bu hale getirdiler esasen” cevabını verdi ve şöyleki devam etti:

“Ateş Beyefendi benim yanımda çalışan bir öğretim üyesi… hayatında aşıyla ilgili bir faaliyeti olmadı. O diğer hususlarla ilgiliydi. Salgınla ilgili bir tecrübesi olmadı lakin bakanlıkla münasebetler falan farklı yürüdü herbiçimde ki o denli bir duruma getirildi. Yoksa aşıda biraz tecrübesi olan bir insan, ‘antikorları hoplatıyor, zıplatıyor’ üzere, son derece gayri bilimsel tabirler aslına bakarsan kullanmaz. Onun için ben o söylenenleri ciddiye bile almıyorum.”

‘BU AÇIKLAMALAR BİLİMSEL BİR YAKLAŞIM OLAMAZ’

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Turkovac ile ilgili dataların açıklanması gerektiğini vurgulayarak şöyleki konuştu: “Turkovac, açıkçası elimizde bir verisi olmayan ancak yalnızca bildiğimiz Sinovac’la büsbütün tıpkı yapıda olan bir aşı… Yani ortasındaki katkı unsurları ve ölçüleri dahi Sinovac’la büsbütün aynı… Artık birisi ‘Bizim aşımız Sinovac’tan daha iyi’ diyorsa buna bir açıklama getirmek zorunda. Yani büsbütün tıpkı yapıda bir aşı niye daha uygun olsun? Hiç bu biçimde bir niye belirtmeden, hiç bir bilgi sunmadan, yani Faz-3 çalışmasına kaç hasta alındı, kaç hastanın sonuçları var ellerinde… Bunlar aşikâr olmadan, bu açıklamalar bilimsel bir yaklaşım olmaz. Ancak bunlar belirli amaçlarla söyleniyorsa ben bilemem tabi…”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Sonuçta bu yerli bir aşı… Sinovac’la eş bedel bile olsa, ‘Kullanılmalı’ diyebilir miyiz? Vatandaşa tavsiyeniz nedir?” sorusuna şu biçimde yanıt verdi:

“Burada kelam konusu olan insan sağlığı… Ben önümde bilgi olmadan, ‘Bunu kullanın, bunun yerine şunu yapın’ diyemem. Onun için bu Faz-3 çalışmasında neler bulundu, ‘Hopluyor, zıplıyor’ dedikleri antikor seviyeleri nedir, bunları bilmem lazım ki yorum yapayım. Bu yalnızca antikor düzeyiyle de ilgili değil. Bu koruyuculuk ne kadar sürüyor bilmiyoruz.

‘SINOVACLARIN SİZE HİÇBİR TESİRİ OLMADI’ DİYORLAR’

Bakın tıpkı beşerler maalesef büsbütün gayrı bilimsel bir yaklaşımla ‘Efendim inaktif aşı daha bilinen bir yolla yapılıyor, Biontech’in bilinmiyor’ nedeni öne sürülerek Sinovac aldırdılar. Ben de dahil bilhassa risk kümesinde olan herkese Sinovac aşısı yaptırdılar. Lakin artık dünyada örneği olmayan 5’inci doz sonucu alıyor birebir grup… Yani şunu demek istiyorlar: ‘Bu Sinovac’ların size hiç bir tesiri olmadı. 3 doz Biontech yaptırın.’ hiç bir yaptıklarının fiyat tarafı ya da açıklanabilecek tarafı yok ki…” (HABER MERKEZİ)