Prof. Dr. Şimşek: Covid geçirenlerin kalp damar uzmanlarına görünmesinde yarar var

MrM

New member
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi Öğretim Üyesi Kardiyolog Prof. Dr. Hakkı Şimşek, “Kol, akciğer ve kalp damarında pıhtı olan hastalarla karşılaştık. Korona virüsünün bedende pıhtılaşmaya meyil oluşturduğunu artık biliyoruz. ötürüsıyla Covid geçirmiş hastalarımızın kalp ve damar hastalıkları açısından belirtileri oluşursa ihmal etmeden kalp damar uzmanlarına görünmesinde yarar var” dedi.

Korona virüsüne yakalanıp, atlatan hastalarda son vakit içinderda artan şikayetler üzerine araştırma yapan Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi Öğretim Üyesi Kardiyolog Prof. Dr. Şimşek, Covid-19 geçirenlerin kan damarlarında pıhtılaşma olabildiğini ve kendi klinik pratiğinde buna emsal hastalarla karşılaştığını söylemiş oldu. Şimşek, şu biçimde konuştu: “Kalp damarlarıyla ilgili olduğu vakit göğüste sıkışma, yanma ve kalp krizi ile kalp spazmının belirtileri oluyor. Bedenin öteki bir yerinde benim karşılaştığım hasta üzere kol damarında pıhtı oluştuğu vakit akımı etkileyense kolda uyuşma, soğukluk ve nabız kaybı olabilir. Kocaman bir pıhtı çıkardık hastamızın birinde. Akciğer damarlarında pıhtı oluştuğu vakit yahut bedenin toplar damarlarında oluştuğu vakit akciğere attığında önemli nefes darlığı oksijen santrasyonunda düşüklük ve nefes açlığı hissedebilir.”

Prof. Dr. Şimşek, hastaların bu durumu dikkate almaları gerektiğini hatırlatarak, “Bu ve buna misal kalp ile damar hastalığının düşündüren semptomları olan hastalar bilhassa korona virüsünden daha sonraki birinci 1 ay yahut 20 gün ortasında bu ve gibisi semptomlarla karşılaştıkları vakit ge.irmeden kalp ve damar hastalıkları uzmanına başvurmalarında yarar var zira vakit geçtikçe o bölgede oluşan pıhtı ilaç tedavisine yanıt verme cevapları azalıyor ve kronikleşiyor. Dolaysıyla akciğerde oluştuğu vakit kronikleştiği için kronik bir akciğer tansiyonu oluşuyor ya da kolda oluştuğu vakit sonrasındasında bunu ilaçsız balon yahut stent ameliyat hayli daha sıkıntı komplike süreçlerle müdahale etmek zorunda kalabiliyoruz. Erken fark edildiğinde biz biliyoruz ki bu hastalar ilaç tedavisine karşılık verebiliyorlar. İlaçla biz bu pıhtıları çözebiliyoruz, kısmen büyük ölçüde” tabirlerini kullandı. (DHA)