Prof. Kurugöl: HES kodum risksiz, testim olumlu

MrM

New member
Omicron varyantını atlatan Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Zafer Kurugöl, yapılan düzenlemeyle 10 gün olan karantina müddetinin 7 güne indirilip PCR testi yaptırmadan karantinanın sona ermesinin sakıncaları olduğunu belirtti. Omicron’a yakalandıktan 7 gün daha sonra HES kodu risksiz görünse de test olan Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Bir alışveriş merkezine, sinemaya yahut tiyatroya bu durumda gidebilirim. Lakin bulaş riskim olabileceğini düşünerek test yaptırdım. kararında da müspet olduğumu gördüm. Benim üzere onlarca örnek var” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nca Sıhhat Bakanlığı Bilim Konseyi’nin tavsiyesi çerçevesinde, aşısız olan yahut aşı sürecini tamamlamayan şahıslara PCR testi uygulanmasına gerek olmadığına ait valiliklere genelge gönderildi. Omicron varyantıyla Covid-19’a yakalanan ve 13 gün daha sonra atlatan Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Zafer Kurugöl, yapılan yeni düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulundu. 5 Ocak’tan bu yana yapılan salgın idaresindeki değişikliklere değinen Prof. Dr. Zafer Kurugöl, karantina müddetinin 10 günden 7 güne indirildiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

‘BİLİMSEL MÜNASEBET YOK’

“Temaslı şahıslar için de karantina kaldırıldı, örnek alınmayacak. Semptomu olmayan rastgele bir bireyden de örnek alınmayacak. Son çıkan kararla ise aşısız şahıslarla ilgili tüm kısıtlamalar kaldırıldı. Lakin çabucak sonraki gün, hava yoluyla ilgili PCR talebi geri getirildi. Ben de herkes üzere tüm kısıtlamaların kaldırılmasını, bir sıhhat çalışanı olarak salgının bitmesini istiyorum ancak ‘bitti’ demekle pandemi bitmiyor. Şu an tedbirlerde yapılan değişiklik gerekli miydi? Bilimsel bir münasebet var mıydı? Yanıtım ‘Hayır’. Hasta şahıslarda evvelce 10 günlük karantinanın akabinde test yapılıyordu. Bu mühlet artık 7 güne indirildi ve test yapılmaksızın günlük yaşama geri dönülüyor. Kendimden örnek vereyim. 7 gün daha sonrası HES uygulamamda risksiz kümede görünüyorum. Bir alışveriş merkezine, sinemaya yahut tiyatroya gidebilirim. Fakat bulaş riskim olabileceğini düşünerek test yaptırdım. kararında da olumlu olduğumu gördüm. Benim bildiğim etrafımda bu biçimde onlarca örnek var.”

‘KISITLAMALARIN KALDIRILMASINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL’

Korona virüsü aşısı yaptırmayanlar için kentler ortası seyahatte PCR testi zorunluluğunun kaldırıldığını, daha sonrasında hava yolu ulaşımı için tekrar getirildiğini hatırlatan Prof. Dr. Zafer Kurugöl, şöyleki konuştu:

“Uçakla ilgili yapıldı ancak otobüs yahut tren seyahati ile ilgili PCR testi yine geri getirilmedi. Bildiğiniz üzere, ülkemiz içi uçak seyahatleri 1- 1,5 saat sürer. Bu seyahat sırasında da her 3 dakikada 1 hepa filtre ile uçaktaki hava temizlenir. Yani uçak seyahati Covid-19 bulaşı açısından da daha emniyetli bir seyahattir. Otobüs seyahatlerine baktığınızda Doğu’ya, Güneydoğu’ya yahut Doğu Karadenize gitmek en az 10 saat sürer. Daha bile uzun olabiliyor. Yeni uygulama ile otobüse bindiğimizde PCR denetimsiz ve aşısız bir kişi ile yan yana oturabilirsiniz. bu biçimde bir bireyle yan yana oturup 10-12 saat seyahat yapmak fazlaca büyük risktir. 5 saat üzeri seyahat epey büyük risktir. Uçak için kısıtlama varken şehirlerarası uzun otobüs seyahatleri için kısıtlamaların kaldırılmasını anlamak mümkün değil. Yarıyıl tatili başlayacak. Çocuklar sinema ve tiyatroya gidecekler. Müspet biri bu yerlere denetimsiz girerse, çocuklarımız için epeyce dertli bir durum ortaya çıkar. Tüm bu niçinlerle bilhassa bu son sonucun tekrar değerlendirilmesinin yanlışsız olacağını düşünüyorum.”

Aşısız şahısların kendileriyle ilgili çeşitli kısıtlamaların kalkmasından çok mutlu olduğunu belirten Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Bu yanlış bir sevinç. Aşısız şahıslar için fazlaca daha büyük bir risk var. Ben aşılı bir şahısım. Enfekte olmama karşın çok rahat geçirdim. Bu yaşta (65) aşısız olarak geçirseydim, tahminen de ağır bakımdaydım. Aşısızlar için daha fazla risk var” diye konuştu. (DHA)