Quinta Brunson, Jack Harlow ve 2022’nin diğer çıkış yapan yıldızları

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Birçoğumuz için 2022, salgın kozalarımızdan daha tam olarak çıktığımız, sinemalara, müzelere ve konserlere girdiğimiz – ve eve televizyonlarımızın başına dönmeden önce yorgun da olsa yorgun kalplerimiz ve gözlerimizle eğlencemizi keşfettiğimiz yıl oldu. Bu sayede, yıllardır ilk kez sanat dünyasının her yerinden sanatçılar ve icracılar seyirciyle daha yakın ve bütünsel bir bağ kurma ve büyük işler başarma şansına sahip oldular. İşte bu anda dikkatimizi çeken ve bize yeni bir bakış açısı kazandıran yedi yıldız.

televizyon

Quinta Brunson

2014’te Quinta Brunson, Instagram’da viral oldu: “Hiç Güzel Bir Randevuda Olmayan Kız” başlıklı bir dizi video. İlk olarak Doritos’u tatmak için para aldığı BuzzFeed’de, site için popüler komedi videoları yönetti ve ardından Broke akış dizisini YouTube Red’e sattı. 2019’da HBO’nun A Black Lady Sketch Show’unun ilk sezonunda rol aldı ve onun için yazdı

Bu gidişat, onu ender bir başarı elde etmeye yöneltti: eleştirmenleri ve izleyicileri büyülemeyi başaran, aynı zamanda yetersiz finanse edilen devlet okullarının sıkıntılarına ışık tutan, kesinlikle mükemmel bir kadroya sahip, sıcak kalpli ama şeker kaplı olmayan bir ağ sitcomu. Kendi yarattığı ve oynadığı sahte belgesel tarzı komedi Abbott Elementary, Aralık 2021’de ABC’de gösterime girdi ve bu yıl yedi Emmy Ödülü’ne aday gösterildi ve üçünü kazandı.

“Bence pek çok insan hafif bir şeye sahip olmaktan hoşlanıyor. ve incelikli,” 32 yaşındaki Brunson, bu yılın başlarında Haber Magazine’e söyledi. “‘Abbott’ doğru zamanda geldi.”

Stephanie Hsu çocukken annesine oyuncu olmak istediğini söyledi. 32 yaşındaki Hsu, bu yıl Variety’ye verdiği demeçte, annesi “bir TV ekranını işaret etti ve ‘Sana benzeyen kimse yok – bu imkansız görünüyor’ dedi” dedi. Ekrandaki varlığının hem mümkün hem de unutulmaz olduğu ortaya çıktı, özellikle de bu yılki Everything Everywhere All at Once’daki çarpıcı performansı, çoklu evrende (ve insanlık durumunda) akıllara durgunluk veren bir asit yolculuğu ve bir gişe hasılatı oldu. çarptı ve eleştirmenleri çılgına çevirdi.

Hsu, ilk uzun metrajlı filmi Everything’te (anne rolündeki Michelle Yeoh’un aksine) depresif, perişan haldeki bir kız çocuğu ile delice kötü, kargaşa çıkaran kötü adam Jobu Tupaki’nin karmaşık rollerini üstlendi.

Hsu, Times’a “Bir filmde bir karakterin genişliğini görmenin çok nadir olduğunu düşünüyorum” dedi.

Oyuncu, Disney+ aksiyon-komedi dizisi American Born Chinese’de rol almak için sırada; Natasha Lyonne’la oynadığı Rian Johnson’ın Peacock serisi Poker Face’de; ve Ryan Gosling ve Emily Blunt’ın oynadığı bir aksiyon filmi olan The Fall Guy’da.

TikTok’takiler muhtemelen ilk kez 2020’de “Whats Poppin” adlı viral parçasıyla rapçi Jack Harlow’dan haberdar oldular. Ancak geçen yıl Lil Nas X’in “Industry Baby” şarkısındaki mısrasına kadar – şarkı Billboard Hot 100’de zirveye ulaştı – yıldızı gerçekten yükselmeye başladı.

Eleştirmenlerimize göre 2022’nin öne çıkanları

3 Harita 1

Salamishah Tillet. “Demokrasimiz dahil pek çok şeyin alt üst olduğu bir yılda, beni gerçek dünyamızdan çıkarıp başka bir aleme götüren eğlence beni kendine çekti.” Devamını oku.

Maya Phillips. “Bir tiyatrodan asla çok uzaklaşmadım, ancak New York sahnelerinden biraz uzaklaştığımda televizyon ve film izledim. 2022’deki favorilerimin çoğunda bir insanlık duygusu iş başında.

Jason Farago. “Ukraynalı yazarlar, film yapımcıları, ressamlar ve dünyanın en iyi DJ’leri, savaş bölgelerinde veya sürgünde, birkaç düzine seyircinin önünde veya Brandenburg Kapısı’ndaki on binlerce kişinin önünde bir sığınakta savaşlarını orduları kadar etkileyici bir şekilde yaptılar. onlarınkiyle savaştı.” Devamını okuyun.

Şimdi, 24 yaşındaki rahat Harlow ve Kentucky yerlisi, ilk solo 1 numaralı hitini yaptı, Fergie ikinci büyük plak şirketi Come Home the Kids Miss You’dan “First Class”ı örnekledi. Mayıs düştü. Kasım ayında En İyi Rap Albümü de dahil olmak üzere üç Grammy adaylığı aldı. Ve Ekim ayında, Saturday Night Live’ın hem sunucusu hem de müzikal konuğuydu.

Bu yılın başlarında Times’a verdiği demeçte, “İnsanların hayrete düşebileceği ve hepimizin birlikte keyif alabileceği daha fazla şey için rap yapmaktan uzaklaşmak istiyorum” dedi.

Harlow yakında 1992 yapımı White Men Can’t Jump filminin yeniden çevriminde rol alacak.

sanat

Tiona Nekkia McClodden

The Times’ın eş baş sanat eleştirmeni Roberta Smith, McClodden’ın Mask/ sergisine ilişkin incelemesinde, son yıllarda, 41 yaşındaki Tiona Nekkia McClodden, “estetik açıdan zengin müsamahakârlık çağımızın en eşsiz sanatçılarından biri olarak ortaya çıktı” diye yazmıştı. Gizle/ Taşı, bu yıl TriBeCa’da 52 Walker’da sunulan silahlar üzerine bir meditasyon. Smith, bunu “mavi ışıkla yıkanmış, kara kara düşünen bir sergi canavarı” olarak nitelendirdi.

Ve bu, McClodden’ın 2022’de New York’taki çalışmalarının üç büyük sunumundan sadece biriydi. Modern Sanat Müzesi’nde, 2011’de ölen zenci gey şair Brad Johnson’a oda büyüklüğünde bir saygı duruşunda bulundu. Çığır açan 1983’ü kutlamıştı. Festival Dance Black America, özel olarak tasarlanmış dans pistleri ve dansçıların video portrelerini içeren bir programla başladı.

2019 Whitney Bienali’nin yıldızı olan (Bucksbaum Ödülü’nü kazandı) McClodden, sınırları zorlayan sanat enstalasyonlarına açılmadan önce film yapımcısı olarak çalıştı.

Pandemi ve George Floyd protestoları ve karşı protestolarının ortasında, “maske/gizleme/taşıma” takan bir aktivite olan silahları nasıl ateşleyeceğini öğrenmeye karar verdi. Bu yaz Times’a verdiği demeçte, “Mesaj şu ki, ben bu dünyadayım, bu dünyadaki konumumdan kaçmaya çalışmıyordum ve kendimi savunabilmek istiyordum.”

tiyatro

Julia Benko

Michele’de Beanie Feldstein ve Lea arasındaki rolü seslendiren soprano aktris-soprano için bir ay boyunca yazları Fanny Brice olarak oynadığı Komik Kız için çok şey değiştiren Julie Benko gibi çok az kişi bir fırsatı değerlendirdiğini söyleyebilir. çok tartışılan yapımda tam zamanlı olarak devraldı. Ama bu baskı bile onu rahatsız etmedi.

Times’a konuşan Benko, “Böylesine harika bir rolü oynama şansı yakaladığınızda, onu fazla ciddiye almanıza gerek yok,” dedi. “Sadece keyfini çıkarmalısın.” Artık Benko, Funny Girl’de “yedek oyuncu” değil, “alternatif” unvanına sahip ve Perşembe gecesi programlarının çoğunda başrol oynuyor (26 Aralık Pazartesi günü ekstra bir görünümle ve tüm hafta boyunca Şubat sonu). .

33 yaşındaki Benko, Funny Girl’den önce, 2008 ulusal Spring Awakening turnesi ve daha sonra “ev sahibesi” olarak ana karakter Cosette rollerinden yükseldiği Les Misérables turnesi dahil olmak üzere birkaç yedek oyuncu rolü oynamıştı.

Aralık ayında kocası piyanist Jason Yeager ile New York’ta 54 Below’da sahne aldı.

Klasik müzik

Vone Dişleri

Klasik müzik eleştirmeni Oussama Zahr geçenlerde The Times’da “Resital No”yu incelerken “Hiç kimse Davóne Tines’i hırs eksikliği nedeniyle suçlayamaz,” diye yazmıştı.

30’lu yaşlarındaki Tines, geçen yıl New Yorker’a MASS hakkında “Yapıyı gerçekten seviyorum” dedi. Ayinin ritüel şablonu, zaman içinde test edilmiş bir yapıdır – yüzyıllarca süren kültür onu onaylamıştır. İçine koyduğum her şey belli bir şekle bürünüyor. Ve içine koyduğum şey kendi yaşadığım deneyim.

Tyshawn Sorey’in Monochromatic Light (Afterlife) filminin bu sonbaharda Park Avenue Cephaneliği’ndeki sahnelenmiş versiyonundaki performansı da dahil olmak üzere, Tines’ın övgüleri birikiyor; ve kemancı Jennifer Koh ile Brooklyn Müzik Akademisi’nde açılan Everything Rises için işbirliği.

Eserde siyahiler olarak Tines ve Koh, klasik müzikle olan karmaşık ilişkilerinden bahsediyor. Tines, “Ben senin alevine çekilen güveydim” diye şarkı söylüyor. “Siz sevgili beyazlara ihtiyacım olduğu için kendimden nefret ettim: para, erişim ve şöhret.”

Henüz 26 yaşında olabilir ama balerin Catherine Hurlin hayatının yarısından fazla bir süredir yükselişte. Bir kız olarak, Amerikan Bale Tiyatrosu’nun Jacqueline Kennedy Onassis Okulu’na tam burs kazandı. Kısa bir süre sonra ABT’de çırak oldu, ardından corps de ballet üyesi ve son olarak 2018’de solist oldu.

Sonra bu yaz üç dansçıdan biri olarak müdür rolüne terfi etti.

Times’ın dans eleştirmeni Gia Kourlas, Haziran ayında Hurlin’in Alexei Ratmansky’nin Of Love and Rage filmindeki performansıyla ilgili olarak, “Hurlin’in basamaklı buklelerle çerçevelenmiş yüzünün basit dinginliği, etkileyici, benzersiz dansının cüretkar genişliği kadar büyüleyici” diye yazmıştı. .”

Ve Temmuz’da Hurlin, Kuğu Gölü’nde Odette-Odile ikili rolüyle ilk çıkışını yaptığında, Kourlas ona “bale tiyatrosunun geleceği, hikaye balelerini yeniden yorumlayan türden bir dansçı” dedi.

takma adınız? Kasırga.