Reaksiyon çekmişti! Elon Musk’tan geri adım

Undertaker

New member
Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, özel jetine ilişkin uçuş ayrıntıları niçiniyle yaşanan krizde geri adım attı. Musk, ortalarında The New York Times, Washington Post, CNN ve Voice of America muhabirlerinin de bulunduğu kimi gazetecilerin hesaplarının bir daha aktifleştirildiğini duyurdu. Twitter hesabından paylaşım yapan Musk, bahse dair yaptığı anketi işaret ederek, “Halk kelamını söylemiş oldu. Pozisyonumu ifşa eden hesapların askıya alınmaları durdurulacak” tabirlerini kullandı.

BM: “Endişelerimiz sürüyor”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Musk’ın geri adım atmasının akabinde yaptığı açıklamada, “Gazetecilerin dönmesi hoş haber, lakin kaygılarımız devam ediyor. Twitter’ın insan haklarına hürmet gösterme mecburiliği var” dedi.

Musk ile gazeteciler içindeki gerilim

Musk, kendisi hakkında haber yapan The New York Times, The Washington Post, CNN, Voice of America muhabirlerinin de ortalarında bulunduğu kimi gazetecilerin Twitter hesaplarını kendisine ilişkin “şahsi ayrıntıları yayınladıkları” nedeni öne sürülerek askıya almıştı. Özel jetine ilişkin anlık pozisyonun paylaşılmasının Twitter’da yasak olduğunu belirten Musk, gazetecileri şahsi ayrıntılarını ifşalamakla suçlamıştı. Musk’ın özel jetinin koordinatlarını paylaşan “@elonjet” isimli hesabın askıya alınmasına ait gazeteciler, Musk’ın daima vurguladığı söz özgürlüğüne olan bağlılığı ile şahsi olarak hoşlanmadığı bir hesabı yasaklama seçimi içindeki tansiyonu haber yapmıştı. şahsi ayrıntıların paylaşımını yasaklayan Twitter kurallarına değinen Musk, “İnternette şahsi ayrıntıların ifşa edilmesiyle ilgili kurallar herkese olduğu üzere gazeteciler için de geçerli. Bütün gün beni eleştirebilirsiniz bu sorun değil. Fakat anlık pozisyonumu ifşa etmeniz ve ailemi tehlikeye atmanız sorun” demişti.

Musk, hesapların 7 gün boyunca askıya alınacağını tabir etmesinin akabinde hesapların ne vakit açılması gerektiği hakkında Twitter’da anket açmıştı. Ankete katılan 3 milyondan fazla kişinin yüzde 59’u hesapların derhal eski haline döndürülmesi tarafında görüş belirtmişti.

AB ve BM’den reaksiyon gelmişti

AB Kurulu Lider Yardımcısı Vera Jourova, mevzuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gazetecilerin Twitter’daki hesaplarının keyfi olarak askıya alındığına dair haberler tasa verici. Medya Özgürlüğü Maddemizde bu desteklenmiştir. Elon Musk bunun farkında olmalı. Kırmızı çizgiler var. Yakında da yaptırımlar” sözlerini kullanarak Musk’a ikazda bulunmuştu. BM Genel Sekreter Yardımcısı Melissa Fleming de, “Medya özgürlüğü oyuncak değildir. Özgür basın, demokratik toplumların mihenk taşıdır ve dezenformasyona karşı gayrette kilit bir araçtır” tabirleriyle Musk’a reaksiyon göstermişti.