Roger Federer tenis mesleğini sonlandırdı

PeLe

New member
Roger Federer tenis mesleğini sonlandırdı İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan O2 Arena’da gerçekleştirilen Laver Cup’ta Avrupa ekibinin takımında yer alan Roger Federer, mesleğinin son maçına çıktı. Roger Federer-Rafael Nadal ikilisi, çiftler maçında Dünya ekibinden Jack Sock-Frances Tiafoe çiftine 2-1 mağlup oldu. Geçtiğimiz hafta şahsi toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama ile Laver Cup’ın kendisinin son turnuvası olacağını aktaran Federer’in vedası duygusal anlara sahne oldu. Müsabakanın akabinde gözyaşlarına hakim olamayan Federer, yaptığı konuşmada mesleğinin son maçı bulunmasına karşın memnun olduğunu belirterek, “Harika bir gün. Bunu arkadaşlarıma da söylemiş oldum, memnunum asla üzgün değilim. Burada olmak hayli hoş hissettiriyor. Ayakkabılarımı bir sefer daha bağlamaktan keyif aldım. Bu gece ailemden herkes burada, bu yüzden şahane bir durum benim için. Eşim mesleğim boyunca bana hayli takviye oldu. Benim uzun vakit evvel tenise veda etmemi isteyebilirdi lakin yapmadı. Devam etmemi sağladı ve bu oyunu oynamama müsaade verdi” diye konuştu.

“HER ŞEYİ TEKRAR YAPARDIM”

Tenis mesleği boyunca kendisine dayanak olan herkese teşekkür eden İsviçreli tenisçi, “Kariyerim boyunca benimle dünyayı dolaşan bir grubum vardı. Onlarla bu seyahat inanılmazdı. Bu kadar yıldır emeği geçen herkese teşekkürler.Tenis oynamaktan ve arkadaşlarımla vakit geçirmekten nitekim memnundum. Sahiden burada bitti. Harika bir seyahatti. Tenise yine başlasam her şeyi bir daha yapardım” sözlerini kullandı.

NADAL: BU ANIN BİR KESİMİ OLMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONURDU

Roger Federer’in mesleği boyunca rekabet ettiği ve beraberinde epeyce yakın arkadaşı olan Rafael Nadal, müsabakanın akabinde İsviçreli tenisçi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. birlikte oynadıkları çiftler maçına epey farklı başladığını aktaran İspanyol raket, “İlk birkaç servisin benim için hayli güç olduğunu söylemeliyim. Olağan hareketlerimi yapamadım. Çift kusur ile başladım ve biraz titriyordum. Her şeyi tek tek halletmek için sıkıntı bir gün oldu ve sonunda her şey fazlaca duygusal hale geldi. Benim için spor tarihinin bu harika anının bir modülü olmak ve beraberinde uzun yıllar birfazlaca şeyi bir arada paylaştığımız Federer’in bu anlarına tanıklık etmek benim için büyük bir onurdu. Roger cinsten ayrıldığında, hayatımın değerli bir kısmı da ayrılıyor zira ömrümün değerli anlarında ya yanımdaydı ya da bir rakip olarak karşımdaydı” formunda konuştu.

310 HAFTA DORUKTA YER ALDI, 103 KUPA, 20 GRAND SLAM ŞAMPİYONLUĞU KAZANDI

Mesleğini 41 yaşında noktalayan Roger Federer bu müddet zarfında biroldukca değerli muvaffakiyete imza attı. Mesleği boyunca 310 hafta dünya bir numiçinde kalmayı başaran Federer, 5 sefer de yıl sonunda tekler sıralamasında dorukta yer aldı. Mesleğinde 103 şampiyonluğu bulunan İsviçreli tenisçi, çıktığı 31 Grand Slam finalinde 20 şampiyonluk elde etti. Bu 20 şampiyonluğun 8’i Wimbledon, 6’sı Avustralya Açık, 5’i Amerika Açık ve 1 tanesi de Fransa Açık’ta geldi.

BİRÇOK ATLETTEN VEDA MESAJI

Roger Federer’in son müsabakasının oynandığı sırada ve daha sonrasında spor dünyasından biroldukça isimli İsviçreli raketin vedasına dair toplumsal medya hesaplarından paylaşım yaptı.

Alman futbolcu Toni Kross, müsabakayı izlerken, “Bunun sona ermesini asla istemiyorum” tweetini paylaştı.

Kariyerinde 2 kere Wimbledon’ı kazanma başarısı gösteren Çekyalı bayan raket Petra Kvitova, “Son maçına kadar seni izlemek hayli hoştu. Mesleğini sonlandırmanın ne hoş bir yolu ama! Teşekkürler Federer” paylaşımını yaptı.

Roger Federer’in Laver Cup’taki takım arkadaşlarından Yunan tenisçi Stefanos Tsitsipas, “Eğer Roger bana hayal kurma fırsatı vermeseydi bu an asla mümkün olmayacaktı. Bu anı ona borçluyum. Seni tüm kalbimle seviyorum” tabirlerini kullanırken; 2014 yılında Amerika Açık’ı kazanma başarısı gösteren Hırvat raket Marin Cilic ise İsviçreli raket için, “Zaferde alçakgönüllü, hezimette şık. En sıkıntı anlarda bile her vakit diğerlerini, kadro arkadaşlarını, rakiplerini, taraftarlarını, ailesini kollar. Sınıfın özeti. fazlaca özleneceksin” diyerek hislerini paylaştı.