Sermiyan Midyat ve Sevcan Yaşar’a ‘şiddet’ davasında para cezası

Morgoth

New member
Oyuncular Sermiyan Midyat ve Sevcan Yaşar’ın, birbirlerini yaraladıkları savıyla müşteki sanık olarak yargılandıkları davada karar çıktı. İki oyuncuya “sıradan yaralama” hatasından bin 120’şer lira isimli para cezası verildi.

Anadolu 25. Asliye Ceza Mahkemesi, birbirlerine karşı yaralama hatasını işledikleri sebebi öne sürülerek müşteki sanık olarak yargılanan oyuncular Sermiyan Midyat ile Sevcan Yaşar’ın davasını, sıradan yargılama yordamı ile karara bağladı.

Mahkemenin hazırladığı gerekçeli kararda, sanıklar hakkında iddianamede belirtilen cürümler için öngörülen cezanın, isimli para cezası yahut üst hududu 2 yıl ve daha az müddetli mahpus cezası olduğu belirtilerek, bu niçinle sıradan yargılama tarzının uygulanmasına karar verildiği kaydedildi.

Gerekçeli kararda, müşteki sanık Sevcan Yaşar’ın hazırlık basamağında alınan beyanında, Sermiyan Midyat ile arkadaşlık yaşadığı müddette, kendisi üzerine olan masraflarını ortak karşıladıkları konutta birlikte yaşadıklarını anlatarak, Sermiyan Midyat’ın şiddet eğilimi olduğunu, olay günü de ortalarında çıkan tartışmada kendisine şiddet uyguladığını söylemiş olduği açıklandı.

‘BANA UYGULANAN ŞİDDET RAPORLARLA BELGELENDİ’

Müşteki sanık Sermiyan Midyat’ın da beyanında, “Savcan Yaşar’a şiddet uygulasaydım kendisinde buna dair emare olmalıydı. Lakin ne bugün, ne de yaşadığımız 4 aylık geçmişte en ufak bir fizikî ve ruhsal şiddet uygulamadım. Bana uygulanan şiddet ise hekim raporları ile belgelenmiştir. Gerek yaşadığımız ortak konutun maddi masraflarını, gerek yaşadığım ruhsal ve ruhsal zararın ve gerekse de sanatsal ve mesleksel açıdan yaşadığım kaybı kıymetlendirerek maddi ve manevi tazminat istiyorum. Sevcan Yaşar’dan davacı ve şikayetçiyim” tabirlerini kullandığı aktarıldı.

İKİ OYUNCUYA DA PARA CEZASI

Gerekçeli kararda, müşteki sanık Sermiyan Midyat’ın, olay tarihinde bir daha müşteki sanık Sevcan Yaşar’ı sıradan tıbbi müdahale ile giderilebilecek biçimde yaraladığı nedeni öne sürülerek 1120 lira isimli para cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Müşteki Sanık Sevcan Yaşar’ın da müşteki sanık Sermiyan Midyat’ı sıradan tıbbi müdahale ile giderilebilecek biçimde yaraladığının belge kapsamındaki tıbbi rapor içeriğinden anlaşıldığı belirtilen gerekçeli kararda, bu niçinle Sevcan Yaşar’ın da “sıradan yaralama” kabahatinden 1120 lira isimli para cezasına mahkum edildiği kaydedildi.

Gerekçeli kararda, somut hadisede birinci haksız hareketin kimden kaynaklandığının anlaşılamadığı sebebi öne sürülerek her iki sanığın cezasında haksız tahrik indirimi uygulandığı aktarıldı.

Sanık Sermiyan Midyat hakkında, daha evvelde kararın açıklanmasının geri bırakılması sonucu bulunduğu için bu karar uygulanmadığı vurgulanan gerekçeli kararda, yasal kuralları oluştuğundan Sevcan Yaşar’ın aldığı cezaya ait kararın açıklanmasının geri bırakıldığı bilgisi verildi.

Gerekçeli kararda ayrıyeten, müşteki sanık Sermiyan Midyat’ın, “hakaret” ve “tehdit” kabahatlerini işlediğine dair kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden beraat sonucu verildiği kaydedildi. (DHA)