Son dakika… Dışişleri’nden Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne ‘Atatürk’ yansısı

Muhabir

New member
AA’nın Güney Kıbrıs Rum Kısmı’nda yayın yapan Sigmalive sitesinden aktardıklarına bakılırsa, Öğretmenlere “Türkiye’nin en büyük kahramanı” başlığı altında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Frida Kahlo ile Diego Rivera’nın yer aldığı sayfayı “Yırtın” talimatı verildiği sav edilmişti. Haberde, öğretmenlerin toplumsal medya kümeleri üzerinden yırtılması talimatı verilen sayfanın Atatürk ile ilgili olduğu bilgisinin paylaşıldığı öne sürülmüştü. Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (OELMEK) Lideri Kostas Hacisavvas’ın, Rum Eğitim Bakanı’ndan izahat istediği söz edilmişti.

“KABUL EDİLMEZ TAVRI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) tarafınca, okullarda okutulan bir ders yapıtından, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması istikametinde verilen talimat, Rum İdaresinin ülkemize ve KKTC’ye karşı çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal seviyesi ortaya koymaktadır. GKRY’nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tavrını şiddetle kınıyoruz. Kıbrıs sorununu yıllardır çözümsüzlüğe mahkum eden GKRY’nin bu son hareketi, Ada’da Kıbrıs Türkleriyle yalnızca iktidarı ve refahı paylaşmaya değil, birlikte yaşamaya dahi tahammüllerinin olmadığını göstermektedir” denildi.

KKTC DE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tez üzerine, “Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl bir önder olduğunu bu saatten daha sonra tartışmanın hiç bir manası yok zira bütün dünya Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl büyük bir kumandan ve önder olduğunu, Türkiye’nin kurucusu olduğunu kabul etmiştir. Rum tarafındaki bir kitapta Atatürk’ün fotoğrafını çıkartıp da yerine öbür bir şey koymanın manası yoktur, kendilerini bu biçimde bir davranıştan dolayı kınıyorum” açıklamasında bulunmuştu.