Son dakika: Tarihi ‘WhatsApp’ sonucu daha sonrası Türkiye’nin eli güçlendi!

Undertaker

New member
WhatsApp, Türkiye’nin ‘veri hırsızlığına yol açabilecek’ kapalılık kontratına karşı verdiği çaba kararı geri adım attı. Rekabet Kurumu, WhatsApp’ın zımnilik kontratının Türkiye’deki hiç bir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceğini bildirdiğini deklare etti.

Bilişim Hukuku Derneği Lideri Avukat Kürşat Ergün, WhatsApp’ın geri adım attığı sonucunın birebir dayatmayı uygulamak isteyecek olan öteki firmalar için emsal olacağını bildirdi. Yeni Şafak’a konuşan Ergün, “Rekabet Kurumu’nun açıklamasından anlaşılıyor ki WhatsApp, Türkiye açısından bir muafiyet durumu tanıdı ve bu durumu tanımasının en kıymetli niçini kurumların bu mevzuyla alakalı ani bir refleks geliştirmiş olması ve sağlıklı biçimde duruş sergilemiş olması. Bu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumak açısından epeyce değerli bir adımdı. WhatsApp’a geri adım attırılması muvaffakiyettir. AB üyesi ülkeleri vatandaşlarına tanınan muafiyetin bir gibisi artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde de uygulanacak” dedi.

AB ÜYESİ ÜLKELERDE NE var ise BİZDE DE O DENLİ

WhatsApp’ın dayatması karşısında vatandaşların muhafazasız ve çaresiz bırakılmadığını söz eden Ergün, şunları kaydetti:

“WhatsApp haricindeki farklı uygulamaların da bu biçimde bir dayatma teşebbüsü kelam konusu olacağı vakit şunu bilecekler ki kurumlar bu noktada çalışıyorlar ve gerekli refleksi gösterecekler. ötürüsıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı birtakım dayatmalar uygulama noktasında geri adım atmış olacaklar. Bu, emsal bir karardır. Bundan daha sonra nasıl AB üyesi ülkelerinin vatandaşlarına farklı bir tavır gösteriliyorsa tıpkı kapsamda Türkiye cumhuriyeti vatandaşları da bu firmalar tarafınca pahalandırılacak ve bir atak yapacakken bunu düşünerek yapmak zorunda kalacak.”

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Rekabet Konseyi, WhatsApp’ın kontrat dayatmasına ait ocak ayında soruşturma başlatmıştı. WhatsApp mukavele konusunda geri adım atsa da Kurul’un başlatmış olduğu kelam konusu soruşturmanın devam ettiği ve daha evvel kullanıcılara ilişkin datalarının paylaşılıp paylaşılmadığının incelendiği öğrenildi. Soruşturmada hazırlanacak rapor doğrultusunda rekabet hukukunun ihlal edildiği tespit edilirse gerekli adımların atılacağı bildirildi.

NE OLMUŞTU?

WhatsApp, Türkiye dahil kimi ülkelerde evvel 8 Şubat’ta yürürlüğe gireceğini duyurduğu lakin kamuoyunda oluşan ağır yansılar niçiniyle 15 Mayıs’a ertelediği güncelleme için Türkiye’de geri adım attığını dün duyurulmuştu.

KAYNAK: YENİ