Stefan Kuntz: Birinci gerilim testimiz gelmiş durumda

PeLe

New member
Stefan Kuntz: Birinci gerilim testimiz gelmiş durumda Türkiye A Ulusal Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Kümesi’nde yarın Norveç ile Ülker Stadı’nda yapacakları müsabakaya ait Riva’daki TFF Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında ulusal grup kaptanı Burak Yılmaz ile açıklamalarda bulundu.

‘OYUN PLANIMI KENDİME SAKLAMAYI TERCİH EDİYORUM’

her insanın ulusal ekipteki değişimi merak ettiğini ve bunun olağan olduğunu belirten Kuntz, “Norveç basın toplantısını nasıl dinliyorsak, onlar da burayı dinleyecektir. Her şeyi burada açıklamak istemiyorum. Sizden gizlediğimizden değil. Başımız oyun planı konusunda net lakin bu planları kendime saklamayı tercih ediyorum” diye konuştu.

Futbolcuların kuvvetli ve zayıf istikametlerini irtibat kuracak keşfedebileceklerini lisana getiren Kuntz, “Türk Ulusal Grubu’nun kimi maçlarını izledim, Türkiye’de birfazlaca stadı ziyaret ettim, yurt haricinde da oyuncuları izledim. Oyuncularımızın kuvvetli ve zayıf istikametlerini keşfetmek için onlarla alaka kurmamız gerekiyor. Türk ulusal grubuna uygun bir ideoloji bulduğumuzu düşünüyorum. Norveç maçıyla ilgili düşündüklerimizi onlara anlattım. ‘Bu taktikle oynayabilir misiniz?’ dedik. Son idmanı yaptıktan daha sonra yarın keyifle maça çıkacağız” dedi.

‘YEDEK OYUNCU ALANDAKİNDEN YÜZDE BİR BİLE BEDELSİZ DEĞİL’

“bir daha başlamak, yeni sayfa açmak, insanların ne yapabileceğini bir sefer daha göstermek için fırsattır” diyen Kuntz, şöyleki devam etti:

“Kısa bir müddetmiz var lakin oyuncuları güçlendirmek, özgüvenle alana çıkmaları için küçük birtakım değişiklikler yaptık. Gruba da söylemiş oldum, birinci gerilim testimiz gelmiş durumda. Kim alanda olacak, daha bu testte bile kadro olmayı başarıp başaramadığımızı anlayacağım. Zira yedek oyuncu alandaki oyuncudan yüzde 1 bile daha değersiz değildir. Oyuncular yedek kulübesinde otururken de her şeyleriyle yüzde yüz arkadaşlarını desteklemeli, yoksa gayemize ulaşmak zordur diyebilirim.”

Stefan Kuntz, baskı hissedip hissetmediği tarafındaki bir soruyu ise “Belirli bir tansiyon olması gerektiğini düşünüyorum lakin bu yaşamayı beklediğimiz sevincin beklentisi. Son saatlere girdiğinizde bir tünele girmiş üzere hissediyorsunuz. Bir antrenör olarak buna alışığız. Yeni olan şey, yeni bir ülkenin ulusal grubu için kenar çizgide olacağım. Burada muvaffakiyetler elde etmeye çalışacağım. Bu da son derece olumlu bir heyecan oluşturuyor. En nihayetinde yapmamam gereken, işime odaklanmak. Ülkemden birtakım aile üyelerim gelecek, çalışmak zorunda olmayanlar. Başkaları de Türk arkadaşlarını ziyaret ederek onlarla izleyeceklerini söylemiş oldu” biçiminde yanıtladı.

‘İKİ JENERASYON ORTASINDA KARIŞIM OLUŞTURMAK BAŞARIYI GETİRECEK’

Takımda genç ve tecrübeli oyuncu istikrarını oluşturmak istediklerinin altını çizen Kuntz, “Bu iki jenerasyon içinde karışım oluşturmanın başarıyı getireceğini düşündüm. Bir tarafta tecrübe var, başka tarafta korkusuzluk. Bu kombinasyonu oluşturmak istedim. Nasıl futbol oynayacağımızı düşünerek takım oluşturdum. Bu birinci takım, bu takımda bulunmak daima ulusal gruba çağırılacağının garantisi değil, bu takımda yer almıyor diye ulusal kadroya hiç giremeyecek de değil” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜRKİYE’DE KALECİ PROBLEMİNİN, BÜYÜK BİR SORUN OLDUĞUNU BİLİYORUM’

Stefan Kuntz, kaleci tercihinin sorulması üzerine ise şu biçimde konuştu:

“Türkiye’de kaleci sorununun, büyük bir sıkıntı olduğunu biliyorum. O yüzden Sinan Bolat ve kaleci antrenörümüz Michael Rechner’i aldım. İki genç bir tecrübeli kaleciden bir takım oluşturmaya çalıştım. Michael’i de alıp kaleci için karar verirken bana yardımcı olmasını bekliyorum. İdmanları izledi, orada en değerli izlenimlerini benimle paylaştı. Bugünkü idmandan daha sonra kalede kimin olacağına karar vereceğiz. Grubun genel sorumluluğu teknik direktördedir. Yeni bir başlangıç hepimiz için bir fırsattır, sahip olduğumuz fırsatı sonuna kadar kullanmak istiyoruz. Doğal ki Norveç maçından daha sonra da tüm iş bitmiş değil.”

Kuntz, “Türkiye’ye bir daha döndüğün için neler hissediyorsunuz?” sorusuna, “Öncelikle stadyumlara gidip orada maç izlemek için her fırsatı kullandım. Federasyonun tesisleri kusursuz, eski oynadığımız alanları görmedik, zira artık yeni stadyumlar var. Etrafımdaki beşerler beni fazlaca sıcak karşılıyor. Bu bana güzel bir his veriyor. bir daha meskene dönme duygusu oluşturuyor. Benim için en değerlisi önümüzdeki 4 maç. Hamit ve yetkililerle şunu söylemiş olduk, 4 maçın akabinde oturup Türk futbolu konusunda neler yapılabileceğini düşüneceğiz. Şu an için kendimi Türk futbolunu kıymetlendirme pozisyonunda görmüyorum. 4 maç daha sonra Türkiye’deki meslektaşlarımla görüşeceğim, neler yapabileceğimize bakacağız” karşılığını verdi.

BURAK YILMAZ: KATİYETLE KAZANMAMIZ GEREKEN BİR MAÇ

A Ulusal Grup Kaptanı Burak Yılmaz, Norveç maçının değerinin farkında olduklarını söyleyerek, “Kesinlikle kazanmamız gereken bir maç. Rastgele bir puan kaybına tahammülümüz yok. Elemlere fazlaca düzgün başladık devamında berbat gitti, bunları kenara bırakıp yarın 3 puana odaklanmış bir ulusal ekibimiz var. Yeni hava, yeni ortam, yeni hocamız, bizler de kendisine sizler üzere yardımcı olmak zorundayız” dedi.

‘FUTBOLDA AĞABEYLİK STATÜSÜNE ÇOK FAZLA İNANMIYORUM’

“Genç oyunculara bu güçlü maç öncesinde ne üzere tavsiyelerde bulunuyorsun?” sorusu üzerine Yılmaz, “Arkadaşlarımız fazlaca genç fakat hem gençler tıpkı vakitte fazlaca deneyimliler. Baktığınız vakit epeyce üst seviye kadrolarda oynayan arkadaşlarımız var. Onların fazlaca fazla öğüte dayanağa muhtaçlığı olduğunu düşünmüyorum. Futbolda ağabeylik statüsüne hayli fazla inanmıyorum. Alanda herkes eşit. Onlardan kilometre olarak daha fazla yaptığım için onlarla gerekli konuşmaları yapıyorum, onlar da benimle yapıyor. Yarınki maç için birinin birisiyle konuşmaya gereksinimi yok” diye konuştu.

‘SADECE HOCAYA YÜKLEMEYECEĞİM ŞEYLER VAR’

Stefan Kunt ile sırf 3 gündür birlikte çalıştıklarının altını çizen Burak Yılmaz şunları söylemiş oldu:

“Hocamızın saha ortasında radikal kararlar almasını beklememek gerek lakin grup üzerinde küçük dokunuşları olacaktır. Bunu da sizler fark edeceksiniz. Uzun vadeli kontratıyla mefkurelere sahip olarak geldi. Ona takviye olup, vakit tanımamız gerekiyor. Bu kadar kısa müddet ortasında ondan radikal değişim beklemeden, yarın küçük dokunuşlarla hem sizlerde tıpkı vakitte maç kararında gerekli etkiyi oluşturacaktır. Ulusal kadroda son 6 ayda neler olduğunu biz de bilmiyoruz. Geçmişi kesinlikle tahlil ettik, şu ortamda o 6 ayı konuşmanın bize faydası olmayacağını düşünmüyorum. Yarına konsantre olalım, bu 6 aylık süreci ondan sonrasında konuşalım. Geçmişi konuşmak istemiyorum, konuşsak hayli şey var. Doğal ki doruktaki sorumluğu alır, burada yalnızca hocaya yüklemeyeceğim şeyler vardır. Şu an bunu konuşmanın hakikat bir vakit olduğunu düşünmüyorum.”

Ekip üzerinde rastgele bir baskı olmadığını aktaran Burak Yılmaz, “Ama baskı olmalı. Baskı futbolcuyu ayakta tutan, formda tutan en büyük ögedir. Arkadaşlarımız rahat, gerilimden uzak kalmaya çalışıyoruz. İnternetten uzak kalmaya çalışıyoruz. Hocamız baskıyı üzerine almaya çalışıyor” dedi. (İSTANBUL/AA)