Sting, “Şişedeki Mesaj”da müziğini dans ettiriyor.

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Koreograf Kate Prince birkaç yıl önce Sting'in müziğiyle bir dans gösterisi hazırlamaya başladığında, onun çeşitli şarkı kitabını kullanarak nasıl bir hikaye anlatabileceğinden emin değildi.

Daha sonra genç Suriyeli mültecilerin Avrupa'da güvenliğe ulaşmak için umutsuz riskler aldığı fotoğrafları gördü ve aklına bir fikir geldi. Savaş nedeniyle yerlerinden edilen bir ailenin hikayesini anlatmak için Sting ve The Police'in en dokunaklı müziklerinden bazılarını, “Desert Rose” ve “Every Breath You Take” gibi şarkıları kullandı.

Sonuç, prömiyeri 2020'de Londra'da yapılan ve Salı gününden itibaren iki hafta boyunca New York City Center Manhattan'da sahnelenen “Şişedeki Mesaj” oldu. Prince'in dans topluluğu ZooNation ile yaptığı yaklaşık iki saatlik gösteride, serbest stil dansı, salsa, Lindy hop, sokak dansı ve diğer tarzlardan yararlanarak 27 şarkıya hayat veriyor.

Sting, “İnsanlar benim şarkılarımla evleniyor, insanlar cenazelerde benim şarkılarımı çalıyor” dedi. “Bir işlevi olduğu için her zaman mutluyum. Ve buradaki işlev önemli, değerli ve harika bir hikaye anlatmaktır.

City Center'da yakın zamanda yapılan bir röportajda Prince, Sting ile besteci ve aranjör Alex Lacamoire mülteci krizini, Sting'in müziğini dans ettirmenin zorluğunu ve çatışma zamanlarında sanatın rolünü tartıştılar. İşte konuşmadan düzenlenmiş alıntılar.

“Şişedeki Mesaj”, savaş nedeniyle memleketlerinden kovulan üç kardeşin hikâyesini konu alıyor. Sizi bu hikayeyi anlatmaya iten şey neydi?

KATE PRENS
Boğulan ve kıyıya vuran Suriyeli küçük çocuk Alan Kurdi'nin fotoğrafını gördüm. O fotoğrafı aklımdan çıkaramadım ve kocamla birlikte kızımızı beşiğinden çıkarıp bir tekneye koymak ve açık denizi geçmek için neye ihtiyacımız olacağı sorusunu da aklımdan çıkaramadım. Kaçmamız bizim için ne kadar kötü olmalı? Anlatmam gereken bir hikaye gibi hissettim. Bunun bir seçim olduğunu hissetmedim.

SICAKLIK Bu, zamanımızın hikayesidir. Hiçbirimiz bundan kaçamayız. Teknelerdeki bu insanlar biziz veya bir noktada biz de olabiliriz. Dolayısıyla mültecilerin bizden farklı bir tür olduğunu söyleyemeyiz. Hepimiz insanız ve bu sorunu paylaşıyoruz. Bu parça sizi gerçekten bu tür insanların yerine koyuyor. Onlar da bizim ailelerimiz gibi bir aile. Onlar da bizimle aynı ihtiyaçlara, aynı haklara sahipler.

Üretim nasıl ortaya çıktı?

PRENS
Uzun zamandır Sting ve Police'in büyük bir hayranıyım. İlk konser deneyimim Sting'i görmek için Wembley Stadyumu'na gitmekti. Düğünümüzde ayin kapsamında “Ayda Yürüyüş” etkinliğimiz vardı. Balayında bu şarkıyı duydum ve şunu düşünmeye başladım: “Her zaman bunun koreografisini yapmak istemiştim. Merak ediyorum bunu daha önce kimse yaptı mı?” Ve Londra'daki bir dans tiyatrosu olan Sadler's Sites'teki patronuma yazdım ve Sting ile bir toplantı ayarlamayı başardım ve o da bana bir atölye çalışmasına katılma izni verdi.

SICAKLIK Atölyeye gittiğimi ve boş sahneyi, dansçıları, ışıkların olmadığını, fonun olmadığını gördüğümü hatırlıyorum. Ve oturup ağladığımı hatırlıyorum. Tamamen beklenmedik bir derecede derinden etkilendim.

Koreografiye ve müziğe yaklaşımınız nasıl oldu?

PRENS
Müziği duyduğum anda ritim bana bunun böyle olması gerektiğini söylüyor. Yani “Yağmurdaki Gölgeler”de biraz Lindy Hop ayak hareketleri yapıyorlar. “Şişedeki Mesaj”da kırılıyorlar. “Altın Tarlaları” oldukça çağdaş bir düet. Ve “New York'taki İngiliz”de izolasyonları patlatarak başlıyorum. Müzik bana ne yapacağımı söylüyor.

ALEX LACAMOIRE Tiyatro şapkamı takmak eğlenceliydi. Kate'in bir geçişe ihtiyacı varsa veya bir şarkının farklı çalışması gerekiyorsa başka motifler kullanabiliriz. Dinleyici bizim şarkıları ve melodileri girip çıkardığımızı bilmese bile bilinçaltında her şeyin tutarlı olduğunun farkındadır çünkü her şey tek bir sesten ve tek bir besteciden gelmektedir.

SICAKLIK Şarkıların bittiğini düşünmüyorum. Kaydedilen versiyonun asla sökülemeyecek bir tablet olduğunu düşünmüyorum. Bunlar devam eden bir çalışmadır. Bu yüzden başkalarının fikirlerini gördüğümde veya onlardan ilham aldığımda her zaman mutlu oluyorum.

Uzun yıllara, temalara ve tarzlara yayılan bu şarkılar arasındaki ilişkiyi nasıl görüyorsunuz?

SICAKLIK
Her zaman toplumsal bir vicdana sahip oldum ve bu her zaman işimin bir parçası oldu. Her zaman ön planda olmayabilir ama her zaman bir alt akıntı olarak oradadır. Dünyanın daha iyi olabileceği, birbirimize bize davranılmasını istediğimiz şekilde davranmamız gerektiği fikri. Bu, tüm çalışmalarımda yer alan bir tema ve bunu gerçekten iyi bir şekilde kullandılar.

LACAMOIRE Kullandığımız şarkılardan biri de “Görünmez Güneş”. Orijinal versiyonun doğasında bu karanlık var; çok önemsiz, çok korkutucu. Ama vurgulamak istediğimiz söz şuydu: “Bütün gün bittiğinde bize umut verecek görünmez bir güneş olmalı.” Ve bu aslında bizim versiyonumuzun mantrası haline geldi. Yani bu koyu griler yerine birdenbire bu ışıklar, sarı ve turuncunun ışıltısı ortaya çıktı. Daha çok güneşin doğuşunu andırıyordu. Sting'in şarkıları farklı bir hikayeye dahil edebilmemiz için çalmamıza izin verecek kadar nazik olmasını seviyorum.

Bu şarkılara yeni bir şekilde hayat vermek nasıldı?

LACAMOIRE
Bu şarkılardan bazılarının onlarca yıl önce yazıldığını bildiğim için müziğin zamansızlığını seviyorum. Ve hala anlamları var ve hala güçleri var.

SICAKLIK Diğer sanatçıların benim çalışmamı alıp bir şekilde genişletmelerini veya farklı bir biçime dönüştürmelerini her zaman seviyorum. Buna her zaman şaşırıyorum. Bana her zaman cesaret veriyor. Bazen hiç beklemediğim şeyler duyuyor ve görüyorum. Bu yüzden, bir şarkıyı benden farklı yorumladıklarını söyleyen insanlarla asla tartışmıyorum.

Şarkılar duygusal mihenk taşlarıdır. Başkalarının benim şarkılarım gibi duygusal mihenk taşları varsa, iyi bir iş çıkardığımı hissediyorum.

Şu anda dünyada çok fazla acı, çatışma ve şüphecilik var ve yerinden edilme oldukça yaygın. Sanatın bir fark yaratabileceğini düşünüyor musunuz?

PRENS
Ben bir politikacı değilim. Bunu yapmaya çalışmıyorum. Ama kendimden ve duygularımdan bir parçayı işe katmaya çalışıyorum. Umarım diğer insanlara karşı şefkati teşvik eder.

SICAKLIK Kesinlikle sanat Sorunu bir gecede çözemem. Gerçekten çözümlerimiz yok. Ama diyoruz ki: “Bunlar insan. Onlar biziz. Onların hikayelerini dinleyin.” Ve bence insanlar hikayeler yoluyla gelişiyor. Birbirimize hikayeler anlatarak, dinleyerek, dinleyerek geliştik. Başka bir yol bilmiyorum.