Suriye’den Türkiye’ye Peker’in tezlerini doğrulayan suçlama

Muhabir

New member
Hakkında “organize kabahat örgütü yöneticisi ve üyesi olmak” suçlamasıyla soruşturma başlatılan Sedat Peker, yayınladığı sekizinci görüntüsünde, Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine, TIR’larla gönderdiği askeri teçhizat ve silahlarla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Silahların, terör örgütü El Kural’ın Suriye kolu El Nusra’ya gittiğini söyleyen Peker, “Benim üzerimden gidiyor lakin ben yollamadım. SADAT’çılar yolladı” demişti.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşar Caferi, hata örgütü liderliğiyle suçlanan Sedat Peker’in Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine 2014’te gönderdikleri mühimmatlara ek olarak konvoya TIR’lar eklendiği ve El Nusra’ya silah gönderildiği savının gerçek olduğunu öne sürdü.

Caferi, ‘Erdoğan idaresinin bu savlar çerçevesindeki makûs davranışlarına ve suistimallerine dair kesin ayrıntıları olduğunu’ söyleyerek şunları öne sürdü:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, Genel Sekreterliğine ve terörle uğraş alt kurullarına Erdoğan rejimi ile Suriye’de faaliyette olan ve ne yazık ki Türkiye ile ortak hududumuzdan Suriye’ye gelen ve sayıları binleri bulan teröristler içindeki bağlantıya dair kesin ayrıntıları içeren 108 bâtın mektup gönderdik. Sedat Peker’in söylemiş olduklerinin büsbütün hakikat olduğunu onayladığımı, teyit ettiğimi ve doğruladığımı belirtmek isterim.”

“ERDOĞAN’IN OĞLU TARAFINDAN YÖNETİLMESİNE ŞAHİTLİK ETTİK”

Caferi, DW Türkçe’nin “Peker’in Türkiye’den birtakım isimlerle Suriye’deki çeşitli silahlı kümelerin ticari alakaları olduğuna dair tezlerle ilgili ellerinde data olup olmadığı” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Sedat Peker’in, Erdoğan yönetiminin-kendi aile üyeleri de dahil- petrolümüzün, doğal gazımızın, madenlerimizin ve tahılımızın çalınmasına karıştığına dair söylemiş oldukleri hakikat. Zira, hepimiz 2015-2016 yılında petrolümüzün ve doğal gazımızın IŞİD tarafınca bile çalınmasına şahsen Erdoğan’ın oğlu tarafınca yönetilmesine şahitlik ettik.

Benzeri savlar daha evvel de Rusya tarafınca gündeme getirilmiş, lakin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, İtalyan Corriere della Sera gazetesine 2015 yılında verdiği bir mülakat vererek IŞİD’le petrol ticareti yaptığı tarafındaki tezleri ve İtalya’ya “kaçtığı” söylentisini yalanlamıştı. Erdoğan, kendi şirketinin Suriye’de iş yapmadığını da söylemişti.

-DW Türkçe